Skip to content Skip to footer

CHIRON Spindle Tamir Hizmetleri

Yüksek devirli motor türlerinden biri olan Spindle motorlar, motor sürücüsüyle birlikte kullanılır. Sanayide farklı pek çok alanda bu tür motorlara rastlamak mümkündür. Yüksek devirde cam, ağaç, metal gibi malzemeleri işlemek için CNC standardı spindle motorlar kullanılırlar. Çok yüksek hızlara ulaşan ve oldukça güçlü olan bu motorlar arasında en ünlü markalardan biri de CHIRON spindle şeklindedir. 

Gittikçe üretimde daha yaygın hale gelen CHIRON spindle motorlar düzenli bakıma, tamirata ve parça değişimi gibi işlemlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu içeriğimizde bu marka spindle motor alan veya almayı düşünen bireylere arıza, revizyon, tamir, parça değişimi, tamir fiyatları vb. gibi en önemli konularda detaylı bilgi paylaşımı yapacağız. 

CHIRON Spindle Tamiri

CHIRON Spindle Sorunları 

Spindle motorun nasıl tamir edildiği konusuna geçmeden önce genel olarak marka bazında ortaya çıkan arıza sorunlarının neler olduğu ve neden bu sorunların ortaya çıktığını bilmek gerekir. Uzman kişileri marka özelinde uzman haline getirerek diğer tamircilerden daha ön plana çıkartan neden kronik arızaları çok iyi tanımaları, bu arızaların nedenleri ve çözümlerini çok iyi bilmeleridir. 

CHIRON Spindle sorunları genel olarak şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Cihaz sahibinin hatalı kullanımı
 • Bindirme 
 • Rulman arızası
 • Pislik birikimi 
 • Yağın azalması 

Bu durumların nedenini tespit edip CHIRON spindle bakımı düzenli olarak ele alındığında Spindle onarımı sonucu daha kalıcı hale gelir. Sorunun kaynağını bilen cihaz sahibi hatasını tekrar etmediği sürece ve gereken bakımları aksatmadığı sürece motorun ömrü olabildiğince uzayacaktır. 

CHIRON Spindle Nasıl Tamir Edilir?

“CHIRON spindle nasıl tamir edilir?” diye merak edenler için kurumsal servisleri tercih eden müşterilerin spindle motorlarının işlem süreci şu şekilde ilerlemektedir; 

 • İlk olarak ustalar motorun arızasının ne olduğu ve neden kaynaklandığını bulmak için fiziki muayene ile başlarlar. Mekanik parçaların her biri sargıları, milleri, kırıklar, çatlaklar vb. teker teker incelenmektedir. Her parçanın incelenmesi ile bazen var olan sorun dışında yakın zamanda ortaya çıkabilecek olası problemler de tespit edilmektedir. Böyle durumlarda motor sahibine haber verilerek diğer parçaların değiştirilip değiştirilmemesine birlikte karar verilebilir. Eğer arıza çok ciddiyse motorun tekrar tamire gitmesi üretimi durdurup araç sahibinin aleyhinde olacağından sorulmadan da değiştirilebilir. Ancak sorulsa da sorulmasa da tüm işlemlerin kayıt altına alındığı ve kişiye iş sonu bildirileceği unutulmamalıdır. 
 • Çeşitli teknolojik cihazlar kullanılarak ölçümler ve kalite kontrolleri yapılır. Özellikle elektronik parçaların ölçümlerinde cihazlardan elde edilen veriler çok önemlidir. Ölçü cihazları kullanılarak yapılan arıza tespitleri ciddi bir tecrübe gerektirdiği gibi motordaki sorunu en net şekilde belirlemeye yarar. 
 • Arızalı olan parçalar onarılabiliyorsa onarılır, onarılamayacak durumdaysa orijinal CHIRON spindle yedek parça ile Spindle parça değişimi yapılır. 
 • Tüm parçalar teker teker temizlenir ve boyanması gerekenler orijinal boyasıyla boyanarak yepyeni, tertemiz bir görünüme ulaştırılır. Kirlilik ve toz birikimi de en bilindik arıza nedenlerinden biridir. Her parçanın yeni baştan temizlenmesi kirlilik kaynaklı sorunları uzun süre önleyecektir. 
 • Arızalı kısımlar onarıldıktan sonra motorun tüm parçaları yeniden birleştirilerek kontrollü şekilde montaj yapılır ve balans alınır. 
 • Bütün işlemler sonlandırıldıktan sonra motor tüm gerekli testlerden geçirilir ve yapılan her bir işlem teker teker detaylı şekilde kayıt altına alınır. 

Her işlem basamağı tamamlandıktan ve gerekli testler yapıldıktan sonra spindle motor sorunsuz çalışır şekilde sahibine teslim edilir. 

CHIRON Spindle Revizyonu 

CHIRON Spindle revizyonu motorda çok sayıda tamir ve bakımın yapılarak sıfır ayarında sahibine teslim edilmesi anlamına gelmektedir. Her motor revizyon sürecinde farklı işlemlerden geçer. Eskiyen tüm parçalar onarılır veya değiştirilir. Revizyon işlemi sayesinde çok pahalı olan spindle motorunu yeniden satın almak yerine birkaç yıl daha rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Belirli bir süre garantili şekilde yapılan motor garanti süresince nadiren de olsa tekrar arızalanırsa ücretsiz yeniden bakım onarım yaptırma ihtimaliniz de olacaktır. 

Ancak CHIRON Spindle revizyonu için garantili işlem yalnızca kurumsal yerler tarafından verilen bir hizmettir. Her halükarda gerek tamirat gerekse de revizyon için, üretimin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yeniden başlayabilmesi adına alanında uzman, kurumsal, CHIRON Spindle motorunu iyi bilen bir firma ile çalışılması gerektiğini unutmamalısınız. 

CHIRON Spindle Tamiri Fiyatları 

Spindle arızası çözümü için başvurulan spindle tamir uzmanları arasından bir servis seçmeden önce teknisyenlerin sizin sahip olduğunuz motorun markasını bilip bilmediğini mutlaka sormalısınız. Örnek olarak CHIRON marka spindle motoru için bu markayı bilen uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Her motorun yapısı markasına özgü şekilde farklılaştığı için servis araştırmalarınızda değerlendirme kriterlerinizden birinin de motorun marka ismi olması gerektiğini unutmamalısınız. 

Spindle onarım süreci hakkında merak edilen konulardan biri de spindle tamiri fiyatları konusudur. Tamir yaptırmadan önce yaşadığınız problemi teknisyenlere söyleyerek tahmini fiyat aralığını öğrenebilirsiniz. Bunun nedeni teknisyenin arızaya neden olabilecek olasılıkları düşünerek bunların işlem fiyatının ne olabileceğini tahmin edebilmesidir. 

Ancak arızanın kaynağının bilinmediği veya motorun uzman bir göz tarafından incelenmediği durumlarda önceden fiyat kesinliğinden ne yazık ki söz edilemez. Bunun sebebi her arıza onarım sürecinin motorlarda farklı şekillerde ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Tamir sürecinde yapılan işlemlerin her biri ve bunların ne kadar sürede yapıldığı gibi detayları motor tamir edilip en iyi performansa ulaştıktan sonra öğrenebilirsiniz. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?