Skip to content Skip to footer

DC Servo Motor Arızaları ve Bakım Süreci

Sabit mıknatıslara sahip olan, geri bildirim sistemleri sayesinde elektronik sürücülerle kontrol edilen servo motorlar birden çok avantajı beraberinde getirmektedir. Servo motor çeşitleri içerisinde yer alan DC motor, dinamik yük ve ani hız değişikliği ile öne çıkmaktadır. Periyodik çalışmalar, hassasiyet pozisyonlama gibi seçeneklerin olduğunu söylemek de mümkündür. Genel olarak bakıldığı zaman da hem yapısı hem de çalışma mantığı ile diğer motor yapılarıyla benzerlik göstermektedir. DC servo motor kullanım alanları içerisinde belirli nedenlerden ötürü arızaların yaşandığını söylemek de mümkündür. Bu arızaların farklı temelleri olabilirken ortak noktası tamir ve bakım süreci olarak bilinir. 

DC servo motorlarda, yapı bütünlüğü için olduğu gibi parçalar için de belirli bakım süreleri vardır. Gerek üreticinin uyarılarına gerekse hizmet aldığınız firmanın planlamalarına göre bakımların yaptırılması gerekir. Bakım ve onarım işlemlerinin atlanması halinde de bazı sorunların ortaya çıktığı gözlemlenebilir. DC servo motor bakım işlemleri ile bu sorunların oluşması engellenmektedir. Var olan hasarın tespit edilmesi ve aynı zamanda ilerleyen süreçlerde oluşabilecek arızaların tespit edilmesi gibi avantajlar sağladığı da bilinmektedir. Bundan ötürü servo motor arızaları yaşanmaması için bakım planlamasına sadık kalınmasının faydası vardır. 

Servo motor bakımı işlemleri için dikkat edilmesi gereken bazı detayların olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki doğru adreslerden destek alınmasıdır. Yani sizler, servo motor parçalarının, sistem bütünlüğünün en doğru şekilde kontrol edilmesi, teknolojik standartlarla incelenmesi konusunda dikkatli olmalısınız. Servo motorların bakımında işin uzmanlarını tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Böylece bakım işlemleri sorunsuz bir biçimde yapılabileceği gibi tamirle ilgili ihtiyaçlar da kolayca halledilebilmektedir. 

dc-motor-ariza

DC Servo Motor Arızaları ve Tamiri 

Endüstriyel alanda yoğun bir şekilde kullanılmaya devam edilen DC servo motor tamir işlemleri, yaşanan arızaya göre değişiklik göstermektedir. Arızalara birden fazla neden sebep olabileceği gibi arızaların yaşandığı parça da farklı olabilmektedir. Ayrıca DC motor çeşitleri birbirinden ayrıldığından, farklı sorunların var olduğu da söylenebilir. Öncelikli olarak servo motor ve DC motor sürücüsü tamir sürecinden kapsamlı olarak geçmektedir. İşlemler sırasında da fiziksel kontroller yapılmaktadır. Bu sayede motorun gövde kısmında veyahut pin bölgelerinde oluşabilecek hasarlar varsa tespit edilmektedir. Sonrasında yapılan testlerden biri olan dinamik testler yapılmaktadır. Bu da herhangi bir mekanik kaybın olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmaktadır. 

Test işlemlerinin sonrasında manyetik alandaki güç ile ilgili değerlendirmeler de yapılabilmektedir. Servo sürücüyle ilgili adımlara geçilerek motor açılmaktadır. Motor açıldığı zaman da rotor ve statör içeriği incelenmektedir. İlgili muayene işlemleri tamamlanabilmektedir. Söz konusu incelemelerin gerçekleşmesiyle birlikte varsa mekanik sorunlar da zorlanmadan anlaşılabilmektedir. Arızanın tespit edilmesinin ardından da hassas ayarlamalarla beraber tamir işlemlerine geçilmektedir. Bu süreç içerisinde ise sizlere sorunsuz bir şekilde destek sağlayabilecek, uzman bir ekiple çalışmalarına devam edecek firmalardan destek aldığınızdan emin olmalısınız. Böylece Dc motor sürücü tamiri gibi işlemler sırasında profesyonel bir hizmet almış olabilirsiniz. Gerekli olan noktalarda ise servo motorlar için yedek parça hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

DC Servo Motor Parçası Yenileme 

Servo motorların kullanım ömrünün uzaması, firmaların çalışmalarındaki verimliliği devam ettirebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunlardan birisi de servo motor parçalarının yenilenmesidir. DC motor parçaları bir araya geldiği zaman bir sistemi oluşturur ancak her birinin birer kullanım ömrü bulunur. Üreticilerin önerilerine uygun olarak belirli aralıklarla bakımlarının, değişimlerinin yapılması gerekebilir. Bu süreç içerisinde değişimlerin yapılmamış olması, parçaların çalışamaz duruma gelmesine yol açar. İlgili parçanın çalışmaması, servo motorun da çalışmamasına neden olur. Bu yüzden dc motor dişlisi gibi parçalarda yedek parça yenilemenin önemi atlanmamalıdır. Yedek parça yenileme işlemleri içerisinde bilinçli hareket edilmeli ve muhakkak uzman desteğinden faydalanılmalıdır. 

Servo motor arızaları firmaların üretim faaliyetlerinin yavaşlamasına yol açabilmektedir. Bu yüzden de arızaların yaşanmaması adına motorların bakımları zamanlamaya uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Arızaların yaşanması halinde parçalarda bozulmaların yaşanması da muhtemeldir. Bundan ötürü bozulan parçaların yerine orijinal yedek parçaların kullanılması gerekmektedir. Böylece geri dönüşü olmayan hasarlar engellenebileceği gibi motorun kullanılamaz hale gelmesi de engellenebilmektedir. 

Orijinal yedek parça kullanımıyla birlikte servo motor performansında önemli bir avantaj sağlanabilmektedir. Motorların kullanım ömrü uzarken servis hizmetlerinde garantili bakımdan yararlanmak mümkün olmaktadır. Bunlarla beraber üretimde aksama, zaman ve maliyet kaybı da yaşanmamaktadır. 

DC Servo Motor Sürücü Tamiri  

Arıza sorunlarının yaşanması halinde DC servo motor sürücüsü için gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Onarım ve tamir işlemleri için de muhakkak kaliteli bir servis ten hizmet almak gerekir. Bu sayede çift milli dc motor gibi seçeneklerde var olan arıza kolaylıkla tespit edilebilir. Arızanın belirlenmesinin ardından da sizlere bir rapor sunulur. Bu rapor içerisinde sorunun ne olduğu, nasıl bir maliyetin çıkarılacağı gibi detaylara yer verilir. Sizler teklifi kabul ettikten sonra da arızanın ortadan kaldırılması için gerekli işlemler başlatılır. Tamir işlemlerinin yapılması sırasında gerekli durumlarda yedek parça takma işlemleri tamamlanır. Parçaların orijinal yedek parça olarak yerleştirilmesiyle, sorun ortadan kaldırılmış olur. Servo motor sürücüsü eskisinden daha yüksek performansla çalışmaya devam eder. Böylece firmaların kendi faaliyetleri içerisinde devamlılık sağlayabilir. Üretim sahasında yavaşlama ve duraksama gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?