Skip to content Skip to footer

ABB Sürücü Arızaları ve Nedenleri     

ABB sürücü arızaları ve nedenleri ABB sürücü arızaları motorlarda görülen bazı sorunlara verilen genel bir isim olarak bilinir. Motor arızalarında görülen problemlerin ana kaynağı ise, sürücü ve ABB arızalarıdır. Araç sürücüleri tarafından yanlış bir şekilde kullanılan tüm mekanizmalarda, motorlar üzerinde bazı tahrip ve bozulmalar meydana gelebilir. Fakat bu sorunlar, gelişen teknoloji kaynakların kullanılması ile çözüme kavuşturulur. Bu çözüm süreci ise, motor güç kaynaklarının kontrolü ile gerçekleşir. Motorda meydana gelen sorunların çözüme kavuşması ise, ancak alanında uzman ve profesyonel bir ekiple gerçekleşmelidir.

ABB sürücü arızaları motor aksamı güç kontrolü sağlayamadığı durumlarda motor hemen durdurulmalı ve yetkili servis aranmalıdır. Aksi takdirde belirlenen sorun tam anlamı ile çözüme kavuşmayabilir. 

abb-surucu-arizalari

ABB Sürücü Arızaları ve Nedenleri

ABB Sürücü Arızaları ve nedenlerini net bir şekilde belirlemek ve bu doğrultuda hareket etmek gerekir. Bu sorunun etki ettiği alanlar ise genel olarak; ses, koku, performans düşüklüğü, hiç çalışmama ya da arıza kodu olarak görülür. Bu etkiler aynı zamanda hatanın tekrar etmesi ile devamlılık arz edebilir. ABB sürücü arızaları ve nedenleri hakkında genel olarak bilinen etkenler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle motorun suyla temasına dikkat edilmelidir. Çünkü su ile temas edilen motorlar, işleyiş düzenini kaybedebilir. Bu sebepten ötürü de motorun su ile temasından kaçınmalıdır. Su ya da nem ile temas eden ekipman ve motorlarda hata kodu görülebilir. Oluşan bu hata kodu da zamanında tamir edilmezse kısa devre yaparak arızalara sebebiyet verir.
  • Motora gelen akım ve voltaj değişiklikleri de önemli yer teşkil eder. Bölgesel veya kısmi elektrik dalgalanmaları için yeterli önlemler alınmalı motora gelen akım stabil ve güvence altına alınmalıdır.
  • Ani veya şiddetli hareket veya darbelerden kaçınmalıdır. Motorun darbe almamasına dikkat edilmelidir. Darbe durumunda içinde bulunan hassas devre veya röleler arızaya sebep olabildikleri gibi direnç kırılması gibi durumlarda motorda farklı bölmelerin yanmasına sebep olabilir.
  • İç parça ve hareket içeren sensörlerin bakım onarım ve yağlamaları yapılmalıdır. fakat sürücünün gerektiğinden fazla yağlanmasını önlemek gerekir. Bakım ve onarımda profesyonel bir ekip tarafından yardım alınmalıdır. Yağlı ortamlarda kalması sebebi ile kuru kalması gereken kablo veya iletkenler ıslanarak arızalara sebebiyet verdikten sonra hata kodu oluşturarak motorun çalışmasını engeller. Bu sebeple ABB sürücü arıza analizi doğru bir şekilde yapılmalıdır. 
  • Çalışma ve performans da dâhil olmak üzere, herhangi bir arıza olmaması için, farklı bir ses ya da koku durumunda ABB sürücü arıza analizi yapılmalı ve sebebi en kısa sürede araştırılmalıdır. Çünkü bazı arızalar olmadan önce motorda bazı belirtiler verebilir. Aşırı ısınmadan kaynaklı devreler ısınır ve konu yapabilir. Aynı zamanda aşırı ısınmaya bağlı olarak zorlanan motor iç aksamında da kablo erimesinden kaynaklı koku veya iç alanın tozlanması, küflenmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • Motorun kaliteli ve verimli bir şekilde çalışılması için; sürücü bakım ve onarımı gerekir. ABB sürücülerinde hiçbir arıza yoksa dahi belirtilen aralıklarda sürücü bakım ve onarımı yapılmalıdır. Çünkü gözle görülmese dahi elektrik ve elektronik makinelerde zamanla kullanılmaya bağlı yıpranmalar olması muhtemeldir. Bazı durumlarda ise yıllarca veya aylarca kullanılmayan motorların paslanma tozlanma gibi durumlarda gözlemlenebilir. Bu sebepten ötürü Hiçbir arızası olamasa dahi kontrollerinin yapılması ilerde doğabilecek daha büyük arızaları önleyecektir.

