Skip to content Skip to footer

Capellini Sürücü Arıza Sebepleri ve Tamiri

Sanayi devriminin ardından gerçekleşen pek çok gelişme, günümüz üretim tesislerinde büyük bir etki sahibidir. Üretim tesislerinde kullanılan makineler, cihazlar verimliliğin artmasında önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda üretimin hızlanması, süreç içerisinde hataların azalması ve otomatik faaliyetlerin devamlılığı sağlanmaktadır. Teknolojinin hızlı bir biçimde gelişiyor olması da bu noktada etki etmektedir. Sürücü motorların geliştirilmesi, farklı sistemlerin kullanılması söz konusudur. Günümüzde pek çok sektörde aktif olarak kullanılan motor sürücüler için farklı markalar da hizmet verir. Bunlardan birine örnek vermek gerekirse de Capellini sürücü öne çıkar. Üretimde verimlilik, enerjide tasarruf sağlamak gibi birçok etkisinin olduğu bilinir. Tüm bunların yanı sıra servo motor tamiri sırasında karşınıza çıkacaklardan biri olduğu da görülür. 

Capellini sürücü tamiri, çeşitli arızalardan kaynaklı olarak yapılır. Arızaların ortadan kaldırılması için yapılan işlemler ise bakım ve onarım süreçlerini kapsamaktadır. Tüm bunlara ek olarak planlamalara sadık kalmak, cihazın bakımlarını yaptırmak gelecek dönemdeki arızaların da önüne geçmenizi sağlamaktadır. Böylece var olan sorunları giderebileceğiniz gibi gelecek sorunları da önleyebilirsiniz. 

Birçok sektörde yer edinen Capellini sürücü, motorun hızının kontrolünün sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bütün bir sistem şeklinde incelendiğinde, motor hareketlerinin kontrolünde de etkisi olduğu anlaşılır. Endüstriyel alanda sürekliliğin sağlanabilmesi için ise servo motor bakımı olmazsa olmazlar arasında yer alır. Günümüzde öne çıkan konulardan biri olan otomasyon sistemlerinde bulunan Capellini sürücü için kontrol sistemleri yapılmalıdır. Capellini servo motor arıza sebepleri kısa süre içerisinde tespit edilmelidir. Arızanın belirlenmesinin sonrasında ise kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması gerekir. Genellikle incelendiği zaman ise sürücü arızaları anlaşılır. Arızanın ne olduğuna, türüne göre de servo sürücü onarımı uygulanmaktadır. 

Capellini servo motor servis hizmetlerinin ise uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Tamir işlemlerinde arıza tespitinde gerekli olan tüm basamakların uygulanması beklenir. Gerekli incelemelerin yapılmasının sonrasında ise yaşanan sorun anlaşılmaktadır. Arızanın ortadan kaldırılması adına en uygun olacak hizmet verilmelidir. Endüstriyel robot tamiri için profesyonellik olmazsa olmazlar arasında yer alır.

 
capellini-surucu-ariza-sebepleri

Capellini Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

Fabrikalarda, üretim tesislerinde kullanılan Capellini sürücü arızalarında, sistemin tamir edilmesi için belirli işlemler yapılmaktadır. PLC tamiri gibi birçok işlemle karşılaşmanız mümkündür. Bu noktada ilk yapılması gereken fiziksel muayenedir. Burada, gözle, dışarıdan inceleme yapılırken görseller üzerinden de kontrol sağlanır. Sonrasında sürücünün kapakları açılır. Elektronik kartlar üzerinde muayene gerçekleştirilir. Bu işlemler tamamlanırken de cihaza enerji verilme durumu kontrol edilir. CNC makine tamiri sırasında cihaza enerji verilmesinde bir sakınca yoksa enerji yüklemesi yapılabilmektedir. Bunun ardından kartlardaki gerilim değerlendirilir.

Değerlendirmeler sırasında temel kriterleri belirli olan malzemelerde bazı şartların olup olmadığına bakılmaktadır. Bunun ardından da bazı aksaklıklar öne çıkabilir. Arızanın giderilmesinin sonrasında da yeni kontrol işlemleri yapılır. Otomatik kontrol sistemleri için test cihazları kullanılırken istenilen sonuçların elde edildiğinden emin olunur. Bunun ardından da sürücü toplanır. 

Capellini Sürücü Arızaları Nelerdir?

Birden fazla nedene bağlı olacak şekilde Capellini sürücü arızası ortaya çıkması olasıdır. Söz konusu sürücü arıza sebepleri arasında toz ve kir birikmesi, aşırı ısınma durumu, elektriksel sorunların yaşanması yer alır. Ek olarak zaman içerisinde, çalışmaya bağlı yıpranmalar da arıza nedenleri içerisindedir. Tüm bu durumlardan ötürü arızaların oluşmaması için de belirli aralıklarla, üretici önerileri de dikkate alınarak bakımlar yapılmalıdır. Bakımların yapılması sırasında ise öncelikli olarak temizlik işlemleri uygulanır. Capellini sürücü arızasını önlemek amacıyla uygulanan bakımlarda, ilk aşamada toz ve kir birikmesini engellemektir. Bundan dolayı temizliğin düzenli olacak şekilde yapılması beklenir. Aynı zamanda hava filtrelerinin de düzenli şekilde değiştirilmesi istenmektedir. 

Capellini sürücü bakımı için gerekli olan durumlardan birisi de elektriksel kontrol işlemidir. Capellini servo sürücü için bağlantının sağlıklı olduğundan emin olmak, telleri düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Teller gevşek durumda ise sıkılması, akım değerlerinin izlenmesi beklenmektedir. Bunların yanında soğutma sistemlerinin kontrolden geçmesi, fan sistemlerinin düzgünce çalışması gerekir. Aşırı oranda ısınmanın önüne geçmek amacıyla da tüm parçaları kontrol etmek önemlidir. Böylece var olan hasarlar ortadan kaldırılırken, gelecek dönemde yaşanabilecek aksaklıklar da engellenmektedir. 

Capellini Sürücü Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Profesyonel bir teknik servis tarafından uygulanması gereken Capellini sürücü tamir ve onarım işlemleri oldukça hassastır. Gerekli olan tüm detayların düzenli olacak şekilde uygulanması gerekir. Bunlara ek olarak arızaların tespiti, yedek parça ihtiyaçlarının belirlenmesi beklenir. Bu süreçte uzman firmalardan destek almak, orijinal parça desteği sağlanması açısından da önem arz etmektedir. Aynı zamanda yedek parça kalitesi, garantili hizmet yapısı gibi birçok fırsat da beraberinde getirmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise teknik servisin Capellini sürücü modelleri konusunda bilgi sahibi olmasıdır. Çünkü Capellini sürücü hata kodları, diğer markalardan farklıdır. Farklılıkların modellere göre de değişiklik göstermesi, kodların anlamlarının değişmesine yol açar. Hizmet alacağınız teknisyenlerin bu konuda bilgi sahibi olması da sorunun daha kolay şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Hizmet alacağınız teknik servisin uzmanlığı sayesinde pek çok avantajla buluşmanız mümkün olur. Capellini sürücü tamir işlemleri sırasında da genel olarak bu adımlar atılmaktadır. Tüm işlemler eksiksiz şekilde uygulandığı zaman ise faaliyet alanlarında olabilecek sorunlar ortadan kalkar. Motorun kullanım ömrü artabileceği gibi, performans değerlerinde de artış gözlemlenmektedir. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?