Skip to content Skip to footer

BAUMÜELLER Servo Motor Tamiri

Servo motor, hassas pozisyon ayarlama ve kontrol amaçlı pek çok endüstriyel uygulaması için kullanılan önemli bir makinedir. Bu makinelerden biri olan Baumüeller motor teknolojisi kullanımı en yaygın olan markalar arasında yer alır. Arıza durumunda mutlaka doğru teknik bilgi kullanılarak, orijinal malzemeler ve doğru ekipmanlarla müdahale edilmelidir. Bu da ancak alanında uzman bir profesyonel tarafından sağlanabilir. Bu nedenle bu yazımızda belirteceğimiz Beaumüller motor tamiri, bakım ve onarımı gibi konuları kendinize rehber edinmemeli, yalnızca bilgi almalısınız. Herhangi bir tecrübeniz olmadığı halde motorunuzu kendiniz tamir etmeye kalkışırsanız motora daha fazla zarar verebilir ve çok ciddi sorunlara ön ayak olabilirsiniz. 

BAUMÜELLER Servo Motor Tamiri

Baumüeller Servo Motor Arızaları 

Servo motor hata teşhisi ve çözümü için ilk olarak motorun tüm muayene ve kontrollerinin yapılması gerekir. Tecrübeli bir usta arızaların belirtilerini bildiği için belirtilere bakarak hangi parçaları kontrol etmesi gerektiğini iyi bilir ve bu sayede daha hızlı sorunu tespit edilip çözüme ulaştırır. Bu nedenle mutlaka markasına uygun tamir yapan kurumsal bir servis tercih edildiğinden emin olunmalıdır. 

Baumüller servo motor arızaları genel olarak şu şekilde karşınıza çıkar: 

 • Aşırı akımdan kaynaklanan elektriksel sorunlar
 • Isınma 
 • Motorun herhangi bir parçasında pislik birikmesi, kirlilik
 • Parçaların bağlantılarında gevşeklik ya da kopukluk olması 
 • Kırık, çatlak gibi arızalar
 • Ömrünü tamamlamış kendini yemiş parçalar 
 • Fren arızası
 • Motor arızaları 
 • Sargı sorunları 
 • Titreşim sorunları 
 • Yüklenmeye bağlı meydana gelen hasarlar
 • Kurulum veya tamir sırasında aracın herhangi bir parçasına zarar verme, gevşek parça takılması 
 • Motorun bakımlarının hiç veya çok az yapılması  

Servo Motor Tamiri 

Servo motor tamiri için önce arızanın nereden kaynaklandığının bulunması gerekir. Bu tespit için kullanılan ekipmanlardan bazıları:

 • Voltmetre, Multimetre ve Ampermetre
 • Isı tabancası
 • Tornavida seti 
 • Klemens anahtarı 
 • Elektrik bandı 
 • Yalıtım ekipmanları 
 • Parça temizliği için yüzey çizmeyen bez şeklindedir.

Arızalara göre ekipmanlar arttırılıp azaltılabileceği gibi parça değişiminde motorun orijinal parçalarının temin edilmesi de gerekir. Orijinal olmayan parçalar kısa sürede yeniden arızaya yol açabileceğinden ve motorla tam uyum göstermeyebileceğinden Baumüller marka motora mutlaka Beumüller motor parçaları temin edilmesi gerekir. 

Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz ekipmanlarla birlikte uzman kişi; motor parçalarının kontrolü, elektriksel ve manyetik parçaların kontrolü ve ölçümleri, motorun temizliği ve motorun sökülüp yeniden birleştirilmesi aşamalarını ilerleterek problemi tespit eder. Eş zamanlı olarak da arızanın çözümünü ele alır. 

Baumüeller Motor Onarım Teknikleri 

Baumüeller motor onarım teknikleri, arızaya özgü değişiklik gösterir. Uzman kişinin bu süreçte yaptığı kontrol ve değişimlerden bazılarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Motorun fiziki durumuna bakarak kırık, çatlak, değişmesi gereken parçalardan bazılarını tespit edip bunları uygun şekilde değiştirir. 
 • Bağlantı kopukluğu varsa kablo yenilenerek veya gevşeklik sıkıştırılarak uygun hale getirilir. 
 • Motorun test makinelerine bağlanarak elektrik akımları, manyetik parçalar, mekanik parçalar kontrol edilir. Mekanik kodlar, enkonder, statör, motorun iç kısımları, mil problemleri, deforme para tespiti, kalibrasyonların yapılması, salmış mil için balans ayarı, statör mıknatıslarının manyetiklerinin güçlendirilmesi, sargı muayeneleri, eksilaskop testi ile değer kontrolü, parçaların boyanması vb. pek çok işlem arızaya göre yapılır. 

Eğer servo motor revizyonu yapılıyorsa tek bir arızaya odaklanılmaz. Revizyonda tüm parçalar teker teker dikkatlice yerinden sökülür, her birinin kontrolü yapılır, vakti dolmaya yaklaşan parçalar varsa bunlar değiştirilir veya mümkünse güçlendirilir ve en ekonomik şekilde motor tazelenerek tertemiz sahibine teslim edilir. 

Motorun revize edilmesi tüm parçalarının sağlıklı hale getirilmesi ve temiz şekilde aracın uzun süre kullanılabilmesini sağlar. Birkaç yılda bir yaptırılan revizyonlar motorun ömrünü ciddi anlamda uzatır, sık arızalanmaya karşı motor sahibi önlem almış olur. Maliyet açısından da sürekli işçilik ve parça parası ödemeye göre uzun vadede revizyonun daha ekonomik bir işlem olduğunu belirtebilir. 

En İyi Servo Motor Tamiri 

En iyi servo motor tamiri için alanında deneyimli ve kurumsal firmalardan başka yere güvenilmemelidir. Tecrübe motor gibi kendine has davranışı, arızaları, tamiri olan makineler için oldukça önemli bir husustur. Her motor markasının parçaları, bağlantı şekilleri, parça yerleri birbirinden farklıdır. Örnek olarak Baumüeller servo motor tamiri için bu markanın tamiratını uzun süredir yapan, bu konuda kendine güvenen bir firma ile çalışılmalıdır. 

Aksi halde tıpkı motor hakkında hiçbir şey bilmeyen bir kimse nasılsa ilgili motor markasını bilmeyen bir usta için ilk kez karşılaştığı bir motor da o kadar kendisine yabancı gelebilir. Böyle bir durumda arıza büyüyebilir, basitçe tecrübeli bir kişinin anlayacağı bir durumu günlerce tespit etmek mümkün olmayabilir ve maliyet giderek motor sahibi için artabilir. Birçok problemden korunmak ve motorun sağlığı açısından mutlaka motorun markasına göre usta veya servis seçimi yapmalısınız. 

Baumüeller Servo Motor Tamir Maliyeti 

Baumüeller servo motor sahibiyseniz ve tamir için bütçe planlaması yapmak istiyorsanız alanında deneyimli bir kimseye uzaktan danışarak yaşadığınız sorunları belirterek fiyat aralığı alabilirsiniz. Net bir fiyat alamama nedeni sorunun muayene olmadan nasıl çözüleceğinin ve neyden kaynaklandığının bulunamamasıdır. Parça maliyeti ve işçiliğin ne derece zahmetli olacağı uzaktan bilinemeyeceği için fiyat aralığına göre bütçenizi hazırlayabilirsiniz. 

Örnek olarak motor ısınma arızası elektriksel bir parçadan veya mekanik bir parçadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun aşağı yukarı dört beş genel sebebini tahmin eden motor ustası bunları düşünerek bir fiyat aralığından söz edecektir. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?