Sürücü bakımının önemi ve sıklığı neticede pek çok aşaması ile önem taşır. 

Tüm bu sorunlar doğru bir şekilde ele alındığı zaman gerekli olan bakımlar yapılır. Her sorunun tamir edilmesi için de farklı yöntemler tercih edilmelidir. Çünkü var olan sorunun kaynağı her zaman aynı olmayabilir.

ABB Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

ABB sürücü tamiri nasıl yapılır sorusunun cevabı ise, motorda var olan ana problemin etkilediği alanlara göre değişiklik gösterebilir. Bu sebepten ötürü de, motor tamirlerinin ve hata ayıklama sistemlerinin doğru çalışması son derece önemlidir. Doğru bir şekilde çalışan araçların, bakım ve onarım işlemlerinin zamanında yapılması da bu doğrultuda büyük önem taşır.

ABB sürücü tamiri nasıl yapılır sorusuna verilen cevaplar ise belirlenen hata koduna göre şekil alır. Eğer gerekli önlemi almanıza karşı hala hata kodu alıyorsanız yetkili servisi arayarak motor hakkında detaylı bilgi alabilir ve sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz. Bu görüşmeden sonra da, yetkili servis tarafından ABB sürücü arıza tespiti yapılmalı sonra arızaya sebebiyet veren faktörler düzgün bir şekilde düzeltilmelidir. 

Örneğin ıslak zeminde kısa devre yapmış bir motor kapatılmalı ve motor iç ve dışı kuruyana kadar işlem yapılmamalıdır. Dış faktörler kontrol altına alındıktan sonra motor hemen çalıştırılmamalıdır. Hata kodları kontrol edilmeli hata koduna sebebiyet veren sebepler düzeltilmelidir. ABB sürücü arıza tespiti sonucunda arızalı olan parça tamir edilmeli edilemiyorsa yeni orijinal parça ile değiştirilmelidir. Arızanın nereden ve ne sebepten ötürü kaynaklandığı iyi araştırılmalıdır. Bu konuda ihtiyacınız olan tüm bilgileri ise yetkili servisle iletişime geçerek alabilirsiniz. Motorun genel durumuna bakılarak, gerek görüldüğü takdirde parça değişimi yapılabilir.

ABB sürücü parça değişimi oldukça basittir. Arıza tespitinden sonra arızalı parça tamir edilemiyorsa, sorunlu alan orijinal parça ile değiştirilir. Eksik, kırılan ya da arızalanan ve yanan parça en kısa sürede sipariş edilerek yetkili servis tarafından yenisi takılır. Bu tamir süreci sayesinde de bozulan motor, eski düzen ve işleyişine tekrardan kavuşmuş olur. ABB sürücü parça değişimi hususunda dikkat edilmesi gereken şeylerden bir diğeri de, değişecek parçanın orijinal olup olmadığına dikkat etmektir. Bu sebepten ötürü de parça değişim işleminin, kesinlikle alanında uzman olan ekipler tarafından yapılması gerekir. 

Zamanında değişmeyen sorunların, beklenen performansı sağlamayacağı gibi diğer parça ve ekipmana da zarar vereceği göz önünde bulundurulmalıdır. Göz önüne alınacak sorunların bütün amaçları ve çalışma prensibine göre doğru orantılı bir bakım onarım sisteminden geçmesi sağlanır. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?