Skip to content Skip to footer

AMK Servo Motor Arıza Sebepleri ve Onarımı

Endüstriyel alanlarda işletmelerin üretim çalışmalarında hassas kontrol hizmeti sunan bileşenler bütünü, servo motordur. Servo motorlar üretimin hızlı ve kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi için de önemli bir yere sahiptir. Farklı sektörler içerisinde servo motorun arızalanması, işlerin aksamasına yol açar. Buna benzer daha birçok sorun da ortaya çıkabilir. Bununla birlikte arızaların yaşanmasının birden fazla sebebi olabilir. Servo motorların markasına, kullanım şeklinde göre arıza farklılıkları yaşanabilir. AMK servo motor arıza durumu yaşandığı zaman ise nedenin anlaşılması ve sonradan çözüm yollarının belirlenmesi gerekir. Bakım planlamasına uyum sağlanması, olası sorunların da engellenmesi beklenir. Böylece üretim tesislerinde, fabrikalarda sürekli olarak güvenli bir çalışma sağlanmış olur.

AMK servo motor tamiri gerektiren arıza sebeplerinden bahsetmek gerekirse de bunlardan birisi sürücü problemleri olarak bilinmektedir. Servo arızalarının bazıları, sürücü biriminden ortaya çıkmaktadır. Sürücü hatasının olması, aşırı ısınmanın oluşması gibi süreçler motorun çalışmasını etkiler. Ek olarak aşırı voltajın oluşması, akımla ilgili sorunlar da buna örnek gösterilebilir. AMK Servo motor arıza sebepleri içerisinde aşınma da yer alır. Zamanla aşınma durumunun oluşması, motorun düzgün bir şekilde çalışmasının önüne geçmektedir. Parçaların kopması, mekanik hasarların oluşması gibi durumlar söz konusudur. 

Elektriksel bağlantı problemleri de yaşanabilecek durumlar içerisindedir. Kablolarda kesintilerin olması, bağlantıya bağlı hatalar sinyal alma ve sinyal iletme durumlarını etkiler. Aşırı ısınma da yaygın problemler içerisindedir. Servo motor hasarları motorun yanlış çalışması, aşırı yük altında çalışması gibi durumlardan kaynaklı olarak yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ise servo motor arıza tespiti yapılıp, hızlıca çözüme gidilmesi gerekir. 

 
amk-servo-motor-arizasi

AMK Servo Motor Tamiri 

Fabrikalarda üretim süreçlerinde kullanılan AMK servo motor tamiri ihtiyaçlarında ilk kural arıza tespitidir. Ancak arıza tespitinin doğru şekilde yapılması gerekir. Arızanın birden fazla sebebi olabileceğinden hataya yer vermemek gerekmektedir. Böylece olası zaman kayıpları ve gereksiz maliyet durumları da ortadan kalkacaktır. AMK servo motor onarımı yapmak için özellikle dinamik testlerin doğru şekilde yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde özellikle servo motorun çalıştığı makineyi kontrol eden operatörün takibi önem arz eder. Sürücüde fark edilen arıza kodunun not edilmesi gerekir. Böylece arıza tespiti sırasında önemli bir adım atılmış olmaktadır. 

AMK servo motor yetkili servis, dinamik testler yaparak mekanik veyahut manyetik yönden var olan kayıpları denetlemektedir. İşlemlerin sonrasında motor sargısında veyahut diğer noktalarda güç kaybının olup olmadığına bakılır. Bunun için ise elektriksel testler yapılır. Bu işlemlerin uygulandığı servo motorun içi açılır. Böylece içerisinde tamir işlemleri tamamlanır. Sorunun ortadan kaldırılmasının ardından da yeniden testler yapılır. Bu testler problemin giderilip giderilmediğini anlamak içindir. Testler olumlu çıktığı daman servo motor için dış bakımlar da yapılmaktadır. Böylece AMK servo motor, servis tarafından yeni bir motor görüntüsü ile sizlere teslim edilir. 

AMK Servo Motor Bakımı ve Onarımı 

Yük ve aktarma sistemlerinden oluşan servo motor, uygun hareketlerin yapılmasını sağlar. Dört farklı bileşeni olan bu sistem, farklı nedenlerden ötürü bozulabilir. Servo motorun en hızlı şekilde tamir edilmesi açısından da hızlıca hasar tespitinin yapılması gerekir. Var olan sorunun kısa süre içerisinde anlaşılması, gerekli adımların atılması şarttır. Böylece servo motor arızası rahatlıkla çözülebilmektedir. Servo motor tamiri gibi planlamalara uygun olacak şekilde bakımının yapılması gerekir. Böylece planlı bakım süreçlerinde hem var olan arızalar hem de gelecek dönemdeki arıza durumları tespit edilebilir. Bu da üretim çalışmaları sırasında oluşabilecek problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Süreç içerisinde AMK güvenli servo motor tamir hizmetleri ile buluşmanız da verimliliğin büyük oranda artmasında rol oynamaktadır. 

Öncelikli olarak servo motor bakımı sırasında motorun fiziki kontrolleri yapılır. Görsellerle ilgili kontroller üzerinden bazı teşhisler yapılır. Bunlar motorun yüzeyindeki kırılmalar, çatlamalarla ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda bağlantı soketlerindeki hasarlar da kontrol edilmektedir. Servo motor dinamik testlerden de geçmektedir. Böylece hem mekanik hem de manyetik kayıplar da anlaşılır. Elektriksel testler yapılarak servo motor sorunları da kontrol edilmektedir. Tüm bu test aşamalarının ardından motor açılarak durum tespiti yapılır. Motorun başka noktalarındaki sorunları da incelenmektedir. İşlemler bittiği zaman servo motor toplanır. Çeşitli testler yapılarak işlemlerin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakılır. Sonrasında da motorun dış bakımı, temizlik işlemleri yapılmaktadır. Böylece AMK servo motor bakımı işlemleri de sona erer. 

AMK Servo Motor Teknik Servisi 

Tamir, onarım ve bakım işlemlerinin yapıldığı servo motor teknik servis hizmeti, profesyoneller tarafından sunulmalıdır. Servo motor hizmeti teknik servis almak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gerekenlerden ilki budur. Çünkü bu sayede motorun var olan problemlerini doğru bir şekilde tespit edip, olası sorunları engelleyebilirsiniz. İşletmelerin üretim aşamasında duraksamalar yaşamasının, verimliliğin düşmesinin önüne geçebilirsiniz. Uzman teknisyenlerden oluşan bir ekip ile tamir ve onarım işlemlerinde de kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Beklentilerinizin çok daha üstü ile buluşmak, kalite standartlarıyla bir araya gelmek açısından bu oldukça önemlidir. Ek olarak uzman bir servis hataların algılanması, işlemlerin doğru ve eksiksiz şekilde yapılması konusunda fayda sağlar. Hassas işçilik ve tecrübe gibi gereksinimleri en iyi şekilde karşılar. Ayrıca gerekli olan AMK servo motor yedek parça gereksinimlerinde de sizlere destek olur. Bu yüzden firma seçimleriniz konusunda hassas olmanız şarttır. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?