Skip to content Skip to footer

Elektrik Motor Tamiri: Etkili ve Uzun Ömürlü Onarım

Motor tamiri işlemlerinde hem programlı çalışmak hem de verilen kaynağı iyi kullanmak gerekir. Her fırsatta bir sorunla karşılaşmamak adına her onarımda test sürüşlerinin yapılması da bu doğrultuda büyük bir önem teşkil eder. Kullanım esnasında performans düşüklüğü ya da çeşitli arızalar görüldüğü zaman, öncelikli arızanın ana kaynağı belirlenmelidir. Elektrik motor arızaları ve nedenleri de bu sebepten ötürü, çok farklı kaynaklardan dolayı meydana çıkabilir. Belirlenen sorunun ana kaynağı ne olursa olsun onarım aşamasının doğru bir şekilde yapılması, motor performansı açısından önem taşır.

elektrik-motor-tamiri

Elektrik Motor Arızaları ve Nedenleri?

Bazen dikkatsiz kullanımlarda arızalara sebebiyet verebilir. Sonuçlar ne olursa olsun testlerin elleriyle genel sonuca ulaşılması mümkündür. Bu sonuçlar incelendiğinde belli başlı kurallar ön plana çıkar. Kurallar dikkate alındığında herhangi bir problemle karşılaşmak neredeyse imkânsız bir hale gelebilir. Motor arızalarında görülen sebepler ise şu şekildedir;

 • Elektrikli motorlar içinde bulunan iletken teller sebebi ile nem ve sulu ortamlardan uzak tutulmalıdır. Nem ve su iletkenliği fazla iletmesi sebebi ile gitmemesi gereken yerlere de akım göndererek arızalara sebep olabilir. Islak veya nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır. Islanması durumunda motoru kapatıp yetkili servis aranarak bilgi alınmalıdır.
 • Darbe ve ani hareketlere dikkat edilmelidir. Bazı elektrikli motorların iç aksamında hassas parça bulunur. Hızlı veya bir darbe durumunda bunlar kırılabilir ya da arızalanabilir.
 • Kullanılan elektrikli motorun akım ve voltaj kontrolü yapılmalı, bilinmiyorsa yetkili servisten bilgi alınmalıdır. Alınan bilgiye göre gerekli değişiklikler uzman ekiplerce yapılmalıdır. 
 • Elektrikli motorlar üretim sebebine göre belirtilen alanlarında kullanılmalıdır. Farklı amaçlarla kullanımlarda arızlar veya kazalar yaşanabilir. 
 • Elektrik motor bakımının sıklığı alındığında belirtilen talimatlara göre yapılması tavsiye edilir. Belirlenen periyotlarda bakımları yapılmalıdır. Bakımları zamanında yapılmayan motorlar zamanla yıpranma ya da aşınmadan kaynaklı performans düşüklüğü ve daha büyük arızalara sebebiyet verebilir.
 • Kullanım esnasında aşırı zorlanma veya ısınma durumunda motoru kapatıp bir süre dinlendirilmelidir. Dinlendirilmeyen motorlarda aşırı ısınmaya bağlı elektriksel arızalar veya iç aksamda arızalara sebebiyet verebilir.
 • Motor kullanım kılavuzunda belirlenen periyotlarda yağlanma yapılmalıdır. Fakat motor komple yağlı olmamalıdır. Yanlış yerlerin yağlanması veya yağlı ortamlarda bulunması sebebi ile iletkenlerin aşırı hassasiyetinde temas etmemesi gereken yerlerde yağlanır. Bu yağlanma ise arızalara sebebiyet verebilir. Elektrik motor bakımının sıklığı burada önem kazanır. Zamanında motor bakımlarını yetkili servislere yaptırmak daha büyük arıza veya iş kazalarından korunmada büyük önemli rol oynar.

Bu arıza türlerine ek olarak, elektrik motor bakımının önemi de bu süreçte etki sahibidir. Düzenli olarak ya da belirli aralıklarla çalışan bir elektrikli motorun, bakım türü ya da bakım süresi tam olarak bu noktada önem teşkil eder. Önemi artan bakım ve onarım işlemlerinde her kategori farklı alanlarda değerlendirilir.

Elektrikli Motor Tamiri

Elektrik motor tamiri nasıl yapılır sorusunun cevabı ise her motor arızasında aklımıza ilk gelen konulardan sadece bir tanesidir.  Elektrikli motor tamiratları sanıldığı gibi kolay değildir. Gerekli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir. Arıza durumunda motor kapatılmalı dış etkenlerden kaynaklı bir sorun olmadığı kontrol edilmeli eğer yoksa yetkili servis aranarak bilgi alınmalıdır. Elektrikli motor tamiri nasıl yapılır konusunu araştırmaktan ziyade, motor tamiri için seçtiğiniz profesyonel ekibin donanımı bu konuya en doğru cevabı verir. Elektrikli motor tamiri için seçtiğiniz profesyonel ekibin öncelikli olarak elektrikli motor tamiri için gerekli ekipmanlar alanında donanımlı olması gerekir. Arıza tespitinden sonra arızalı parçanın ya da tüm motorun tamir edilmesi gerekebilir.  Bu sebepten ötürü de, kullanılan ekipmanların tümü; motor türüne ya da var olan probleme göre farklılık gösterir. Yeterli ekipman kontrolü sağlandıktan sonra da motor tamiri sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna cevap bulmak gerekir. Bu cevaplar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Elektrik akışının olmaması ve içinde biriken enerjinin boşalması, motorun çalışma prensibi için hayati önem taşır.  Bilgiler yeterli değilse motorun yapısı incelenmemelidir. Yetkili servisten yardım istenmelidir.
 • Elektrikli motorun arızalı parçada dahil oraya ulaşana kadarki dış kaplama veya üst parça kısımlarının da anahtarı ve gerekli ekipmanların olmasına dikkat edilmelidir. Eğer gerekli anahtar, tornavida vb. yoksa mevcut somunlar yivleri bozularak daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir.
 • Sökülen parçanın yerine yenisi orjinali ile değiştirilmeli, yoksa başka parça kullanılmamalıdır. Yedek parçanın performans ya da uyum bakımından orijinal olması önem taşır. Farklı parça veya ekipman motor performansını düşürdüğü gibi farklı arıza veya kazalara sebebiyet verebilir. 
 • Söküp takılan parçaların motor çalıştırılmadan son kontrollerinin yapılması artı ya da eksi kutuplarının doğruluğundan emin olunması gerekir. Kabloların doğru yerlere temasına dikkat edilmelidir. Elektrikli motorun kısa devre durumu için mutlaka topraklama panelinin kontrolü sağlanmalıdır. 
 • Tüm kontroller sağlandıktan sonra bulunduğu ortam veya dış etkenlerde nem su vb. etkenler varsa motor çalıştırılmamalıdır. Motor iç aksamda ıslaklık ve nem varsa kuruyana kadar beklenmelidir.  Kontroller yapıldıktan sonra akım verilmeli ve akım geçen devrelere dokunulmamalıdır. Motorda herhangi bir duman, ses de değişiklik veya çalışmama gibi bir durum varsa motor kapatılmalıdır. Akım tekrar kesilmeli ve motor durdurulmalıdır. Yetkili servis veya bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Bu faktörler, elektrik motorlarının arızalanmasına neden olabilir ve bakım gerektirir. Motorun düzenli bakımı ve uygun çalışma koşullarının sağlanması, arızaların önlenmesine ve motor ömrünün uzatılmasına yardımcı olabilir.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?