Skip to content Skip to footer

En Yaygın CNC Motor Arızaları Nelerdir?

Spindle motorlarda yaşanan arızalar, motorun düzgün çalışmasını, işlem kalitesinin artmasını engeller. Bu durum da istenen verimliliğin elde edilmesinin önüne geçer. Spindle motor ile kesim işlemleri gerçekleştirilir. Kesim işlemlerindeki hareket kaynağı olarak tanımlanır. Çok yüksek hızlarla hareket eden bu motorlar, kullanılan malzemeye doğru şekilde işlem yapılmasını sağlar. Bu yüzden motorun doğru şekilde çalışması oldukça önemlidir. Belirli durumlarda ise spindle motor arızaları yaşanmaktadır. Yaşanan arızaların da belli başlı belirtilerinin olabileceği söylenmektedir. CNC motor arızaları içerisinde anormal seslerin olması, aşırı ısınma, düşük dönme hızları, dönüşlerin düzensiz olması gibi örnekler de gösterilmektedir. Bu gibi durumlarda servo motor hata kodları da kullanılmaktadır. 

Arızaların nedenleri içerisinde elektrik sıkıntıları yer almaktadır. Elektriksel bağlantılardan kaynaklı olan aşınma ve hasar, bağlantılarda gevşemeye neden olabilmektedir. Aynı şekilde motorun bileşenlerinde bazı yıpranmalar da yaşanmaktadır. Bu durum da mekanik problemlerden kaynaklanmaktadır. Düzenli yağlama işlemlerinin yapılmaması, toz ve kir birikmesi söz konusudur. Ek olarak dışarıdan müdahale ve yabancı cisimlerin neden olduğu hasarlar da bulunmaktadır. Yaygın olarak karşınıza çıkacak olan arızalardan bahsetmek gerekirse de;

en-yaygin-cnc-motor-arizalari

Step Motor Sallanıyor, Dönmüyor

Karşılaşılan fanuc hata kodları ve çözümleri içerisinde steo motorunun arızalanması yer alıyor. Motorda arızanın olması, kontrol sisteminde sorun yaşanması mümkündür. Böyle bir durum içerisinde motorun kendisinde sorun olabileceği gibi sürücü devresinde de arızanın olması söz konusudur. Sizler böyle bir durumlar karşı karşıya kaldığınız zaman ilk olarak step motorun bağlantı fişini kontrol etmelisiniz. Fişin temas halinde olup olmadığına bakmanız gerekir. Dokunma iyi durumdaysa o zaman motorun iyi olup olmadığına bakmalısınız. Bu konudaki işlemin de motorunuzu hatasız şekilde değiştirebilirsiniz. Motorunuzu değiştirmenizin ardından da hala normal şekilde çalışmadığını düşünüyorsanız, kontrol kısmında sorun var demektir. CNC hata kodları üzerinden sorunu anlayabilir ve bu konuda uzmanlardan destek alabilirsiniz. 

Step Motor Aniden Duruyor

Belirli durumlarda step motorun aniden durduğunu görebilirsiniz. Yaygın motor arızaları arasında bu gibi seçenekler de yer alıyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zamansa sorunun mekanik bir problemden kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Ancak bu problem yalnızca mekanik problemlerden değil aynı zamanda kontrol sisteminde yer alan hiç beklenmeyen problemlerden de kaynaklı olabilmektedir. Bu noktada çalışma tezgâhını orijinal noktaya döndürebilirsiniz. Aynı şekilde işleme prosedürünü de başlatabilirsiniz. Çalışma sırasında motor aniden duruyorsa o zaman sistemin belirli bir bölümünün hasar gördüğü söyleyebilir. Yabancı cisimlerden ötürü alınan bu hasar sıkışma, deforme olma gibi problemleri de beraberinde getirir. Bu gibi bir durum içerisinde ilk olarak yapmanız gereken ise gücü kapatmaktır. Sonrasında uzmanlardan destek alarak sorunun temelini anlayabilirsiniz. Özellikle kontrol sisteminde yaşanan bir arızanın kontrol edilmesi cnc motor onarımı yaptırabilirsiniz. Bu da geri dönüşü olmayan hataları da engellemiş olursunuz. 

Step Motor Yüksek Hızda Adımları Kaybediyor

Fanuc hata kodları içerisinde step motorun yüksek hızda adımlarını kaybettiği ile ilgili seçenekler de yer almaktadır. Yani step motorun torkunun azalmasına neden olan sürücü güç kaynağında azalma yaşanabilmektedir. Böyle bir durum içerisinde güç kaynağını kontrol etmeniz gerekir. Voltajla ilgili bir hasar gördüğünüz zaman güç kaynağını açmanız da sizin faydanıza olacaktır. Yüksek hız halinde step motorun adımlarının kaybolması da söz konusudur. Bu durumda sorunun mekanik olduğu söyleyebilir. Bundan ötürü bazı kontrollerin yapılması gerekir. İlgili kontrol ve test işlemlerinin de uzmanlar tarafından yapılması çok daha faydalı olacaktır. Böylece sorunun büyümesinin önüne geçme şansınız olacaktır. Parçaların bükülmesi, deforme durumunun oluşması halinde de çalışma direncinin artması mümkündür. Düşük hızda yapılan çalışmalarda ise bu sorun yaşanmayacaktır.  

Program Tamamlanınca Sıfıra Dönmüyor

CNC motor tamiri işlemlerinde karşılaşılan sorunlardan bir diğeri programın tamamlanması halinde takımın sıfıra dönmemesi yer almaktadır. Bu durum genellikle kontrol sisteminden kaynaklı olarak yaşanan bir hatadır. İşlem sırasında step motoru düşük hızda çalışır. Program sıfır noktasına döndüğü zaman ise hızlı bir biçimde geri dönüş yapması gerekmektedir. Motorun yüksek hızlı şekilde çalışması, torkun arttırılması için de yüksek güçlü sürücü gücü tercih edilmektedir. Sürücü güç kaynağının çıkışının kontrol edilmesi sırasında ise hasar görülebilir. Böyle bir durumda güç kaynağının açılamaması olasıdır. Yapılması gereken işlemse parça değişimi olabilir. Sorunun tespit edilmesi, çözüme gidilmesi için de yetkili kişilerden destek alabilirsiniz. Böylece gerekli olan parça değişimini orijinal ve sıfır parça ile yapabilir, garanti avantajlarından da faydalanabilirsiniz. 

Takım Sıfıra Dönünce Hata Veriyor

Çeşitli nedenlerle yaşanan bu sorun, mekanik bir sistem hatası olabilmektedir. Fazla çalışma direncine bağlı olarak gerçekleşmesi de olasıdır. Takım düşük hızla çalışırken düşük voltaj kullanılır. Step motor da direncin üstesinden gelmek, kayıplara neden olmak amacıyla küçük bir çalışma torku barındırır. Sıfıra dönüş yapıldığında da step motor yüksek voltajla çalışmaktadır. Çalışma hızının da yüksek olduğu bilinmektedir. Bu da step motorun adım kaybetmesini engellemektedir. Böylece gidip geri gelme sonrasında adım sıfıra dönmez. Çalışmanın devamlılığı ve arttırılması için de şanzıman dişlisinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin sağlanması ve CNC motor arızalarının önlenmesi amacıyla da profesyonellerden destek almak en doğrusudur. Böylece problemi en hızlı şekilde belirleyip, çalışmalara kaldığınız yerden yüksek verimlilikle devam edebilirsiniz. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?