Skip to content Skip to footer

En Yaygın Spindle Motor Arızaları Nelerdir?

Spindle motor, var olan diğer mıknatıslı sistemlerden farklı şekilde, mıknatıs özelliği olmadan kullanılmaktadır. Güçlü bir yapıya sahip olmasının yanı sıra uzun süre çalışabilmektedir. Bu da uzun süre çalışma gerekliliğinin olduğu anlarda ideal bir kullanım özelliği ile öne çıkmaktadır. Özellikle endüstriyel alanlardaki makineler için önemli bir seçenek olarak yorumlanabilir. 

Yüksek devirde olarak işlem yapan spindle motorlar birden fazla alan içerisinde kullanılır. Ağaç, metal ve cam gibi malzemelerin işlenmesi sırasında kullanımı söz konusudur. Bu noktada standart seçenekler olarak kabul edildiği bilinmektedir. Ayrıca yüksek hız fırsatı da öne çıkmasının temel nedenleri içerisinde yer alır. Pek çok avantaj sunan spindle motorların çeşitli nedenlerle arızalanmaları da olasıdır. Yani spindle motor sorunları yaşanabilmektedir. Bunlar da birden fazla seçenekten oluşmaktadır. Arızaların birbirinden farklı nedenlerle yaşanması söz konusudur. Aynı zamanda belirli bir parça üzerinden yaşanan arızanın tüm sistemi etkilemesi mümkündür. Süreç içerisinde arızanın fark edilmesi ve durumun en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması önemlidir. Yayın spindle motor arızalarından bahsetmek gerekirse de;

spindle-motor-arizalari-nedenleri

Mekanik Arızalar 

Spindle motor arıza seçenekleri içerisinde mekanik arızalar bulunuyor. Spindle motor çeşitleri kullanım alanlarına bağlı olarak sıkça ihtiyaç duyulanlar arasında olur. Ayrıca çalışmalar içerisinde hem uzun süreli hem de yüksek devirli kullanımlarda çeşitli motor sorunlarının yaşanması olasıdır. Spindle motorların rulman yapısı da oldukça hassastır. 200 ila 30000 devir yaparken bazı hataların ortaya çıkması mümkündür. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman da spindle motorunda sorun giderme işlemi için rulman bakımının yapılması gerekir. Rulmanların bakım işlemleri ise özel düzenekler kullanılarak yapılıyor. Bunun üzerine yeni rulmanların en hassas şekilde özel kalıplar kullanılarak yerleştirilmesi gerekiyor. Rulman bakımı sırasında çekiç gibi aletler kullanılarak sökme ve takma işlemlerinin yapılması oldukça yanlıştır. Bu süreç içerisinde işin ehli olan kişilerden destek almak, riskleri en aza indirmenize yardımcı olmaktadır. Hatasız ve verimliliği arttıracak adımlar atmanız mümkün hale gelir. 

Elektriksel Arızalar 

Elektriksel bir arıza yaşandığında kopma ve yanma gibi sorunların yaşanması muhtemel. Bu gibi durumlarda sorunun gözlemlenmesi gerekiyor. Gözlemleme işleminin ardından da tamir kısmına geçmek mümkündür. Öncelikli olarak yaygın spindle motor arızaları arasında yer alan elektriksel arızada, izolasyon testi yapmak gerekir. Salgılar sorunlu ise o zaman motorun sarılma işlemi yeniden gerçekleştirilir. Vernikleme ve fırınlama işlemleri de uygun şartlar altında yapılır. Bu işlemlerin tamamlanmasıyla beraber de ilgili elektriksel testler yapılmaktadır. Böylece elektriksel arızaların ortadan kalktığından emin olabilir, çalışmalarınıza kaldığınız yerden, planınıza uygun olacak şekilde devam edebilirsiniz. 

Sensör ve Okuyucu Arızaları

Spindle motor cnc ve diğer türlerde sensör ve okuyucu arızaları olabilmektedir. Oluşan sensör arızalarının da birden fazla nedeni bulunuyor. Bunlardan bazıları yağlanma ve kirdir. Bunlar, sensör ve okuma hatalarına yol açabilmektedir. Ayrıca hassas olan ayarların zarar görmesi, değişmesi gibi sorunların yaşanması mümkündür. Gerekli bakım ve temizliklerin yapılması da spindle motorunda hassas ayarların yeniden düzenlenebilmesini sağlamaktadır. Bu süreç içerisinde spindle servis hizmetlerinde uzmanlardan destek almak gerekmektedir. Böylece spindle tamiri için her türlü arıza sürecinde profesyonel bir yardım alma fırsatından yararlanıp, olumsuz sonuçları ortadan kaldırabilirsiniz. 

Spindle Motor Arızalarının Çözüm Yolları Nelerdir?

Servo spindle motor arızalarının yaşanması, performans düşüklüğünün yaşanması halinde bazı çözüm yolları bulunuyor. Bunlardan söz edecek olursak servo motorunuz kirlenmiş olabilir. Toz, yağ ve diğer kirleticilerden kaynaklı olarak kirlenme durumunun yaşanması muhtemeldir. Bu durum zaman içerisinde spindle servo sürücü içerisindeki bileşenlerin aşırı derece ısınmasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda büyük oranda hasar görülmesini de mümkün hale getirmektedir. Bundan ötürü spinle motorun belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve temizlik işlemlerinin yapılması gerekir. 

Spindle motor ses çıkartıyor olabilir. Normalden daha sesli olması da mümkündür. Bu durumda yatakların aşılmış olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda şaftın doğru takılmamış olması, fanların doğru çalışmaması gibi durumlar da söz konusudur. Böyle bir durumda çıkan sesi görmezden gelmek oldukça yanlıştır. Böyle bir ses duyuyorsanız o zaman spindle motor onarımı için uzman desteği almalısınız. 

Soğutma fanlarının aşınması, zaman içerisinde tamirin mümkün olmamasına yol açar. Bu durum gerçekleşirse o zaman değişim yapılması gerekmektedir. Değişim gibi durumların yaşanmaması için de soğutma fanlarınızın doğru şekilde çalıştığından emin olmalı ve belirli aralıklarla ilgili kontrolleri yapmalısınız. Soğutucuların kirli olması da spindle motor arızalarından birisidir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman yalnızca soğutucuda değil diğer alanlarda da temizlik yapılması gerekir. Çünkü motorun tüm alanlarının kirlendiğini düşünülmelidir. 

 Kişiler ekipmanları sürekli olarak taşıyorsa ve yüksek kapasitede çalışıyorsa o zaman onarım şarttır. Aynı zamanda var olan kapasiteye uygun bir çalışma planı oluşturmak gerekir. Kapasiteyi aşmanız, çeşitli teknik arızaların meydana gelmesini kaçınılmaz hale getirmektedir. Ek olarak spindle bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Çünkü sorunların temelinde bakımların ihmal edilmesi yatmaktadır. Bakımların yıl içerisinde en az bir kez olacak şekilde uygulanması şarttır. Böylece motorunuzun sorunlarını önceden tespit edebilme şansına sahip olursunuz. Arızaları önceden önleyebilir ve beklenmedik sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde sıkıntı yaşatacak olan parçaları değiştirebilirsiniz. Önleyici bakım faaliyetleri sayesinde de spindle motorunuzun ömrünü uzatmış olursunuz. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?