Skip to content Skip to footer

Bosch Sürücü Modülü Arıza ve Tamiri

Günümüzde sıkça kullanılan elektronik cihazlardan biri olarak bilinen servo sürücü, günümüzün en önemli sistemleri içerisinde yer alır. Endüstriyel alanda pek çok işin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında önemli bir rol üstlenir. Farklı pek çok marka içerisinde sürücü hizmeti almak mümkünken çeşitli nedenlerden ötürü arıza durumları ortaya çıkabilir. Servo sürücü tamiri ihtiyacı olan arızalarda sistemin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi amaçlanır. Çünkü sürücü tamiri önemi öne çıkar. Cihazların sorunsuz bir şekilde hizmet vermesiyle cihazların devre dışı kalması engellenebilir. Servo sürücülerin ihtiyaçları temel alındığı zaman da bu durum büyük bir yere sahiptir. 

Servo sistemi genel olarak incelendiği zaman dört farklı bileşenden oluşur. Bunlar içerisinde motor, sürücü, denetleyici, kodlayıcı yer alır. Sürücü sayesinde motorun görevlerinin ne olduğu belirlenir. Denetleyiciden gelen verilere göre belirlemeler yapılırken ilgili noktalara elektrik aktarımı sağlanır. Kontrol cihazı, yörünge hesabını değiştirme konusunda sinyal gönderiminde bulunur. Bu işlemlerin ardından servo sürücü hareketlerin yerine getirilmesi için enerji ve akım iletir. Cihazın hızı, pozisyonu denetimden geçirilir. Bu yüzden servo sürücünün sorunsuz bir şekilde çalışması önem arz eder. Servo sürücü modülü tamiri konusunda da bu tanıma uygun olacak şekilde hareket edilmesi gerekir. 

Endüstriyel sürücü tamiri için yalnızca bu konuda uzman olan kişilerden ve uzmanlardan destek alınmalıdır. Çünkü yapılacak olan işlemler oldukça hassastır. Tamir sırasında karşılaşılacak en küçük bir hata bile cihazın büyük oranla zarar görmesine yol açabilir. Motor sürücü tamiri uygulamaları sırasında arızanın nedenlerinin belirlenmesi gerekir. İncelediğiniz zaman ise farklı sebeplerden ötürü arızaların yaşanması mümkündür. BOSCH sürücü tamiri sırasında hata kodları da arızaların belirlenmesi noktasında önem arz eder. Kodlara bakarak arızaların neden yaşandığı konusunda fikir sahibi olmak mümkündür. Arıza nedenlerinin ne olduğu fark etmeksizin çözüm için hata kodlarının izlenmesi gerekir.  

bosch-surucu-modulu-ariza-ve-tamiri

Bosch Sürücü Arızaları ve Onarımı

Yaşanan problemlerden ötürü servo sürücü sistemlerindeki arızanın tespit edilmesi ve tamir sürecinin uygulanması gerekir. BOSCH sürücü arızaları konusunda bir rapor hazırlamak adına öncelikli olarak fiziksel ve görsel olarak kontroller yapılır. Servo sürücü içerisinde herhangi bir hasar bulunuyorsa bu konuda tespitler yapılır. Sonrasında yetkili sürücü tamiri işlemlerinde diğer adımlara geçilir. İlgili muayenelerin yapılması için servo motor açılmaktadır ve iç kısımda incelemeler yapılır. 

İncelemelerin ardından varsa mekanik sorunlar tespit edilmektedir. Servo motorun rulman yatakları çıkarılarak ortaya çıkan sorunlar tespit edilmektedir. İlgili mekanik müdahaleler ve eklemeler yapılmaktadır. Bu işlemlerin sonucunda da servo motor sürücüleri kapatılmaktadır. İnceleme ve tamir işlemlerinin ardından kontrol amacıyla bazı testler yapılmaktadır. Elektriksel ve manyetik testler yapılarak kontrol sağlanmaktadır. Dinamik yük testleri de var olan sorunun çözülüp çözülmediğini anlamanıza yardımcı olmaktadır. Bosch sürücü tamiri nasıl yapılır diye sorduğunuz zaman da öncelikli olarak işin ehli olan kişilerden destek aldığınızdan emin olmalısınız. Böylece gerek onarım gerekse bakım aşamalarında kaliteli ve güvenilir bir hizmetten faydalanmış olursunuz. 

Bosch Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

Servo sürücüler, motorun hızının, pozisyonunun ve daha birçok değişkenin ayarlanmasında rol oynamaktadır. Elektronik bir güç sistemi olarak tanımlanırken Bosch sürücüsünün bozulması da olası durumlardandır. Servo sürücüsünün bozulması durumunda, motor çalışmaz hale gelmektedir. Bu da günümüzde pek çok işletmenin aktif olarak kullanmakta olduğu sistemlerin duraklamasına, çalışma standartlarının gerilemesine yol açmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her cihazın arızalanması mümkündür. Bu noktada asıl önemli olan, süreci işin uzmanlarıyla beraber yönetmektir. Böylece var olan problemi büyümeden, geri dönüşü olmayan durumlarla karşılaşmadan atlatmanız mümkün olur. 

BOSCH sürücü servisi hizmetlerinden yararlanıp servo sürücü tamiratı yaptırmak istediğinizde ilk olarak arıza tespiti yapılır. Söz konusu arıza birden fazla nedenden ötürü yaşanabilir. Var olan arıza çeşitleri incelendiği zaman ise nem, yüksek voltaj, yüksek ısı ve çalıştırma sırasında yapılan hatalar yola çıkar. Servo sürücüleri çeşitli nedenlerle arızalanırsa o zaman bazı adımların takip edilmesi gerekir. Bunlardan ilki sürücülerin fiziksel kontrolüdür. Cihazın herhangi bir darbe alıp almadığı, neme maruz kalıp kalmadığı belirlenmelidir. Sürücünün kapaklarının açılmasının sonrasında genel bir kontrol işlemi yapılır. Arıza tespitinin sonrasında ilk kontroller yapılırken elektrik uygulanmasının doğru olup olmadığı da anlaşılır. Bunun sonucunda da servo sürücünün farklı noktalar üzerinden gerilimi ölçülür. Sürücünün temel özelliklerine sahip olma durumu kontrol edilir. Arıza tespitinin ardından, arızaya uygun çözümler kullanılır. Frekans konvertörü tamiri işlemleri sonrasında da genelde olduğu gibi test işlemleri uygulanır. Bu işlemlerle de tamirin başarılı olup olmadığı kontrol edilir.  

Bosch Sürücü Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken Bosch sürücü tamiri işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı detayların olduğu bilinmektedir. Bu süreç içerisinde arızaların tespiti, yedek parça temini gibi birçok detaya da yer verilir. Tüm bu noktalarda uzman firmalardan destek aldığınız sürece, en doğru ve en başarılı hizmet standartlarıyla buluşma şansına sahip olabilirsiniz. Bosch sürücü tamiri sırasında önemli olan konu başlıklarından bir diğeri de hata kodlarıdır. Sürücü kartlarının özellikleri arasında yer alan hata kodlarını kullanarak sorunları seri şekilde belirlemek mümkündür. Kodların detaylı incelemesi yapıldığı zaman her bir kodun farklı bir anlamının olduğunu da görebilirsiniz. Bu süreçte Bosch sürücü tamiri için yapılması gerekenleri de öğrenebilirsiniz. Ayrıca Bosch sürücü arıza kodlarının markaya özel olarak belirlendiğini de unutmamalısınız. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?