Skip to content Skip to footer

Baldor Servo Motor Tamiri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Baldor servo motor, hassas bir şekilde kontrolü yapılması gereken, pozisyonlama ihtiyacı duyulan pek çok endüstriyel uygulamada kullanılan cihazdır. Bu tarz alanlarda kullanılmasından ötürü önemli bir cihaz olarak görülür. Bunun yanı sıra sürekli olarak kullanılması, bazı hataların bulunması gibi nedenlerle arızalanması mümkündür. Bu noktada Baldor servo motor tamir işleminin yapılması gerekir. Baldor servo motor tamiri hakkında da bilinmesi gereken pek çok detayın bulunduğu bilinir. Bundan ötürü doğru donanımlarla ve yeterli teknik bilgiyle yapılması önem arz eden servo motor tamirinde, işin ehli olan kişilerden destek alınması da sonuca doğru bir şekilde gidebilmek için büyük önem taşır. 

Servo motor tamiri işlemlerinde önem arz eden noktalardan birisi motorun içerisinde yer alan parçaların hassas olduğudur. Bu bilgi dikkate alınarak hizmetlerin deneyimli teknisyenlerce verilmesi gerekir. Baldor servo motor tamir işlemleri sırasında motorun parçaları detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Motorda bulunan gerekli noktaların yağlamalarının yapılması istenir. Servo motor tamir işlemlerinin yapılabilmesi için düzenli olarak bakımlarının yaptırılması da önemlidir. Bu yüzden üreticinin önerdiği bakım ve yenileme süreleri dikkate alınmalıdır. Servo motorlar için bir bakım planlamalarının yapılması ve bu plana sadık kalınması gerekir. 

“Servo motor tamiri nasıl yapılır?” diye sorulduğu zaman bilinmesi gereken detay, profesyonel ve özenli bir işlem olduğudur. Bu yüzden tamir sırasında doğru malzemeler, doğru yöntemler kullanılmazsa daha büyük arızalar yaşanabilir. Servo motor onarımı işlemleri sırasında da kişilerin, deneyimli ve uzman olması gerekir. Servo motor tamiri çalışmaları belirli durumlarda garanti kapsamından çıkabilir. Bundan ötürü tamir işlemleri doğru yapılmadığında, motorun ömrü kısalabilir. Baldor servo motor arızaları en doğru şekilde tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. 

Baldor servo motor tamiri

Baldor Servo Motor Arızaları Nelerdir?

İşletmenizde aktif olarak kullandığınız Baldor servo motorunuzun performansında bazı düşüşlerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda pek çok kişi servo motor arızası olduğunu düşünür. Belirli belirtilerle karşılaştığınız zaman da servo motor tamirine ihtiyacınızın olduğunu düşünmeniz mümkündür. Bu işaretlerden söz etmek gerekirse de servo motor kirlenmiş olabilir. Çünkü servo motor çalışması sırasında tozdan, yağdan ve benzeri kirleticilerden kaynaklı olarak kolayca kirlenebilir. Zaman içerisinde bu durum servo motorların aşırı derecede ısınmasına, hasar görmesine yol açar. Bu süreçte motorunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz ve kirlenmesinin önüne geçmeniz faydalı olur.

Servo motor parçaları içerisinde sıkıntının olduğunu normalden daha sesli bir şekilde çalıştığı zaman anlayabilirsiniz. Yüksek sesle çalışan servo motorun görmezden gelinmemesi ve bir arıza tespiti yaptırılması gerekir. Aynı şekilde soğutma fanlarının aşınmış olması da arızaları beraberinde getiren bir durumdur. Bundan ötürü aşırı ısınmaya neden olan bir servo motora sahip olabilirsiniz. Bu ve buna benzer pek çok arıza durumunda öncelikli olarak profesyonel bir servisten destek almalısınız. Arızanın tespit edilebilmesi açısından servo motor arıza tespiti işlemlerini yaptırmalısınız. Sonrasında da var olan sorunların ortadan kaldırılması ve olası sorunların önlenmesi için destek almalısınız. Böylece işletmenizde, plansız duraklamaların yaşanmasının da önüne geçmiş olursunuz. 

Baldor Servo Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Baldor servo motor arıza tespiti işlemlerinde pek çok test yapılır. Öncelikli olarak arıza tespit işlemleri için motorun performansını ölçmek amacıyla işlem uygulanır. Bu uygulamaların sonucunda elde edilen veriler kayıt altında tutulur. Sonrasında arızanın belirlenmesi için servo motor parçalara ayrılır. Dışarıdan yapılan gözlemlerin ardından motorun parçaları da ayrı ayrı olacak şekilde incelenir. Yapılan pek çok testin ve gözlemin sonucunda da arıza tespiti yapılır. Elde edilen veriler ve raporlarla beraber sizlere detaylı bir bilgilendirme yapılır. Arızanın ne durumda olduğu, ne gibi işlemlerin yapılması gerektiği bildirilir. Bu süreçte, sizlere arıza tespiti ile fiyatlandırma da sunulur. Kullanıcılardan alınan onayla birlikte de Baldor servo motor onarımı ve tamiri yapılır. 

Baldor Servo Motor Tamiri Nasıl Yapılır?

Servo motor tamir işlemleri içerisinde arıza tespitinin ardından işlemine geçilir. Süreç kapsamında servo motor tamir işleminde öncelikli olarak motorun çalışması sağlanır. Sonrasında motorun arızalı parçası belirlenirken gerekli olan tamir işlemleri de uygulanır. Tamir işleminin tamamlanmasının sonrasında da motorun yeniden çalışıp çalışmadığı ile ilgili gerekli kontroller yapılır. 

Servo motor tamir işleminin tamamlanmasının ardından motor kapalı haline getirilir. Bu işlemin yapılması için tamir sırasında çıkarılan, sökülen parçaların yerine yerleştirilmesi gerekir. Sonrasında da motorun yeniden test edilmesi önem arz eder. Cihazın sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmanızın ardından alıcı kişiye teslimatı sağlanır. Sevkiyat işlemlerinin dikkatle yapılmasıyla beraber sorunsuz çalışmaların yapıldığı belirlenir. Böylece hem hızlı hem de profesyonel bir süreç elde edilebilir. 

Baldor Servo Motor Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılmalıdır?

İşletmelerin çalışma süreçlerinde olumsuz durumlarla karşılaşmaması adına servo motor bakımının planlamaya uygun olarak yapılması gerekir. Bu noktada servo motor denetimleri ve parça değişimleri önem arz eder. Gerekli denetim ve işlemlerin servo motor, servo motor parça değişimi, servo motor pil değişimi gibi işlemlerle yapılması da önemlidir. Tüm bu işlemler için özellikle uzman bir servisten destek almanız ve plana sadık kalarak bakımları yaptırmanız gerekir. Böylece yalnızca bakım işlemlerini yaptırmış olmaz, aynı zamanda gelecekte yaşanabilecek problemleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Bu da Baldor servo motor kullanım ömrünün uzamasını sağlamanız anlamına gelir. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?