Skip to content Skip to footer

CNC Spindle Rulman Değişiminde Neler Yapmamalısınız?

CNC Spindle rulman değişimi nedir sorusu, CNC tarzı makinelerde bulunan dönen mil işlevinde önemli rol oynar. Çıkarılması gereken ürünün milimetrik sapma ve izdüşümleri bu makine sayesinde yapılabilir. Sarma bobinin içindeki bilyeler izdüşümlerin ve nokta atışı istenilen yere işlem yapılmasını sağlar. Dönen mil veya bilyelerde arıza ya da senkronda arıza varsa rulman değişimi burada gerekli görülebilir. 

CNC spindle rulman değişimi nedir sorusunun kısaca cevabı ise; dönen mil yani bilye yerinin ve aksamının değişmesidir. Bobinde karşılaşılan arıza ve performans düşüklüklerinde rulman değişimi önem taşır. Çünkü bozuk bir rulman ile üretim yapılamadığı gibi çıkan veya üretilen parçada arızalı olur. Yıpranmış veya eksik bilye ile çalışan bir rulman ses çıkardığı gibi bilye dağıtmaya devam ederek daha fazla arızaya sebebiyet verebilir.

Arızalar baş göstermeden CNC Rulman Bakımı periyodik olarak yapılmalıdır.  Çünkü kullanılan makineler zamanla yıpranacağından zamanında bakımları yapılması gerekir. Zamanında yapılan bakımlar makine ve rulman ömrünü uzatır. Servo motor teknik servis sayesinde yedi gün yirmi dört saat hizmet verir.

cnc spindle rulman

Rulman değişiminin nedenleri ise istenilen performansı CNC makinelerin gösterememesi veya ses çıkarması ile oluşur. CNC tipi makinelerde üretim bandı veya sütun da istenilen bölgeye aynı anda izdüşümü yaparak istenilen şeyin milimetrik sapmalarını ortadan kaldırır. Bazı durumlarda küçük bir sapma dahi büyük arıza veya maddi kayıplara yol açabilir.  Gerekli görüldüğünde rulman yani bilyeleri ve bobini değiştirilmelidir. Rulman değişiminin nedenleri nedir sorusuna verilen cevapları ise genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • CNC makinesinden normalden farklı bir ses geliyorsa değişim gerekebilir. Yetkili servis aranmalı ve detaylı bilgi verildikten sonra, eğer gerekiyorsa orijinal parça uzman bir kişi tarafından değiştirilmelidir.
  • Zamanında yapılmayan CNC rulman bakımı da bunlara sebebiyet verebilir. Motorun tüm bakımları zamanında yapılmalı ve kullanım prosedürlerine kesin bir suretle uyum sağlanmalıdır.
  • Nem veya su ile kaza ile teması durumunda içindeki bilye ve iletkenlerin yani sarmal tellerin kurumaması nedeni ile değişim gereklidir. Çünkü içinde bulunan iletken tellerin sarım sıklığı kurumayı geciktirecek ve arızalara yol açacaktır. Kurumayan veya ıslanan rulman mekanik aksamda veya elektriksel akımda kısa devre yaparak arızalara sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda motor durdurulmalı, nem ve suyun nereye kadar temas ettiğinden emin olunmalıdır.
  • CNC tipi makinelerden çalışma esnasında rulmanın olduğu bölgede bir koku veya hareketlilik gözleniyorsa hemen makine durdurulmalı ve yetkili servis aranarak değişim gerekli görülürse parça değişimi sağlanmalıdır. Bazı durumlarda rulman fazla ısınması durumunda ısıdan kaynaklı koku yapabilir. Bu tür durumlarda makine kapatılmalı ve beklenmelidir.
  • Kullanıma bağlı olarak, geçen zamanla birlikte; bilyelerin yıpranması, kaybolması ya da erimesi durumu ile de karşılaşılabilir.  Bilye eksikliği, kasnaktaki yıpranma ya da çizilme gibi durumlarda da CNC tipi makinelerinde rulmanları değişmesi tavsiye edilir. Değişim yapılmadığı durumda yıpranan bölgeye denk gelen döngüde istenilen izdüşüm gerçekleşmeyebilir.
  • Darbe alması veya düşmesi gibi durumlarda rulman yerinden oynayabilir veya yamulabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda motoru çalıştırmadan önce kontrollerini sağlamalı eğer gözle fark edilen bir eğrilik veya aksaklık varsa yetkili servis aranarak bilgi alınmalıdır. Tamir edilemeyecek bir durumla karşı karşıya kalınırsa, bu tür durumlarda da rulman değişimi yapılması gerekebilir.
  • Bir anda gelen aşırı akım (yıldırım gibi) rulmanın içinde bulunan sarmalları eritebilir ve rulman komple değişmesi gerekebilir. Ani gelen akım CNC spindle de belirli yerlerde aşırı yük birikmelerine yol açma olasılığından ötürü direk temas edilmemeli kontrolü yapılmalıdır.  Kontrolleri yapılan ve başka yerde yanık ve arıza tespiti yapıldıktan sonra rulman değişimi yapılmalıdır. Bu tür durumlarda i servis ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir.

CNC Rulman Arızaları

CNC rulman arızaları, mekanizma ve üretim bandında aksamalara yol açabilir. CNC tipi makinelerin ses çıkarması başlıca rulman arızasının belirtilerindendir.  Bu alanda ses çıkması durumunda makine durdurulmalı ve sesin nereden ne sebeple geldiği araştırılmalıdır. Sesin kaynağı bulunamadığı durumlarda ise yetkili servis aranmalı ve gerekli sorun en doğru şekliyle anlatılmalıdır. Bu arıza, genel olarak bilye dağılması olarak da adlandırılır. Dağılan,  zamanla aşınan ya da eriyip kaybolan bilyeleri, yetkili servisten yardım alınarak orjinali ile değiştirmek gereklidir.

CNC Spindle Rulman Değişimi Nasıl Yapılır?

CNC tipi mekanizmalarda rulman arızası tespit edilmiş ise öncelikle yetkili servis ile konuşulmalı ve sorunun ana kaynağı tespit edilmelidir. CNC Spindle rulman değişimi nasıl yapılır kısmına gelecek olursak; CNC tipi makinenin rulmanı uzman kişi tarafından sökülmelidir. Değişim yapılacak rulman için birebir aynısı tercih edilmelidir.  Sökme ve takma esnasında arızalara sebebiyet vermemek için teknik servisten yardım istenmelidir. 

CNC Spindle rulman değişim adımları, tamir işlemleri sırasında, var olan sorunun hangi problemleri beraberinde getirdiğine göre değişir. Çünkü yanlış ya da eksik bir işlem, rulmanın tüm işleyişini tamamen bozar. Bunun için değişime başlamadan önce CNC Spindle rulman değişimi için gerekli araçlar araştırılmalı ve bulundurulmalıdır.  Bu alanda ilk olarak makinenin akım ya da hareket sensörleri kapatılmalıdır. Daha sonra da temin edilen orijinal parça ile CNC makinesindeki rulman önce sökülür daha sonra dikkatlice yerine yenisi takılır. Yerine takılan rulmanın bağlantı ve vidaları dikkatli bir şekilde tekrar yerlerine konulur. Eğri veya tam yerine oturmayan parça varsa bu işlem en baştan yapılır. Son kontrollerden sonra da makine çalıştırılarak makinenin performansı test edilir. Yapılan testlerden geçen makinede bir sorun görülmez ise, tamir ve bakım işlemi son bulur.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?