Skip to content Skip to footer

Elektronik Sürücü Hata Tespiti ve Onarımı

Endüstriyel alanda artan ihtiyaçlardan dolayı gün geçtikçe yeni makine ve makine parçaları sektöre kazandırılmaktadır. Bu ürünlerin başında da her makinede bulunması zorunlu olan motorlar gelmektedir. Eskiden AC ve DC motorlar tüm sektörde kullanılırken artan ihtiyaçlarla başa çıkamayan bu motorların yerlerini servo motor ve spindle motorlar almıştır. Seri üretim için spindle motorlar, otomasyon, robotik, havacılık gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmak için servo motorlar geliştirilmiştir. Farklı yapılara sahip oldukları için spindle arızaları ve servo arızaları farklı çözümler gerektirir.

Servo motorlar, diğer motorlardan farklı olarak dışarıdan kontrol mekanizmaları ile kontrol edilebilmektedir. bu kontrol mekanizmaları sayesinde motorun dönüş hızı, yönü, torku gibi pek çok özelliği dışarıdan müdahaleyle ayarlanmaktadır. Bu da servo motor kullanımının artmasındaki en önemli nedendir.

Servo motorların kullanımının yaygınlaşmasıyla pek çok firma bu motorların üretimine başlamıştır. Yüksek iş gücü gerektiren işlerde kullanılan servo motorların maliyetleri oldukça yüksektir. Bu cihazlarda meydana gelen arızalar da tamir edilmezse kullanıcıyı ciddi zarara uğratmaktadır. Bu nedenle servo motorların arızalanmadan önce düzenli olarak bakımı gereklidir. Düzenli bakımı yapılan servo motorların arızalanma olasılıkları daha azdır ve bu cihazların bakım sırasında arızalarının tespit edilmesi halinde direkt müdahale yapılabileceği için hasarın oranı büyümeden arıza onarılmış olur ve servo motor tamiri kolaylaşır.

Servo motorlar yazılımsal ve mekanik farklı yapılar içermektedir. Bu sorunların çözümü de birbirinden ayrılmaktadır. Mekanik sistem onarımı ve yazılımsal sorunların çözümlerini onarım garantisi vererek çözen bu servisi gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Mekanik motor sorunları için pek çok performans testi yapan ve parçaların her birinin çalışmasını ayrı ayrı kontrol eden bu servis sayesinde arızalar kısa sürede tespit edilmekte ve gerekli onarım işlemlerine başlanmaktadır.

Pek çok birey servo motor çözümleri için nereye başvuracağı konusunda kararsız kalmaktadır. Oldukça yüksek maliyetlere sahip motorların bakım ve onarımını yaptıracak yer seçiminde kararsız kalan kişiler bu servisi kullanarak işlerini güvenilir ve hızlı şekilde halledebilmektedir.

Elektronik Sürücü Hata Onarım ve Tespiti

CNC makine onarımı

CNC makine onarımı nasıl yapılır?” sorusundan önce CNC makinelerin ne işe yaradığını bilmek gerekir. CNC makineler içerisinde kimi zaman servo motor kimi zaman da spindle motor kullanılan, genellikle sanayi sektöründe üretimin kontrol edilmesinde kullanılan sistemlerdir. Tezgah üzerine kurulan bu makineler programlanarak hatalı üretim yapılması halinde hatayı tespit eder ve böylece insan iş gücüyle uzun sürecek olan bu iş makine ile kısa sürede tamamlanır. Ayrıca insanlara kıyasla daha az hata yapma olasılığı bulunan bu makinelerle üretimde hata oranı azaltılır.

CNC makinelerin bakım ve tamirinde çeşitli testler kullanılır. Böylelikle motorun çeşitli yönlerden performansı kontrol edilmiş olur. Bakım ve onarımda motorun hem yazılımsal hem de mekanik özellikleri kontrol edilir. 

Mekanik arıza tespiti, gözle genel bir kontrol yapmayı ve motor parçalarının tek tek incelenmesi süreçlerini kapsar. Yazılımsal arızaları tespit etmek için ise motor çeşitli makinelere bağlanır ve kodlar kontrol edilir. 

Servo sürücü onarımı temelde basit gibi görünse de oldukça zordur. Çünkü dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır ve bu noktalara dikkat edilmemesi halinde bazı arızalar gözden kaçabilmektedir. 

Elektronik Sürücü Hata Tespiti

Servo motor elektronik sürücü hata tespiti pek çok aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar şu şekildedir:

  • İlk olarak motorun kodları kontrol edilir ve bu kodların raporlanması gerekir.
  • Daha sonra motorun çeşitli testleri yapılır.
  • Gerekli testler yapılıp elde edilen parametreler not edildikten sonra motorun içi açılabilir. Motorun içini açarken kablolara zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Kablolar ayrıştırıldıktan sonra motorun parçalarının her biri ayrı ayrı incelenir. Eğer bir hasar varsa bu hasar onarılır.
  • Hasar onarıldıktan sonra motoru kapatma işleminden önce tüm parçaların temizliği yapılmalıdır. En çok atlanan fakat bir o kadar da önemli olan temizlik işleminde uygun solüsyonlar kullanılmalıdır.
  • Temizlik işleminden sonra motor yeniden testlerden geçirilir ve elde edilen sonuç ilk sonuç ile karşılaştırılır.
  • Servo motor bakımı ve onarımı bittikten sonra gerekli görülürse motor boyanır ve fırınlandıktan sonra müşteriye teslim edilir.

Endüstriyel Motor Tamiri

Endüstriyel motor tamiri, mutlaka alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde bir arızayı onarmak isterken motora daha büyük hasarlar verilebilir ve bu hasar motorda geri dönüşümsüz sonuçlar doğurabilir.

Servo motor problemleri çözülürken onarımı yapan kişi kadar onarım sırasında kullanılan ekipmanların kalitesine de özen göstermek gerekir. Temelde benzer olsa da bazı marka ve modellere ait arızalarda farklı ekipmanlar kullanmak gerekmektedir. Özellikle yedek parça değişimi yapılması gereken durumlarda seçilecek parçanın orijinal olmasına dikkat edilmelidir. Her parça her servo motor ile uyumlu olmayacağı için seçilen parça araştırılmalıdır. Yoksa tamir geçici bir çözüm sunsa da motorun ömrünü kısaltır ve verimliliği azaltır.

Elektriksel servo hataları ve daha pek çok motor arızası için akılcı ve pratik çözüm önerileri sunan bu servis bünyesinde çalışan tüm elemanlar büyük bir bilgi birikime sahiptir. Servo motor problemleri tamir edilmezse motorda daha büyük problemlere yol açabileceğinden ve sanayi alanında üretimin devamlı ve seri bir şekilde olması için bu parçalara gerek duyulduğundan herhangi bir sorun tespit edilmesi halinde tamir işlemleri geciktirilmemelidir. Pek çok kullanıcı arızalanan motoru kullanmaya devam ettiği için ya da motorun bakımını düzenli olarak yaptırmadığı için motorda tamiri zor arızalara sebep olmaktadır.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?