Skip to content Skip to footer

Beckhoff Servo Motor Modelleri

Endüstriyel alanda yaşanan gelişmelerden biri de motor çeşitliliğinin artmasıdır. Eskiden motorlar AC motor ve DC motorlar diye ikiye ayrılırken günümüzde bu motorlara verimliliği oldukça yüksek ve oldukça kullanışlı olan servo motorlar eklenmiştir. Servo motorların tercih edilmesindeki en büyük faktör motorun çeşitli özelliklerinin uzaktan ayarlanabiliyor olmasıdır. Böylelikle servo motorları kullanırken dönüş yönleri, torkları ve daha pek çok özelliği seçilebilmektedir.

Servo motorlar pek çok firma tarafından kullanılmaktadır. Bu markalardan biri de Beckhoff markasıdır. Servo motorlar, temelde basit gibi görünse de oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de kimi zaman çeşitli nedenlere arızalanabilmektedirler. Servo motor arızaları diğer motor arızalarına benzese de tamirlerinde bazı farklılıklar görülebilmektedir. Beckhoff servo motor modelleri de dahil servo motorların tamirinde ve bakımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara bu yazıda yer verdik.

En sık onarımı yapılan Beckhoff servo motor modelleri AM8000, AM8500, AM8700, AMP8000, AMP8100, AM3000 modelleridir.

Beckhoff Servo Motor Tamiri

Beckhoff servo tamir servisi de dahil pek çok markaya ait servo motorların tamirine ilk olarak dışarıdan başlanır. Yani bakım ya da onarım fark etmeksizin yapılacak olan ilk işlem servo motorun dışarıdan bakınca tuhaf görünen bir yerinin olup olmadığıdır. Gözle kontrol sağlandıktan sonra ise test aşamasına geçilir. Test aşamasında çeşitli makinelerden de yardım alınır. Bu aşamada Rulman, Encoder gibi servo motorun temel parçaları test edilir. Testler sonucunda elde edilen veriler mutlaka bir rapor haline getirilerek kaydedilir. Daha sonra ise motorun içine bakmak üzere motor açılır. Motor açılırken kablolara herhangi bir zarar gelmemesi için dikkatli olunması gerekir. Açılan motorun her bir parçası da yine detaylı bir şekilde incelenir. Eğer bir arıza varsa bu arızanın nasıl tamir edilebileceği planlanır ve müşteriye bilgi verilir. Ortalama bir fiyat da çıkarıldıktan sonra müşteri onaylarsa onarım işlemi yapılır. Gerekli görülürse hasar gören parça ya da parçalar yenileri ile değiştirilir.

Onarım işleminden sonra motor tekrar kapatılır. Motor kapatılınca açılmadan önce yapılan testlerin bazıları tekrarlanır. Elde edilen veriler ilk veriler ile karşılaştırılır. Ayrıca ek bazı testler de yapılarak onarımın başarılı olup olmadığı görülür. Daha sonra gerek duyulması halinde motor boyanarak müşteriye teslim edilir.

beckhoff servo motor modelleri

Kaliteli Beckhoff Servo Motor Onarımı

Kaliteli Beckhoff servo onarımı için alanında uzman bir ekip mutlaka gereklidir. Çünkü servo motorlar, fiyat açısından oldukça yüksek fiyatlar ile satılmaktadır ve bu ürünlerde meydana gelen herhangi bir arıza halinde kullanıcılar zarar görmektedir. Ayrıca servo motorların kullanım alanları göz önünde bulundurulursa bu motorların bozulmaları halinde sanayi alanında ciddi bir duraksama olacağı için bu da kullanıcının zarar görmesine neden olacaktır.

Servo motorların yapıları oldukça karmaşıktır. Bu konu hakkında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmayan kişiler tarafından yapılacak olan herhangi bir müdahale motorun geri dönüşümsüz olarak hasarlanmasına yol açabilir. Bu nedenle servo motor tamirinin kim tarafından yapılacağının dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Yine aynı şekilde tamiri ve bakımı yapan kişi kadar tamir sırasında kullanılan her türlü ekipmanın kalitesi de önemlidir. Kaliteli ekipmanların kullanılmaması, yedek parça değişimi gereken durumlarda orijinal olmayan parçaların kullanılması servo motorun kullanım ömrünü kısaltacak ve servo motorun verimliliğini azaltacak faktörlerdendir.

Servo Motor Arızaları

Servo motor arızaları, mekanik ya da yazılımsal kaynaklı olabilir. Her iki durumda da bazı ortak testler uygulansa da problemin kaynağının tespit edilmesi ve buna göre bir yol haritası çizilmesi gerekir. Aksi halde yapılan işlemler sonucunda servo motorun çalışması düzelmeyebilir.

Beckhoff, sıklıkla tercih edilen servo motor markaları arasında yer almaktadır. Bu markaya ait birden fazla model bulunsa da aşağı yukarı işleyiş prensipleri aynıdır. Servo motor tamiri servisi veren bu merkezde sadece Beckhoff markası değil diğer pek çok markaya ait servo motorların da tamiri ve bakımı yapılmaktadır.

Servo motor tamiri sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde servo motorun kullanım ömrü uzayacaktır. Örneğin servo motor tamiri ve bakımı sırasında en çok atlanan konulardan birisi motorun temizliğidir. Servo motorun parçalarının iyi bir şekilde çalışabilmesi için her bir parçanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi halde zamanla aşınan bu parçalar servo motorun gücünü etkileyecektir. Bu da zamanla yapılan işten alınan verimi etkileyecek ve kullanıcıya doğrudan maddi zarar verecektir.

Beckhoff servo motor onarımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu servo motorun modeline uygun ekipmanlar ile çalışılmasıdır. Özellikle yedek parça değişimi gerektiren durumlarda hangi parçaların kullanılacağına karar verirken motorun modeli dikkate alınır. Uygun olmayan parçaların değişiminin yapılması motorun verimliliğini düşürecektir.

Siz de hızlı ve güvenilir Beckhoff tamir hizmetleri veren bir servis arayışında iseniz gönül rahatlığı ile bu servisi tercih edebilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde motorunuzu fabrikadan yeni çıkmış olduğu ayarlarıyla kullanmaya başlayabilirsiniz ve işinizde herhangi bir kesinti olmadan motoru kullanıldığı makineye yerleştirebilirsiniz. Ayrıca onarım garantisi veren bu servis sayesinde motorunuzu teslim aldığımız andan itibaren meydana gelen her türlü hasar tarafımızca tamir edilmekte hem de sizler size söz verilen süre içerisinde motorunuzu çalışılabilir halde teslim alabilirsiniz.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?