Skip to content Skip to footer

Allen Bradley Servo Motor Revizyonu ve Tamiri

Servo motor revizyon hizmetleri ve tamir işlemleri düzenli olarak yapılması gereken işlemler arasında yer alır. Teknolojik yeniliklerle beraber öne çıkan kontrol sistemleri hızlı şekilde gelişirken servo motor hizmetleri de önem kazanmıştır. Bundan ötürü planlama süreçlerine uygun olacak şekilde yenileme, gözden geçirme ve bakım uygulamalarının yapılması gerekir. Ancak farklı pek çok marka ile karşınıza çıkan servo motor tamir işlemleri yaygın değildir. Haliyle Allen Bradley, tamir işlemlerinin de yaygın olduğu söylenemez. Bakım ve onarım işlemlerinde ise uzmanlardan destek alınması gerekir. 

Allen Bradley servo motor tamiri işlemleri incelendiği zaman genellikle güç soketlerindeki bağlantı noktalarıyla ilgili sorunların yaşandığı görülür. Arızalar genellikle güç kablolarında bulunan temassızlık sonucu yaşanır. Arkların ısınmasından sonra da yanma gibi problemler birbirini takip edebilir. Gözle görülür şekilde yaşanan yanmalar oluşur. Allen Bradley servo sistem bakımı yapılırken de bu tarz bakım ve arıza sorunları halledilebilir. Bunlar için de bazı adımların atılması gerekir. 

Allen Bradley servo motor arızalarının tespit edilmesi için mekanik ve elektrik arızalarının olup olmadığı araştırılır. Arızaların tamiri parçaların değiştirilmesi sayesinde giderilir. Bununla beraber servo motorun parça değişimi, motorunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Kimyasal maddelerin kullanımıyla beraber yağ, toz ve kir gibi kirlenmelerin de temizlenmesi mümkündür. Ek olarak arızalar elektrikten kaynaklanıyorsa motor ya da servo sürücü devresinde mi olduğu anlaşılır. Elektrik arızaları için sargılarla ilgili kontroller de yapılır. Arızanın tespit edilmesinin ardından da servo motor tamir servisi ile gerekli işlemler yapılır. 

allen-bradley-servo-motor-revizyonu

Allen Bradley Servo Motor Bakım ve Onarımı

Servo motorlar genel olarak incelendiği zaman yük veyahut aktarma organından gelen sistemlere sahiptir. Bu sistem, dört farklı bileşenden oluşur. Yaşanan servo motor arızaları da farklı nedenlerden kaynaklı olabilir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulmaların yaşanması mümkündür. Hızlı bir biçimde servo motorun tamirinin yapılabilmesi için ise servo motor revizyonu önem arz eder. Çünkü yapılan kontrol işlemleri, motorda bulunan hasarın tespit edilmesi, gelecek problemlerin önlenmesi gibi pek çok avantaj sağlar. Sorunun en hızlı şekilde fark edilmesi ve bununla ilgili gerekli adımların atılması gibi artılarının olduğu da bilinir. 

Detaylandırmak gerekirse Allen Bradley servo motor için fiziksel ve görsel kontroller yapılır. Bu kontroller sonucunda ilk teşhis konulur. Motorun gövdesinde bulunan kırılma, çatlama, bağlantı noktalarında herhangi bir hasar olup olmadığı incelenir. Servo motor dinamik testlerle ölçülür. Bu sayede mekanik herhangi bir arıza durumunun varlığı kontrol edilir. Testlerin yapılmasıyla beraber varsa güç kaybı tespit edilir. Tüm test işlemlerinden sonra da Allen Bradley servo motor arızaları tespit edilir. Bakım ve onarım süreçlerinde özellikle belirlenen zaman uyum sağlanması, bakım işlemlerinin geciktirilmemesi gerekir. Böylece arızaların tüm motoru etkilememesi, hızlıca ortadan kaldırılması sağlanabilir. 

Allen Bradley Servo Motor Arızaları 

Servo motor onarımı sırasında karşılaşılan bazı sorunlar mevcuttur. Söz konusu arızalar için tanı konulmasının ardından çözümlerine odaklanılır. Endüstriyel alanda hassas kontrollerin sağlanması için önemli olan servo motorun performans iyileştirilmesi de bu noktada önem arz eder. Servo motorların belirli bir bölümü, sürücü birimlerinden oluşur. Sürücü hatası ve aşırı ısınma gibi durumlar da motorun çalışmasında etkilidir. Ek olarak akımla ilgili olan sorunlar da sürücü arızalarının yaşanmasına yol açabilir. Servo motor arızalarında zamanla aşınma durumu oluşmaktadır. Buna bağlı olarak fırçalardaki, rulmanlardaki arıza halleri motorun düzenli bir şekilde çalışmasının önüne geçebilir. Ek olarak parça kopması, mekanik hasarların oluşması da arıza nedeni olarak görülmektedir. 

Allen Bradley servo motor arızaları elektriksel bağlantı sorunlarından da kaynaklı olabilir. Belirli arızalar, kabloların kesintilerine, korozyona bağlı olabilir. Bu gibi durumlardan ötürü motorun sinyal alması veyahut sinyal iletimi mümkün olmayabilir. Servo motor arızalarında termal problemler de yer alır. Aşırı ısınma, arızaların nedenleri arasındadır. Ek olarak motorda bulunan parçalardan herhangi birinin zarar görmüş olması da termal problemleri beraberinde getirir. Yazılım ayarlarının doğru yapılmaması motorun yanlış çalışmasına yol açabilir.  

Allen Bradley Servo Motor Tamiri 

Farklı sektörlerde iş verimliliğinin ve maddi kazanç artışının sağlanmasında rol oynayan servo motor kullanımı, arızalarla duraksayabilir. Bu durum işletmelerin üretim süreçlerinin sekteye uğramasına neden olur. Allen Bradley servo motor arızalarında da tamir işlemlerine gidilmelidir. Servo motor arızalarında çözüm için de tanımlamaların doğru yapılması, hızlı bir şekilde müdahaleye gidilmesi gerekir. Süreç içerisinde detaylı inceleme gerekir. Aynı zamanda elektriksel bağlantıların uygulanması, sürücü birimlerinin kontrol edilmesi gerekir. Parça değişimleri veyahut onarım işlemleri gerekli uzmanlardan destek alınmalıdır. Servo motor arızalarının çözümlenmesinde hız, üretimin devamlılığı için esas olandır. Bundan ötürü uzman ekiplerden destek almanız, düzenli bakım yaptırmanız ve arızaları profesyonellerle çözmeniz gerekir. 

Allen Bradley servo motor tamiri için gerekli noktalarda yedek parça temini de yapılmalıdır. Yedek parçaların kullanılması, motorunuzun kullanım ömrünün uzamasını sağlamaya yardımcı olur. Ancak bu hususta, orjinal yedek parçanın önemi devreye girer. Allen Bradley servo yedek parçalarını orjinal ve sıfır olarak temin etmek gerekir. Böylece motorunuzun kullanım ömrü uzarken çalışma performansında da artış gözlemlenir. Orijinal bir serviste destek almanız da arızaların en doğru şekilde tespit edilmesi ve bakım hizmetlerinin garantili şekilde sürdürülmesi anlamına gelir. Böylece üretim süreçler aksamayacağı gibi zaman ve maliyet kaybı da ortadan kalkar.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?