Skip to content Skip to footer

BENTELER Servo Motor Tamiri

BENTELER servo motor, akım ve montaj miktarıyla orantılı olarak hız ve tork üreten elektromanyetik bir motor türüdür. Servo motorlarda 3 ayrı ekipman bir arada çalışır. Bunlar; motor, geri bildirim cihazı ve kontrolcü elektronik parçalar şeklinde adlandırılır. 

Motora hem güç vere hem motorun verdiği komutu doğrulayıp geri bildirim yapan hem de komutun referansının kararını veren servo motorlar basit kapalı döngü sistemlerinden biridir. Kullanmaya başlamanın üzerinden belirli bir zaman geçtiğinde, kullanıcının motora fazla yüklenmesiyle, kirlenmeyle ve bakımlarının ihmali gibi nedenlerle zaman içerisinde her motor türünde olduğu gibi BENTELLER servo motorunda da sorunlar çıkar. 

Sizler için “BENTELLER servo motoru nasıl tamir edilir, sık karşılaşılan sorunlar nelerdir, motor bakımı nasıl yapılır, nasıl revizyon yapılır?” gibi soruları derledik. Bu yazımızda her BENTELLER servo motoru sahibinin bilmesi gereken konulardan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.  

BENTELER Servo Motor Tamiri

BENTELLER Servo Motoru Sorunları 

BENTELER servo motoru sorunları genel olarak; elektrik parçalarının arızaları, fren arızaları, vibrasyon arızaları, aşırı akım, ısınma problemi, fren arızası, parça arızası, kurulum arızası, bakım onarım eksikliğinden kaynaklanan arızalar, pislik birikmesi, sargı gevşekliği, bağlantı kopuklukları gibi durumlar şeklindedir. 

Herhangi bir servo motoru onarımı için mutlaka servo motor profesyonel tamir hizmeti alınması gerekir. Alanında uzman olmayan, BENTELLER motor türünü tanımayan, bu alanda kısıtlı hizmet vermiş vs. kişiler arızanın tespiti ve çözümü sürecinde başarıya ulaşma ihtimali çok düşük kişilerdir. Uzman ve BENTELLER servo motoru çok iyi tanıyan ustalar ise motoru çalıştırırken çıkan sesten ve motorun hareketinden bile sadece dinleyip bakarak arızaları tanıyabilirler. 

Motorun parçalarını, parçaların yerleştirilme biçimlerini vs. çok iyi bildikleri için de kısa sürede arızayı giderme konusunda üstün başarı gösterirler. Bu nedenle aracınız için servo motor yetkili servis seçerken profesyonel, kurumsal ve deneyimli bir firma ile anlaştığınızdan emin olmanızı öneririz. 

BENTELLER Servo Motor Arızası Çözümü 

BENTELLER Servo motor arızası çözümü için servo motor tamir uzmanları tarafından tespit edilen soruna yönelik olacak şekilde planlanır ve uygulanır. 

Örnek olarak elektriksel parçalardan birinde akım azlığı fark edilirse o noktaya giden bağlantılar ve parçaya elektrik sağlayan diğer parçalara bakılarak arıza durumu giderilir. Başka bir motorda da arıza mil gevşekliğinden kaynaklanır ve milin değiştirilmesi veya sıkılarak balansının ayarlanması ile sorun ortadan kaldırılabilir. 

Servo motor onarımı sürecinde mutlaka uzman kişilerden yardım alınması gerekir. Her motorun yapısı türü aynı bile olsa birbirinden farklı parçalar ile özellikler taşıyabileceğinden, farklı bir fabrikanın ürünü olduğundan ve kendisini tasarlayan kişilerin tarzına göre farklı yapısının olmasından dolayı uzman kişileri seçerken motor markalarına da dikkat edilmelidir. Örnek olarak BENTELLER markasını çok iyi bilen bir uzman, bu motoru 1 – 2 saatte tamir edebilecekken başka bir markanın arızasını günlerce tespit edemeyebilir. 

Servo Motor Revizyonu 

Servo motor revizyonu tüm motorun baştan aşağı kontrol edilmesi, parçalarının her birinin yerinden sökülmesi, yenilerek sıfır ayarında motor haline getirilmesi anlamına gelir. Bu süreçte:

  • Eskiyen, miadını doldurmuş parçalar yenileri ile değiştirilir.
  • Kırık, çatlak parçalar onarılır veya yenilenir. 
  • Elektriksel problemler giderilir. 
  • Gücü arttırılarak ömrü uzatılabilecek tüm parçalar güçlendirilir. 
  • Gevşemiş parçalar sıkılır ve denge ayarları yapılır. 
  • Sargısı olan parçaların gevşeklikleri giderilerek sarılır. 
  • Kirli ve tozlu yerler çizilmeden tertemiz hale getirilir. 
  • Boyası çıkmış parçalar yeniden orijinal renginde boyanır. 

Tertemiz ve sıfır gibi görünen motor şeklinde revize edilen motor sahibine teslim edilir. Bu işlem sayesinde motorun tamamlanmak üzere olan ömrü birkaç yıl daha uzar ve tertemiz çalışır. Arızalanma sıklığı düşer, bakımları düzenli yapıldığında oldukça uzun yıllar sorunsuz kullanımına devam edilebilir. Bu açıdan düşünüldüğünde yeni bir motor satın almaya göre çok daha ekonomik ve sorunsuz bir işlemdir.

BENTELLER Servo Motor Bakımı 

BENTELLER servo motor bakımı mutlaka düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Düzenli yapılmayan bakımlar arızaların sıklığının artmasına ve arızanın başlangıçta önemsenmemesinin ardından zincirleme şekilde birbirini izlemesine sebebiyet verebilir. 

Maliyet, motordan beklenen performansın alınamaması ve maliyet açısından giderek motor sahibini sıkıntıya sokacak olan bu durumlardan kaçınmak adına bireyler bakım onarımlarda dikkatli davranmalıdır. Alanında uzman bir firma ile çalışıldığında hangi bakımlar için ne sıklıkta gidilmesi gerektiğini usta, motor sahibine söyleyecektir. 

BENTELLER Servo Motor Maliyetleri 

BENTELLER servo motor maliyetleri bakım masrafları, arızanın bulunduğu yer, arızalanan yer sayısı, bakımların ne sıklıkta yapıldığı, daha önce acemi ustalar tarafından motorun tamir edilmeye çalışıp çalışmadığı vb. gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak farklılık gösterir. Bu nedenle maliyet açısından ön bilgi almak adına öncelikle servo motor tamir uzmanları arasından bir uzman seçilerek danışılmalıdır. 

Fiyat ve arıza konusunda en iyi danışma şekli motorun götürülerek inceletilmesidir. Herhangi bir nedenden dolayı böyle bir imkan yoksa yaşanılan problemler eksiksiz olarak ustaya anlatılarak sorunun neler olabileceği konusunda bilgi verilebilir. Sorunları ve çözümlerini tahmin eden usta bunlara dair yaklaşık fiyatlardan bahsedebilir. Örnek olarak motordaki sadece gevşemiş bir parçayı sıkarak sorunu gidermek sadece işçilik maliyetine yol açarken; bir parçanın değişimi parçanın fiyatı artı işçilik ücreti şeklinde müşteriye aktarılacaktır. 

Parça temininde de satın alınan yere göre fiyat farklılıkları ortaya çıkabilir. Bu durumlar sebebiyle fiyatın ne olacağı süreç boyunca ortaya çıkmaktadır. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?