Skip to content Skip to footer

ARNOLD MÜLLER AMK Servo Motor Tamiri

AMK Servo motor tamiri; mutlaka bu alanda eğitim almış, deneyimli ve kurumsal bir firmanın bünyesinde hizmet veren bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Tamir esnasında gerekli servo motor parça değişimi AMK markasının orijinal ürünleri olmalıdır. Aksi halde uyum problemleri, motorun kısa süre sonra yeniden arıza çıkarması gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Hızlı ve etkili bir sonuç için tüm motor markalarında en iyi sonuç her zaman orijinal parça temini ile sağlanır. Sizler için “AMK marka servo motoru nasıl tamir edilir?”ve “Arnold Müller Servo motor bakımı nasıl yapılır?, sorularının yanıtlarını derledik. İşte ayrıntılar… 

Herhangi bir arıza meydana gelmesi durumunda bireyler kendileri buradaki bilgileri kullanarak veya internette araştırma yaparak denemeye çalışmamalıdır. Aksi durumda motordaki arıza büyüyebilir ve daha masraflı, daha uzun süreli işlem gerektiren bir hal alabilir. 

 
ARNOLD MÜLLER AMK Servo Motor Tamiri

Arnold Müller Servo Motor Sorunları

En çok karşılaşılan Arnold Müller servo motor sorunları; ısınma, aşırı akım, akımın çekilmesi, kirlenme ve vibrasyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sürücüden kaynaklı arızalar görülebileceği gibi; yeterli motor onarım ve bakımlarının yapılmaması, tozlu fren, yatakların arızalanması, akım baskılı frenler, elektrik arızaları, konumlandırma hataları, güç kaynağından kaynaklanan arızalar gibi durumlar da görülebilir. 

Tüm bu problemlerin sırasıyla kontrolünün ve gerekli bakımlarının yapılması için arıza tespitinde ve tamirde nasıl bir yol izlendiği bir diğer başlık altında incelenmiştir. 

Arnold Müller Servo Motor Tamiri 

Arnold Müller Servo motor tamiri sürecinde ilk olarak şu kontroller yapılarak motordaki arıza tespit edilmeye çalışılır:

 • Öncelikle dışarıdan uzman bir göz olarak motorun fiziki durumu ve görüntüsüne bakılır. Bazı arızalar motorun görüntüsündeki bozukluktan veya parçalardan birinin yanlış duruşundan kaynaklanabilir. 
 • Bağlantı kopukluğu, kırık, çatlak, pin hasarı gibi kontroller gerçekleştirilir. 
 • Motor dinamik test makinesine bağlanarak manyetik veya mekanik alan kaybı durumu kontrol edilir. 
 • Elektriksel rejeneratif testler ile motorun statör manyetik alanı, rotor manyetik alanı ve sargılarında güç durumu test edilir. 
 • Mekanik kodlar, enkonder ile gövde kodlar işaretlenir ve tüm kontrollerin ardından motorun içi açılarak statör ve rotorun içi incelenir. 
 • Statörde bulunan milde mekanik bir problem varlığı test edilmek için rotorun balans makinesine bağlanması gerekir. Milin sağlamlığı bu şekilde kontrol edilir. 
 • Motordaki rulman yataklarının ölçümü yapılır ve deforme olan parçalar varsa bunların ölçülerine bakılarak kalibrasyonları yapılır. 
 • Arnold Müller servo motoru onarımı işleminin bu aşmasında rotor mili salmışsa denge ayarı yapılır. 
 • Statörde manyetik alan kaybı olması durumunda mıknatısların manyetikleri güçlendirilir. 
 • Statörün sargıları muayene edilir. Sargılarda bir sorun tespit edilirse bunlar sarılır. Problem olmasa da vernik sürülüp fırınlanarak yenilenir.
 • Servo motoru yerinden sökmeden önce toplamaya hazır hale getirilmelidir.
 • Gövde kısım toplandıktan sonra motorun üstünde yer alan resorver ve enkonder muayene edilir, gereken bakımlar yapıldıktan sonra kalibrasyonları ile ilgilenilir. 

Servo Motor Onarımı Elektriksel Testler 

 • Servo motor onarımı sürecinde motordaki mekanik unsurların tamiri yapıldıktan sonra manyetik unsurların tamiri için elektriksel test aşamasına geçilir. 
 • Manyetik alanlar ve dinamik yük durumu test edilir. 
 • Motorun etiket değerine uygun şekilde moment ve tork gücünü doğru vermesi gerekmektedir. Bunun kontrolü sağlanır. 
 • Motor çalışırken resolver veya enkonderdeki pulseler osilaskop ile testten geçirilir. Değerlerinin doğru olup olmadığına bakılır. 
 • Eğer enkonder veya resorver düzgün çalışıyorsa tamire gerek duyulmaz. 
 • En son motorun fiziki bakımlarıyla ilgilenilmelidir. Orijinal renginde motorun parçaları boyanır, temizlenir ve fırınlanır. 

Servo motor arızası çözümü tüm bu belirttiğimiz mekanik ve manyetik kontrollerden sonra gerçekleştirilmektedir. Motor yeni ve tertemiz bir görünüme ulaştırıldıktan ve son kez tüm testleri yapılır sonra sahibine teslimat gerçekleştirilir. 

Servo motor revizyonu veya başka bir deyişle motorun rektefiye edilmesinde belirttiğimiz tüm süreç baştan aşağı geçirilir. Tespit edilen bütün problemler çözülür, eskiyen ve arızalanması muhtemel görülen parçalar tazelenir veya bakımları yapılır. Ancak normal tamir sürecinde yalnızca araç sahibinin belirttiği arızaya odaklanılır ve bu durum tespit edilip onarıldıktan sonra araç sahibine teslim edilir. Revizyon ile tamirat arasındaki fark bu şekilde açıklanabilir. 

Arnold Müller Servo Motor Bakımları 

Arnold Müller servo motor sorunları ve çözümleri konusundan söz edildikten sonra bakımlar için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de belirtmek gerekir. Düzenli olarak bir AMK servo motoru teknik destek ekibi ile çalışılmaya özen gösterilmeli ve her parçanın bakımı için ustaların belirttiği zaman periyotlarına dikkat edilerek araç servise getirilmelidir. 

Aksi halde motorun zaman zaman başka marka motorlarda uzman olan kişilerce yapılmaya çalışılması var olan arızanın büyümesine, yeni arızaların ortaya çıkmasına ve hem ekonomik hem de vakit kaybı açısından araç sahibinin problem yaşamasına sebep olabilir. 

Markası ve tipi her ne olursa olsun tüm motor çeşitlerinin bakımlarının zamanında yaptırılması oldukça önemlidir. Bu sayede araç sahibi motorun ömrünü uzatır, aracını temiz şekilde kullanır, uzun yolculuklarda sorun yaşamaz, acil bir durumda aracı sorun çıkarmaz veya arızaların zincirleme birbirini izlediği çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalmaz. Problemlerin büyümemesi ve hatta önlenebilmesi adına gerekli tüm durumlarda AMK servo motoru teknik destek almak için mümkün olan en kısa sürede harekete geçtiğinizden emin olunuz

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?