Skip to content Skip to footer

BECKHOFF Sürücü Tamiri

Günümüzde sanayinin pek çok farklı alanında otomasyon sistemleri karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerin önemli parçalarından biri olan motor sürücüler motorun frekansını ve hızını kontrol altında tutan oldukça önemli parçalardandır. Bu parçalar Benkoff sürücü gibi markalarına göre farklı adlandırıldıkları gibi piyasada bu parçalara; hız kontrol sürücüsü, drive, sürücü, frekans sürücü, hız kontrol cihazı, konvertör ve invertör gibi farklı isimler de verilmiştir. Bu nedenle içerikte geçen her bir ifadede okuyucular sürücüden söz edildiğini anlamaları gerekir. 

Çeşitli nedenlerle motor sürücünün arızalanması cihazın çalışmamasına veya performansının ciddi anlamda düşmesine yol açar. Bu içeriğimizde piyasada sıklıkla tercih edilen Beckhoff sürücü markasının bakımı, arızası ve arıza çözümleri gibi cihaz sahiplerinin bilmesi gereken detaylara değinilecektir.

BECKHOFF Sürücü Tamiri

Beckhoff Sürücü Arızaları 

Bechoff sürücü onarımı için ilk olarak genel arızalar ve bunların neden ortaya çıktığı gibi konuların bilinmesi gerekir. Her sürücü birbirinden farklı olduğu için bakım, onarım ve arıza tespiti gibi konularda mutlaka ilgili marka konusunda bilgisi, tecrübesi olan bir profesyonelden yardım alınmalıdır. Markanın özelliklerini ve arızalarını iyi tanıyan bir kimse tamiri hem daha kolay hem daha kısa sürede hem de verimli bir çözümle sonuca ulaştırır. 

Aynı zamanda arıza sonrası yapılan tamirin ardından bu kimseler cihaz sahibine profesyonel sürücü bakım ipuçları verirler. Bu bakım unsurlarına dikkat etmek cihazın ömrünün uzamasını, performansını, verimliliğini, bakım maliyetlerini vs. olumlu etkileyecektir. 

En çok bilinen Beckhoff sürücü arıza nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yazılım hataları
 • Kullanıcı hatası
 • Nemli ortam
 • Yüksek voltaj
 • Zamanla eskime 

Arıza çözüldükten sonra sebebinin tespit edilip bu sebebin ortadan kaldırılması çözümü daha uzun vadeli hale getirecektir. 

Beckhoff Motor Sürücüsü Tamiri

Her ne kadar arızalı bir motor sürücüsünü yenisiyle değiştirmek daha iyi bir çözüm olsa da bazı durumlarda Beckhoff motor sürücüsü tamiri yapılarak cihazın ömrünü uzatmak ve ilk günkü gibi kullanımına devam etmek mümkündür. Böyle problem daha ekonomik şekilde çözüme ulaştırılır.

Tamir sürecinde öncelikle problemin kaynağını bulmak için muayene yapılması gerekir. Genel arıza nedenlerine göre cihazı parçalarına ayırma, arızalı veya miadını doldurmuş parçaların değişimi, parçaların birleştirilmesi ve son olarak sürücünün görevini doğru yerine getirip getirmediğinin kontrol edilir. Eğer tamiri mümkün olmayan bir durum varlığı tespit edilirse sürücünün aynı marka yenilenmesi gerekmektedir. 

Sürücü tamirinde genel olarak şu aşamalar izlenmekte olup her markanın kendi farklı parçaları ve gereksinimi de olabileceği unutulmamalıdır:

 • Servise gönderilen motor sürücüsünün önce muayenesi yapılır. Bazı firmalar muayene sırasında video çekerek problemin nerede olduğunu müşterisine gösterir. Tamirat sonrası aradaki farkı bu yolla göstermek mümkün olmaktadır. 
 • Cihaz dışarıdan bir darbe almasına bağlı kırık, çatlak, deformasyon vb. durumlarına bakılır.
 • Çeşitli elektronik ekipmanlar kullanılarak ölçümler yapılır. Cihazın hangi parametresinin problemli olduğu bulununca arızalı parça da kolayca tespit edilebilmektedir. 
 • Arızaya uygun şekilde tamir, parça değişimi, sürücünün komple yenilenmesi gibi sırasıyla çeşitli çözümler denenir. 
 • Tamir bittikten sonra hidrolik test ünitesinde yük altında tutularak teste hazır hale getirilir. 
 • Sorunsuz hale geldikten ve gerekli testler tamamlandıktan sonra müşteriye teslim edilir. 

Sürücü Kartı Tamiri Hizmetleri 

Sürücü tamirinde sürecinde müşterilerin sıklıkla sürücü kartı tamiri hizmetleri ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Sürücü kartları sürücünün içi açıldığında alt kısımda bulunur. Bu kartların arızalanması da bazen sürücünün işini düzgün yapmamasına neden olur. Kart değişimi, kartın tamir edilerek onarılması gibi işlemler profesyoneller tarafından yapılır. 

Elektronik kart tamirinde pasif enerji altında devredeki yarı iletken parçalar kontrol edilir. Yol kopukluğunun olup olmadığı, kısa veya açık devrenin değer kaybının olup olmadığı, bağlantılarda hata olup olmadığı, malzeme hataları vs. kontrol ve tamir edilir. 

Endüstriyel Elektronik Onarım Hizmetleri

Endüstriyel elektronik onarım hizmetleri hususunda en önemli nokta alanında profesyonel ve kurumsal bir ekipten yardım alınıp alınmadığıdır. Hizmet alırken mutlaka sürücüyü güvenilir bir ekibe emanet etmelisiniz. Benzer şekilde marka bazında da ekibin deneyimli olması gerekir. 

Belirli markaların yapısına aşina olan ekipler eğer müşterinin sahip olduğu markadaki cihazı bilmiyorsa yine tamirat için beklenen verim yüksek olasılıkla alınamayacaktır. Elektriksel sürücü arızaları çözümü için Beckhoff marka sürücünüzü tamir ettirme niyetiniz varsa mutlaka bir Beckhoff sürücü servisi ile anlaşma yaptığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Elektrik motoru bakımı yaptırmak için de yine marka bazında aynı önerimiz geçerlidir. 

Elektriksel Sürücü Arızaları Çözümü Maliyeti

Elektriksel sürücü arızalarını tamir ettirmek için hata analizi ve Beckhoff sürücü arızası çözümü işlemi yaptırmak adına kurumsal bir servisten yardım almalısınız. Marka bazında Beckhoff sürücü arızalarının hata analizinin yapılması ve parçanın tamir edilmesi maliyet açısından sürücünün yeniden satın alınmasına göre daha ekonomiktir. 

Ancak burada yaşadığınız problemin ne olduğunu bilmeden, sürücüdeki hangi parçanın arızalı olduğunu tespit etmeden, parçanın değiştirilmesi mi onarılması mı gerektiğine karar vermeden hem maliyet hem de işçilik ücretinin ne kadar olduğunu belirlemek mümkün değildir. Bu nedenle bütçe planınızı yapmak için önce arızalı parçayı ulaştırıp muayene ettirmelisiniz. Aksi halde sorunu bilmeden ücret belirtmek ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Parçanın nasıl bir sorun çıkardığını ustalara söyleyerek ihtimal üzerinden arızanın sebebini ve tahmini ücretleri ise öğrenebilirsiniz. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?