Skip to content Skip to footer

CNC Tezgâhlarda Kullanılan Motorların Tamirleri Nasıl  Yapılmalıdır?

CNC sistemlerinde pek çok makina ve bakım türü bulunur. Bu komplike alanlar da revizyon dahil pek çok işlemler sırası ile gelişmektedir. Gelişen bu işlemler; CNC tezgâhlarda analiz, CNC torna ve tezgâh tasarımı ve onarımı olarak listelenmektedir.  Makine bakım ve revizyon işlemleri genel olarak iç ekipman tedariği ile sağlanır. Makina kaynaklarını oluşturan temel bileşenler ve parçalar ile genel bir entegre çalışmasına başlamak gerekir. Değişen ya da çıkan parçalar için, gerekli olan montaj işlemi ise, motorun performansı açısından büyük önem taşır. Ekipmanlar düzgün kullanıldığında ve doğru montajlama yapıldığında tezgâhlardaki problem ve sorun riski azalır.

Makine tamirleri konusunda belli başlı revizyon işlemleri vardır. CNC torna ve CNC motor bakımı ile entegre bir kolaylık elde edilmektedir. İşlemci ve bilişim konusunda gelişmiş uzmanlık taşıyan motorlarda kapsamlı bir destek sağlanır. CNC torna, kendi kapasitesi ve yönlendirici potansiyel motoru içinde bazı işlemci ve sürücülerin olması da son derece önemlidir. Revizyon hizmeti ise yeniden kodlandırma işlemlerinin tümünü içerir.  Bu çalışmalar da alanında uzman ve profesyonel bir ekip ile özenle yapılmalıdır. Revizyonlar, iç ve dış mekanikte meydana gelebilecek sorunları önlemek ve tamir etmek amacı ile teknisyenler tarafından yapılan işlemlerin bir kısmını oluşturur. Makine bakım ve revizyon nedir diye merak ediyorsanız; bilmeniz gerekiyor ki yapılan bakım işlemleri, var olan sorunun kaynağına göre değişim göstericidir.

cnc

Makine Bakım ve Revizyonu Nedir? 

CNC (torna) tezgâhlar işlevsel ve iletişimsel olan düzenli bir sistemden oluşur. Bileşenleri ve yapıları ve her ihtiyaca uygun modelleri ile profesyonel detayları bulunur. Motorlara bağlı olan sürücüleri ve sürücüleri yöneten CPU kontrol ünitelerinden oluşur. CNC tezgâh fazla sayıda bileşene sahiptir ve birçok alanda önemli bir yere sahiptir. Bu tezgâhlarda sürücülerin kontrol aşaması ile CPU ünitelerinin montajı büyük önem taşır. Makinelerin büyük bir kısmında ise montajlama gerekmektedir. Bu bağlamda da makina bakım ve revizyon nasıl yapılır konusunun, her makinede farklılık göstereceğini bilmek gerekiyor.

Makina Bakım ve Revizyon Nasıl Yapılır?

Makina revizyonu program statüsü ile çalışır. Oldukça garantili bir sistem olarak belirlenen CNC torna sistemlerinde, yeni kodlar kullanılarak yönlendirme yapılır. Bu sistem sayesinde yönlendirme ve koordinasyon sağlayan CNC torna sistemlerinin çalışma alanları, farklı yönlere ayrılır.  Çünkü farklı kriterleri taşıyan makinelerin revizyonları da farklıdır. 

Sistem mantığı ile hareket eden CNC torna sistemlerinde var olan kodlar, çalışma prensibi açısından önemli bir rol oynar. Bu kodlar, aynı zamanda çalışma alanının bağlı bulunduğu işlem ve işlevsel kararların hareket planını ortaya koyar. 

Makina bakımı özellikle sanayi sektörünün geniş alanını kapsayan özel bir yerde bulunur. Kullanım alanı oldukça geniş olan CNC tezgâhları da pek çok performans testine de ihtiyaç duyar. Özellikle de yoğun bir şekilde çalışan makinelerde, düzenli bir şekilde bakım ve onarım yapılmalıdır.  Yapılan bakım ve onarımlarda ise, sorunun kaynağı alanında uzman ve profesyonel olan kişilerce tespit edilmelidir.

Yapılan bakım ve onarım işlemlerinde bazen makina yenileme gerekebilir. Bu işlem özellikle, belirli bir parçanın bozulmasında ya da servis hatası olduğu zaman gerçekleşir. Yenileme işleminde makina bağlı olduğu kontenjan yenilerek; yapılan işlemlerin eski formuna kavuşması sağlanır. Burada amaç ana maddenin tamamen değişmesi ve yeni parçalar ve makina kullanılmasıdır.

Makina güçlendirme işleminde ise durum biraz farklı gelişmektedir. Güçlendirme işlevi yavaşlayan ya da bozulan alanlar üzerinde genişleme çalışmalarıdır. Güçlendirilmiş makina kapsamları daha büyük ve güçlü işlevler sağlar. Yalnızca bozulma ve yavaşlama değil rutin bir geliştirme de söz konusu olabilmektedir. CNC tornanın hangi şartlarda kullanıldığı da oldukça önemlidir. Bu yüzden makinenin bulunduğu yer ve kullanım koşullarının doğru bir şekilde seçilmesi önemlidir. çünkü ortamın durumuna bağlı olarak; toz, tüy ve kir bileşenleri, makinenin işleyiş düzenine ciddi anlamda zarar vermektedir. 

CNC tezgahlarda ekip ve ekipman çok önemli bir rol oynar. Herhangi bir problem ve zorlukta ekip desteğine ihtiyaç duyulur. Çünkü profesyonel bir şekilde gerçekleşmesi gereken bu işlem, titiz bir çalışmayı da beraberinde getirir. CNC tezgahlarda tamir yenileme ve güçlendirme çalışmaları süresi, ortaya çıkan problemin etki alanlarına göre de değişiklik gösterebilir.

Makina tamir bakım konusunda; elektriksel ve mekaniksel çalışmalar ve periyodik işlemler önemlidir. CNC arızası yenileme ve değiştirme olsun her iki kriterde de ihmal edilmemesi gereken önemli adımların başında gelmektedir. Makina uzman bakım ekipleri sayesinde, kısa süre zarfı içerisinde arıza değişim, yenileme ve makina konusundaki bütün işlevler sırasıyla tamamlanır. Yapılan bu işlemlerin olumlu geri dönüşü ise ancak,  profesyonel ve uzman bir ekip ile gerçekleştirilmelidir. Sürecin en iyi şekilde tamamlanması ve pozitif sonuçları vermesi ile beraber, CNC tezgâhlarda onarım tamamlanır.

Tamamlanan işlemler teslim edilmeden önce gerekli olan testler yapılır. Kısa sürede tamamlanan işlemlerin ve analizlerin de yer aldığı bu listeler, var olan sorunların tamir ve bakım sürecini kapsar.  Yapılan analizler sonucunda da olası sorunların önüne geçilir. Yapılan tamir ve tadilatlar aynı zamanda makinenin yüksek performans göstererek çalışmasını da desteklemiş olur.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?