Skip to content Skip to footer

CNC Tezgah Çalışma Süreci ve Tezgah Bakımı

Günümüz standartları içerisinde insan gücüne olan gereksinimi azaltan en önemli seçeneklerden biri makinalardır. Bu makinaların kullanılabilmesi için ise bakım tezgâhları kullanılır. Bu tezgâhların kullanılmaya başlamasından bu yana çok belirgin değişikliklere gidildiğini söylemek doğru değildir. Ancak sürekli olarak gelişmelerin yaşandığı bilinir. CNC olarak kısaltılan bu sistem, “Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol” olarak tanımlanır. Başlangıçta sanayi alanında kullanırken diğer alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Üretimin seri ve hatasız olmasında da önemli bir etkisinin olduğu bilinir. CNC tezgah çalışması ile beraber birçok çeşit ve programlama da ortaya çıktığı görülmektedir.  

Farklı alanlarda CNC tezgah kullanımı söz konusudur. Bununla beraber tezgahların kendilerine has kapasitelerinin, yeteneklerinin ve özelliklerinin olduğu anlaşılır. Bundan ötürü hassas CNC üretim çalışmalarında, cihazda bulunmayan bir işleme özelliğinin yapılabilmesi söz konusu değildir. Her işlem, uygun olan modelde uygulanır. Operasyonların tamamlanmasının ardından bir sonraki aşamaya gelişir. Bu da işlem bitene kadar devam eder. 

Tezgaha yüklenmiş olan parçaların programları kontrol ünitesinde saklanmaktadır. Sonrasında buradan çağırılıp tekrarlanarak işlenmesi mümkündür. Kontrol ünitesinin beslenmesini sağlayan önemli özellik de budur. Tezgah enerjisi kesilse bile verilerin korunması mümkündür. Bu yüzden CNC işleme süreçleri kolaylıkla yapılabilir durumda olur. Ayrıca parça programındaki değişiklikler de kolayca yapılabilmektedir. 

Rutin olarak yapılan endüstriyel CNC uygulamaları döngüsel olarak tanımlanır. Bununla beraber gerekli olan noktalarda kullanılmaktadır. Delme, delikleri büyütme, tornalama gibi seçenekler yer alır. Çalışma süreçleri, uygulanan çalışma koşulları ile en iyi şekilde sağlanır. Bununla beraber alın tornalama işlemlerinde elde edilen kalite ve hassasiyet, yüksek bir seviyeye ulaşmaktadır. CNC kontrol ünitesinde bilgisayar kullanımı da iletişim kurmayı kolaylaştırmaktadır. Parça imalat işlemleri öncesinde görüntü ünitesinden yardım alınır. Bu şekilde parça programına benzetim sağlanmaktadır. Otomatik CNC üretim süreçlerinde kesi aletleri manuel olarak değiştirmek de gerekmez. Bu işlemler için dönerli taretler kullanılır. 

 
Cnc tezgah calisma sureci

CNC Tezgah Kullanımının Avantajları Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Farklı sektörlerde aktif bir rol oynayan tezgahların, diğer elemanlarla kıyaslandığı zaman çok daha kısa sürede ayarlandığı bilinmektedir. Detaylı olarak incelendiği zaman CNC işleme teknikleri avantajları arasında bu durum öne çıkar. Ayarlamalar, ölçüler ve kontrol işlemleri için zamandan kaybetmenize gerek kalmaz. Bu da diğer işlerde gerekli olan verimliliğin artması anlamına gelir. CNC tezgah çalışmaları sırasında üretimde insan gücünün etkisinin olmaması, seri ve hassas bir üretimin yapılmasını sağlar. Üretim süreçleri büyük bir hassasiyetle yapılırken CNC tezgah performansı her daim yüksektir. Sürekli olarak aynı performansın sağlanması da üretim oranlarında dalgalanmalara yol açacak iniş ve çıkışların olmasını engellemektedir. 

