Skip to content Skip to footer

ARO S.A.S Servo Motor Tamiri

ARO S.A.S servo motor markası, piyasada bulunan en iyi servo motor markalarından biridir. Düzenli şekilde bakım ve onarımlarının yapılması halinde sorunsuz, temiz şekilde aracınızı kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde karşılaşabileceğiniz ARO S.A.S servo motoru sorunları, servo motor revizyonu, motorun nasıl tamir edildiği ve bakım maliyetlerinin ne kadar olduğu gibi araç sahiplerini en çok ilgilendiren konularda detaylı bilgi verilecektir. 

aro-sas-servo-motor-tamiri

ARO S.A.S Servo Motoru Sorunları

Motorlardaki servo parçası motorda hata gelişmesi durumunda bunu algılayarak geri besleme düzeneğini devreye sokup onarabileceği hataları onarmaya yarayan bir parçadır. Robotik teknolojilerde de kullanılan bu parça motorların ivme, hız, konum, çıkış, mekanik durumu ve hareket durumu gibi unsurları kontrol eder. ARO S.A.S servo motor markası da belirttiğimiz özellikleri taşıyarak çalışan ve kullanıcı açısından oldukça avantajlı motor türlerinden biridir. 

Her ne kadar servo motorlarda arıza onarımı ve kontrolü gibi mekanizmalar olsa da servo motorlar da zaman zaman soruna yol açarlar. Sıklıkla motor sahiplerinin karşılaştığı bazı ARO S.A.S servo motoru sorunları şu şekilde sıralanabilir:

 • Isınma sorunu
 • Aşırı akım
 • Vibrasyon problemi
 • Kirlilik kaynaklı problem 
 • Sargı problemi
 • Elektrik arızası
 • Fren arızası
 • Motor arızaları
 • Kirlilik kaynaklı arızalar 
 • Motora aşırı yüklenmeyle oluşan arızalar 
 • Kurulum hataları 
 • Bakım eksikliğinden ortaya çıkan parça eskime arızaları 

Bunlar ve bunların dışında ortaya çıkan ARO S.A.S servo motoru sorunları için uzman kişiler tarafından motorun kontrolü ve Servo motor onarımı yapılması gerekir. Bu süreçte bireyler kesinlikle arızanın kaynağını kendisi tespit etmeye çalışmamalı, aracın parçalarını karıştırmamalı ve ARO S.A.S motor servisi olmayan, bu motoru tanımayan tamircilere de aynı şekilde gidilmemelidir. Bu önerilerin aksi yönde hareket edilmesi halinde araçta var olan arıza büyüyebilir, daha farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum aracın tamir sürecini ve maliyeti arttırabilir. 

ARO S.A.S Servo Motoru Nasıl Tamir Edilir?

“ARO S.A.S servo motoru nasıl tamir edilir?” sorusunun yanıtını merak edenler için çeşitli problemlerde uzmanların nasıl bir yol izlediğinden söz edilmelidir. Bilgilendirme amaçlı açıklanan bu durumlar kesinlikle motor tamiri için yeterli görülmemelidir. Her aracın kendine özgü arıza çözüm yöntemleri vardır ve bu ancak tecrübeli servis ekiplerinde yapılan muayene sonrasında tespit edilip çözüme ulaştırılabilir. 

ARO S.A.S servo motor tamiri için uzmanların genellikle yaptığı işlemlerden bazılarını şu şekilde belirtelim: 

 • İlk adım her zaman arızanın kaynağını tespit etmek için yapılan muayene ve kontrollerle başlar. Bu adımda motorun özelliklerine göre parçaları, güç kaynağı, çalışırken çıkardığı ses, ampermetre ve voltmetre gibi araçlarla motorun elektriksel kontrolleri vb. işlemler ele alınır.
 • Arızanın yeri ve kaynağı tespit edildikten sonra tamir edilip edilemeyeceği veya parça değişiminin gerekli olup olmadığına bakılır. Bazen parça tamir edilip birkaç yıl daha kullanılabilir şekilde sorun çözüme ulaştırılabilirken bazı durumlarda parçanın yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Parça değişimi gerekli olduğunda mutlaka orijinal malzemeler temin edilmelidir. 
 • Tamir adımına geçildiğinde motorun arızalı parçasını belirlemek için motorun içi açılabilir. Parça değiştirildikten ya da onarılıp yerine takıldıktan sonra motorun çalışır durumda olup olmadığına mutlaka bakılır. 
 • Tüm problemler çözülünce motor temizlenir ve birleştirilir, teslimata hazır hale getirilir. 
 • Arızaya neden olan durum bakımsızlık veya sürücü kaynaklı bir hata ise bunun tekrar edilmemesi adına aracın teslimatı sırasında bilgilendirme de yapılmalıdır.

Servo motor arızası çözümü sonrası gerekli bakım ve kontrollerin ustanın belirttiği şekilde yapılması motorun ömrünü uzatmak ve masrafları minimum düzeyde tutmak açısından oldukça önemlidir. Bakımlar gerektiği gibi yapıldığında yeni bir arızanın ortaya çıkma ihtimali de en aza indirgenmiş olur. Düzenli bakım masrafları da her zaman arıza onarımlarından çok daha düşük seviyededir. Böylece bakımların düzenli yapılmasının aynı zamanda bütçe dostu olduğunu da söyleyebiliriz. 

ARO S.A.S Servo Motoru Bakım Maliyeti 

ARO S.A.S servo motoru bakım maliyeti değiştirilecek olan parçanın fiyatına, işçiliğe, yapılan iş sayısına ve sürecinin zorluğuna göre parça maliyetlerinin üzerine işçilik ücreti eklenerek tespit edilmektedir. Her ne kadar bakım süreci sabit bir prosedüre sahipmiş gibi görünse de bakım yapılırken çeşitli arızalar veya yakın zamanda arıza yapması beklenen parçalar tespit edilebilmektedir. 

Servo motor tamir uzmanları tarafından iş alınırken öncesinde bir fiyat verilse bile bu tahmini olacaktır ve asıl fiyat iş sonrası belirlenebilecektir. Bunun sebebi henüz muayene yapılmadan araçtaki sorunların ne olduğu ve aracın ne zaman teslim edilebileceğinin bilinememesidir. Ancak tahmini bir fiyat aralığı belirtilebilir ve buna göre araç sahipleri bütçe planlarını yapabilirler. 

Servo Motor Revizyonu

Servo motor revizyonu, herhangi bir marka servo motor türü için yaptırılan rektefiye işlemine verilen addır. Sık arızalanan veya arıza tespiti bir türlü yapılamayan, yorulmuş, yenilenmeye yaklaşmış motorlar bu işlemle kurtarılarak birkaç yıl daha rahatlıkla aracın kullanılabilir hale gelmesini sağlar. 

Bu işlem motorun tüm parçalarının sökülmesi, arızalı olan veya ömrünü tamamlamaya yaklaşmış parçaların yenilenmesi, motorun her yerinin temizlenmesi, boyanacak parçaların boyanması gibi motoru adeta sıfırlayan bir işlemdir. 

Maliyet açısından revizyon motor değişiminden daha uygun fiyata gelir ve aracın ömrünü birkaç yıl uzatarak araç sahibine avantaj sağlar. Bu işlem için mutlaka aracın motor tipine aşina, kurumsal bir ekibe başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?