Skip to content Skip to footer

Arnold Müller AMK Sürücü Tamiri

Endüstriyel alanda artan ihtiyaçlar ile birlikte bu sektör gün geçtikçe gelişmiştir. Bunun sonucunda AC ve DC motorların yanında farklı ihtiyaçlara yönelik çok daha verimli motorlar üretilmiştir. Bu motorlardan biri de servo motorlardır. Servo motorlar, diğer motorlardan farklı olarak bir kontrol odağı tarafından kontrol edilebilmektedir. Yani diğer motorlardan farklı olarak dönüş hızları, torkları, dönüş torkları gibi pek çok özellikleri uzaktan kumanda gibi kontrol altında tutulmaktadır. Özellikle otomasyon alanında, robotik alanlarda ve havacılık gibi pek çok farklı alanda bu motorların kullanımı sıklaşmıştır.

Servo motorlar temelde üç parçadan oluşmaktadır. Fakat çalışma prensiplerine bakınca bu motorların o kadar da basit bir yapıya sahip olmadıklarını hatta oldukça kompleks bir yapıdan oluştuklarını söylemek mümkündür. Bu kadar kompleks bir yapıya sahip motorun maliyeti de hayli yüksektir. Bu nedenle servo motor kullanılan makinelerin düzenli aralıklar ile bakımdan geçirilmeleri gerekir. Aksi halde yavaşça arızalanan bu motorların tamirini yapmak zorlaşabilir.

Pek çok markaya ait servo motorlar farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu markalardan biri olarak karşımıza çıkan Arnold Müller AMK türü motorların bakım ve onarımı da diğer pek çok motora benzer şekilde yapılmaktadır. Bununla birlikte birtakım farklılıklar da bu süreçte dikkat çekmektedir.

Arnold Müller AMK sürücü tamiri ve daha pek çok iş için servisimizi gönül rahatlığı ile tercih edebilir, hemen her markaya ait servo motorunuzun rutin bakımlarını yaptırarak bu motorları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Arnold Müller AMK Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

“Arnold Müller AMK sürücü tamiri nasıl yapılır?” sorusu, bu marka ve model motora sahip kullanıcılar tarafından sık sorulmaktadır. Bu soruyu cevaplandırmak oldukça zordur. Çünkü tamirin yapılmasından önce pek çok açıdan inceleme yaparak motordaki arızanın kaynağı tespit edilmelidir. Kaynak tespit edilmeden motoru kurcalamak motorun daha ciddi hasarlar almasına hatta çalışmasının tamamen durmasına neden olabilir. Bu nedenle konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmayan kişilerce bu tarz işlere girişilmemesi önerilmektedir.

 

arnold müller amk sürücü tamiri

Arnold Müller AMK Sürücü Arıza Tespiti

Tamir için en önemli aşamalardan biri, arıza tespitinin sağlıklı bir şekilde yapılmasıdır. Sürücü arızalarının tespit edilmesinde çeşitli makinelerden faydalanılır. Bu makineler motorun farklı bölgelerinin çalışmasını kontrol eden testleri yapmaya yarar. Yapılan testler sonucunda elde edilen veriler raporlanarak kayıt altına alınır. Çünkü arıza tespiti ve tamir işlemlerinden sonra bu verilere tekrar ihtiyaç duyulacaktır. Arnold Müller AMK sürücü arıza tespiti de diğer tüm sürücü hasar tespitleri ile aynı aşamaları kapsamaktadır.

Testler tamamlandıktan sonra motorun içi açılabilir. Motoru açarken kabloların zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Kabloların her biri ayrıştırıldıktan sonra motor içerisinde yer alan parçalar önce gözle daha sonra da çeşitli cihazlarla kontrol edilir. Herhangi bir hasar varsa gerekirse yedek parça değişimi de yapılarak hasar ortadan kaldırılır. Daha sonraki aşamada motor kapatılır ve başta yapılan testler ve birkaç ek test yapılır. Böylelikle hasarın tamamen ortadan kaldırılıp kaldırılmadığı kontrol edilmiş olur. Motor açılmadan önce motordan alınan kodlama bilgileri tamirden sonraki süreçte de korunmalıdır. Eğer farklılıklar varsa bu farklılıkların da düzeltilmesi gerekir. Tüm bu işlemlerin ardından servo motor tekrar müşterinin kullanımına sunulur.

Arnold Müller AMK Sürücü Tamiri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arnold Müller AMK sürücü tamiri sırasında dikkat edilmesi gerekenler oldukça basit noktalardır. Fakat bunlara dikkat edilmemesi halinde motor daha büyük hasarlar alarak geri dönüşümsüz şekilde arızalanabilir.

  • Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, tamir işleminin alanında uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi halde yapılan işlemler sırasında pek çok sorun meydana gelebilir ve bu da tamiri yapacak asıl kişinin işini zorlaştırır.
  • Tamiri yapan kişi ya da kişiler kadar tamir sırasında kullanılan ekipmanların kalitesi de önemlidir. Özellikle yedek parça değişimi yapılan durumlarda çıkarılan parçanın yerine yenisi konulurken daha kaliteli olan ve motorun modeline uygun olan parçaların seçilmesi gerekir. Aksi halde motorun verimliliği düşer ve motorun kullanım ömrü kısalır.
  • Motor bakım ve tamiri sırasında çoğu zaman atlanan fakat oldukça önemli olan temizlik aşamasının dikkatle yapılması gerekir. Motorun içi açıldıktan sonra her bir parça uygun temizlik solüsyonu ile temizlenmelidir. Servo motorların maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı uzun kullanım ömrü isteyen kişilerin düzenli bakım yaptırması gerekir. Sürekli çalışan bu parçalarda zamanla aşınmalar meydana gelir ve bu parçalar kirlenebilir. Bu nedenle bu parçalar her işlemden önce yağlanmalı ve temizlenmelidir. Özellikle motor kapatılmadan önce her parçanın temizlendiğine emin olunmalıdır.
  • Her ne kadar temelde tüm servo motorların bakım ve onarımları benzese de aynı markanın farklı modellerinde bile birtakım değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle Arnold Müller AMK sürücü modelleri ve özellikleri tam olarak bilinmeden tamir işlerine girişilmemelidir. Aksi halde motoru tamir edeyim derken daha ciddi arızaların ortaya çıkması mümkün hale gelir.

Tüm bu basit ama önemli noktalara dikkat edilmesi halinde hangi markaya ait olursa olsun her türlü servo motorun bakım ve tamiri kolaylaşmaktadır. Yapılan her bir işlemin kayıt altına alınması ve özellikle de motorun bakıma gelmeden önceki kodlamalarının bir yere not edilmesi, tamir ve bakımdan sonra aynı ayarların sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?