CNC tezgahlarının kullanımı operatöre bağlı kişisel hataların ortadan kalkmasını sağlar. Kalıpların, şablonların kullanılmıyor oluşu, diğer sistemlere göre daha maliyetli olması anlamına gelir. Depolama konusunda gerekli olan yer oldukça azdır. Parça imalatına geçiş süreci süratli olduğu gibi parça değişimleri belirli bir bölüm üzerinde de yapılabilir durumdadır. Bundan ötürü CNC takım tezgahlarında imalat oldukça esnek bir haldedir. 

Talaşlı imalat olarak bilinen kısım ise CNC tezgahının yaygın olarak kullanıldığı noktadır. CNC tezgah programlama avantajları ile beraber malzeme taşıma, montaj, presleme gibi konularda kullanıma uygundur. Aynı zamanda fabrikasyon üretim, kaynak ve muayene işlemlerinde de rol oynar. 

CNC Tezgah Bakımı Nasıl Yapılır? 

Bu alanda bilgi sahibi olan herkes, CNC sistemlerinin pahalı sistemler olduğunu da bilmektedir. Bu yüzden oluşabilecek herhangi bir arızanın tespit edilmesi halinde hızlı şekilde giderilmesi önem arz eder. Diğer türlü bir durumda arızaların daha büyük bir problem haline gelmesi olasıdır. Sorunun giderilmesi normalden çok daha masraflı olabileceği gibi tezgahın üretim dışında kalması, üretimle ilgili problemlere yol açar. 

Genel olarak bakıldığı zaman CNC tezgahlarında bulunan tozlar, yağlanmalar ve ısı arızalara yol açar. Bununla beraber titreşim gibi nedenlerle bağlantıyla ilgili gevşemeler olabilmektedir. Bu bağlantıların kontrol edilmesi, uygun konuma takılması gerekir. Aynı şekilde CNC tezgah bakımı sırasında hassas yüzeylerde yağlanma da görülebilir. Bu kısımların temizlenmesi de arızaların giderilmesini sağlayabilir. Yani çarpma, kırma gibi sorunların dışında kalan basit tozlanma ve temizlenme işlemleri kolayca yapılır.

Belirli nedenlerden dolayı CNC tezgahlarının temiz tutulması oldukça önemlidir. Hareket bölümlerinin yağlı olması ve temizliği şarttır. Gerekli olduğunda açılarak temizlenmesi gerekir. Bu yapılmadığı zaman en küçük nedenlerden kaynaklı olarak uzun süre çalışmaması da olasıdır. İlgili bakımların ise iki farklı seviyede yapılması mümkündür. Bunlardan birisi planlı birisi ise koruyucu bakımdır. Her iki bakım çeşidinin de uzman teknik ekip tarafından yapılması gerekir. Ekibin belirli bir uzmanlığının olması, tecrübe sahibi olmaları, teknik bilgi bulundurmaları önemsenmelidir. 

CNC tezgah bakımında haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık bakımlar da yapılır. Bunlar içerisinde haftalık bakımlarda kısa test programları kullanılır. Tezgahtaki hava sirkülasyonu kontrol edilmektedir. Sürücü kontrolleri sağlanırken düzenlemeler de yapılır. Aylık bakımlarda eksen hareketleri kontrol edilir. Pislik, yağ ve kir çıkarılır. Aynı zamanda devre bağlantılarının sorunsuz olduğundan emin olunması gerekir. Altı aylık bakımda hızla, voltajla ilgili hatalar ölçülürken hava filtreleri gibi elemanlar kontrol edilmektedir. Var olan sorunlarda parçaların yenisi ile değiştirilmesi de mümkündür. Yıllık CNC tezgah bakımı sırasında ise devre elemanları ayrı ayrı kontrol edilir. Kontak noktalarının temizliği yapılırken bağlantı noktaları gözden geçirilmektedir. Tüm sistemin ve fonksiyonların sorunsuz şekilde çalıştığından emin olunmalıdır. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?