Skip to content Skip to footer

ABB Servo Motor Bakımı ve Tamiri

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış ve havacılık, imalat, tekstil, otomotiv ve robotik gibi pek çok alanda kullanılan ABB servo motorlar, yüksek verimlilik ile çalışan motor çeşitleri arasında yer almaktadır. Endüstrinin gelişim göstermeye başlaması ile motor çeşitleri de artmış ve klasik AC ve DC motorların yanında servo motorlar da kullanılmaya başlanmıştır. Servo motorlar, diğer motorların aksine bir kontrol mekanizması ile kontrol edilebilmektedir. Bu motorların dönme hızları, torkları ve konumları dışarıdan ayarlanabilmektedir. Bu da servo motorların kullanılma sıklığının artmasındaki en önemli faktör olarak yer almaktadır. 

Diğer tüm motor çeşitlerinde olduğu gibi servo motorlarda da dönem dönem çeşitli teknik ya da mekanik arızalar meydana gelebilmektedir. Servo motorlar yapı itibari ile oldukça kompleks oldukları için bu motorların bakım ve onarım işlemlerinin alanında uzman ve tecrübeli kişilerce yapılması gerekmektedir. ABB servo motor onarımı ve daha pek çok firmaya ait servo motor onarımı yapan bu servis sayesinde kısa sürede servo motorların her türlü bakımı üstlenilmekte ve meydana gelen arızalar tespit edilip onarılmaktadır.

ABB makineler için tamir hizmetleri veren servis arayışında olan kişiler, alanında uzman ekibi ve kaliteli ekipman kullanımı ile bu servisi gönül rahatlığı ile tercih edebilirler. Servo motorların yapısının kompleks olması nedeni ile bakımının tecrübeli kişilerce üstlenilmesi gerekir. Aksi halde bir hasarı onarmaya çalışırken motora daha büyük zararlar verilebilir ve bu hasarlar kimi zaman geri dönüşümsüz olabilir. 

abb-servo-motor

Servo Motor Bakımı ve Tamiri

Servo motor bakımı ve tamiri sırasında rutin olarak uygulanan bazı testler vardır. Bu testler genellikle makineler yardımıyla uygulanır ve hasarın tespitinde varsa nereden kaynaklandığı konusunda bu testler oldukça yol göstericidir. Servo motor bakımı sırasında kullanılan en önemli testler; Encoder sinyallerinin kontrolü, motor sargılarında herhangi bir kaçak olup olmadığının tespiti, kovan Rulman yataklarının ölçülerinin kontrol edilmesi ve fener milinin Rulmanlarının çaplarının ölçülmesi gibi basit ölçümleri kapsar. Bu testler yapıldıktan sonra elde edilen sonuçlar analiz raporuna kaydedilir. Çünkü bazı testler tamir ve bakım işlemleri sonrasında tekrarlanır. Elde edilen parametreleri karşılaştırarak tamirin başarılı olup olmadığını görmek kolaylaşır.

Tüm işlemler bittikten ve servo motor yeniden birleştirildikten sonra tekrar Encoder sinyalleri kontrol edilir. Bununla beraber run-out değerlerinin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Rulman rodaj çalışması yapıldıktan sonra balans ayarlarının yapılması gerekir. Vibrasyon kontrolleri de yapıldıktan sonra servo motor boyasına bakılır. Gerekli görülmesi halinde boyanan motor fırınlanır ve müşteriye teslim edilir.

“Kaliteli ABB servo onarımı için nereye gitmeliyim?” diye düşünen firmalar, gönül rahatlığı ile bu servisi tercih edebilirler. Alanında uzman kadrosundan bakım ve onarım işlemlerinde kullanılan ekipmanlarına kadar son derece kaliteli bir hizmet sunan bu serviste her türlü marka ve model için yedek parçalar yer almaktadır. Böylece herhangi bir parçada arıza tespiti halinde kısa sürede parçalar orijinal yedek parçalar ile değiştirilmekte ve gerekli testler yapıldıktan sonra müşteriye teslim edilmektedir.

Servo Motor Tamir Hizmetleri

Servo motor tamir hizmetleri, motorun teslim alındıktan sonraki testleri ile başlar. Gerekli testler yapıldıktan ve elde edilen sonuçlar kaydedildikten sonra motorun içi açılır. Motorun içerisinde yer alan kablolara zarar vermeden her bir kablo için ayrı ayrı kontroller yapılır. Yine aynı işlem motor içerisinde yer alan diğer parçalar için de tekrarlanır. Hasarlı bir bölge tespit edilirse bu bölge onarılır ve tüm işlemlerden sonra motorun parçaları temizlenir. Servo motorların marka ve modeli ne olursa olsun bakım ve onarımdaki en önemli aşamalardan biri temizlik aşamasıdır. İyi bir şekilde temizlenmeyen motor kısa kullanım ömrüne sahip olacağından her bakım sırasında bu temizlikler yapılır. Temizlik bittikten sonra tamir işlemi sonlandırılır ve motor kapatılır.

En iyi ABB servo tamir servisi olma konusunda iddialı olan bu serviste dikkat edilen bazı noktalar vardır. Bunlardan biri de motor kapatıldıktan sonra da bazı testlerin yapılmasıdır. Onarımın düzgün bir şekilde yapıldığını görmek için motor açılmadan önce yapılan testler tekrarlanır ve değerler karşılaştırılır. Ayrıca motor açılmadan önce motordan alınan kodlama bilgileri aynen kontrol edilir ve motor müşteriye teslim edilmeden önce fabrika ayarlarındaki motorla aynı ayarlarda olup olmadığı kontrol edilir.

CNC Makinelerde Servo Motor Onarımı

CNC makineler, insan iş gücüne duyulan ihtiyacı azaltan ve otomatik olarak kontrol yapan gelişmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yapılan işler CNC makineler tarafından kontrol edilir. İnsanlar tarafından yapılan kontrollerde hata payı yüksek iken bu makineler sayesinde fire verme oranı da oldukça azalmaktadır. CNC makinelerde servo motor onarımı, alanında deneyimli ve uzman kişilerce yapıldığı takdirde oldukça kolay olan ama bir o kadar da dikkat gerektiren bir iştir. 

ABB marka servo motorların tamirini ve bakımını yapan servisler arasında yer alan burada her türlü işlem kayıt altına alınmakta ve müşterilere onarım garantisi verilmektedir. Onarım garantisi vermeden işlem yapan merkezlere giden müşteriler çoğu zaman sıkıntı yaşamakta ve maddi olarak zarara uğramaktadır. Bu nedenle hızlı ve güvenilir ABB tamir hizmetleri için gönül rahatlığı ile servisimizden hizmet alabilir ve kısa sürede hem bakım hem de onarım işlerinizi halledebilirsiniz.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?