Skip to content Skip to footer

Elektronik Kart Arıza Tespit Yöntemleri ve Çözümü

Ülkemizde güncel olarak kullanılan elektronik sistemlerin büyük bir oranı yurtdışı kaynaklı olarak tanınır. Bundan kaynaklı olarak endüstriyel alanda üretim amacıyla kullanılan sistemlerde arıza yaşandığında, arıza bulma kitapçığı gibi bir seçenek sunulamaz. Yani arızanın giderilmesi için yol gösterebilecek bir şema tarzı seçenek olmayabilir. Bu tarz durumlarda arıza olan sisteme, bilgisiz bir kişi müdahale etmeye çalışırsa sıkıntılı durumlar yaşanabilir. Yani var olan arıza küçük olsa bile, yapılan bilgisiz müdahale ile arıza daha büyük bir hale gelebilir. Bunun sonucunda da sistemin kullanılamaz hale gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü çoğunlukla bilgisizlikten kaynaklı olarak elektronik kart arıza tespiti sırasında geri dönüşü olmayan hatalar yapılabilir.  

Elektronik kart hata çözümü için bu tarz hataların yapılmış olması, yüksek maliyetlerle yeni bir elektronik kart almayı zorunlu hale getirir. Aynı zamanda üretici firmanın, üretim tesislerinde aksamalar yaşanmaktadır. Tüm bunların yaşanmaması için ise elektronik kart onarımı için yeni teknolojilerden, kaliteli hizmetlerden destek almak şarttır. Tüm uygulamaları uzmanlıkla yapan, metotları doğru şekilde kullanan servislere ulaşmak gerekir. Ek olarak tüm bu bilgilerin güncellenmesi de esastır. Böylece elektronik kart bakımları ile yaşanabilecek pek çok olumsuzluğun da önüne geçilebilir. 

Arıza tespitleri için kullanılan test cihazları bulunur. Teknik servislerin bu cihazları kullanıyor olması gerekir. Arıza tespiti teknikleri için kullanılan seçenekleri incelemek de mümkündür. Bunlardan birisi ATE sistemleri birisi ise elektronik malzeme test cihazları olarak yorumlanır. ATE sistemleri, elektronik cihazların, kartların bütün olarak test edilmesini sağlar. Yani kart arıza analizi işlemi, tüm cihaz üzerinde uygulanır. Bu sistemler bağlantılar elektronik karta yapılarak işleme konmaktadır. Bu süreçte bilgisayar yazılımlarından destek alınır. Elektronik kartın simülasyonu yapılarak devre kartı sorunları tespit edilir. Yanı arızalı olan malzeme belirlenir. 

Elektronik malzeme test cihazlarıysa elektronik kart malzemelerini ayrı ayrı test etmek için kullanılr. ATE sistemlerine göre ekonomik bir yöntem olarak bilinir. Elektronik devre arızaları için tespit işlemlerinde kullanıma da uygundur. Her türlü elektronik kartın test edilmesi için uyumludur.

 

 
elektronik-kart-ariza-tespiti

Elektronik Kart Arıza Tespit Cihazları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kart tamiri hizmetleri için kullanılan birden çok cihaz ve yöntem bulunur. Bu seçenekler bilinçli olarak, uzman kişiler tarafından uygulandığında yüzde yüz oranında başarı elde etmek mümkündür. Örneklendirmek gerekirse de empedans test bunlardan birisidir. Arıza tespit yöntemleri arasında yer alır. Arızalı olan elektronik malzemenin tespit edilmesini sağlamaktadır. Yalnızca tek bir kartı onarabilir. Aynı zamanda iki kartı karşılaştırıp arızalı olan malzemeyi bulmak için de kullanılmaktadır. Dakikalar içerisinde de sonuç almayı mümkün hale getirir. 

Elektronik kart bakımı için kullanılan test yöntemlerinden bir diğeri programlı malzeme testi olarak bilinmektedir. Bu teste programlayıcıdan destek alınır. Program bulunan malzemelerin test edilmesi için kullanılır. Aynı zamanda sağlam programın malzemeye yüklenmesi amacıyla da kullanımı söz konusudur. Programın yedeğinin ise arıza durumundan önce alınması önerilmektedir. Yedek bir program alındığı zaman kartın onarım işlemleri de kolay bir hal almaktadır.

Kart onarım teknikleri içerisinde yer alan kısa devre testi ise kısa devre yapan malzemeyi bulmanızı sağlamaktadır. Kısa devre sıkça karşılaşılan bir arıza türü olmasa da oldukça faydalıdır. Çünkü bu arıza çeşidinin tespit edilmesi bazen günler alabilmektedir. Bunun yaşanmaması için uygulanabilecek en önemli yöntemlerden birisidir. Dirençler, bobin hassas testlerden geçmektedir. Böylece kısa devre yapan malzeme belirlenir. Kullanılan test yöntemlerinde fonksiyonel test de bulunmaktadır. Elektronik malzemelerin devre içerisinde enerji verilme yöntemi ile çalıştırılmasıdır. Birden fazla çeşit ekipmanı bulunan bir testtir. Bu yüzden arıza tespit cihazları içerisinde pahalı olanlardan oluşur. 

Elektronik Kart Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Arızaların bulunması noktasında atılması gereken bazı adımlar bulunur. Bunlardan sırasıyla olacak şekilde bahsetmek gerekirse elektronik sistemde arızalı malzemeye kadar gelim metodu uygulanır. Sistem bütün olarak arızalı malzemeye gidilir. Bu noktada da hata belirleme algoritmasından destek alınır ve arızanın belirlenmesi için tümden sistematik bir şekilde çalışmak gerekir. Arızanın belirlenmesi noktasında sorunun yaşandığı elektronik devre blokları takip edilmelidir. Sistem içerisinde arızanın karta indirildiği öngörülmelidir. Böylece kartta uygulanması gereken arıza bulma işlemleri anlaşılır. Ayrıca arızanın en hızlı şekilde çözülmesinin gerektiği, basit bir yaklaşımın kullanılmasının önemli olduğu atlanmamalıdır. Aşamalarla aktarmak gerekirse de;

  • İlk kontroller ve çalışmalar yapılmalıdır. Bunlar fiziksel olarak yapılan muayeneler, bağlantı uçlarının kontrolü, koruma malzemelerinin kontrolü şeklindedir. Aynı zamanda daha birçok seçenek yer almaktadır. Tüm bunlarla beraber de şikâyete bakılarak arızalı olan malzeme grubunun konumu belirlenmektedir. 
  • İkinci aşamada elektronik malzeme testleri uygulanır. Bu testlerde kısa devre testleri, enerji vererek yapılan testler, karşılaştırma testleri yer alır. Hatta fonksiyonel testler, hassas testler de görülmektedir. 
  • Üçüncü aşamada ise son işlemler yapılmaktadır. Arızalı malzeme bulunduktan sonra diğer malzemeler de kontrol edilir. Arızası tespit edilen malzeme değiştirilirken süreli malzemeler de yenilenir. Sistem içerisinin kontrolünün sağlanması, düzenlemelerin yapılması ve temizlik işlemleri de son aşamaya dâhil edilir. Tüm bu gerekli ayarlamaların yapılması sonucunda ise elektronik kart yeniden çalışabilmektedir. Bu süreçte kullanım ömrü uzayacağı gibi verimlilik artışı da gözlemlenebilir. Ancak kart çalmıyor ise o zaman arızaya göre ilgili adımlara geri dönüp tekrarlanması gerekebilir. 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?