Skip to content Skip to footer

Fanuc Sürücü Arıza Tespiti ve Tamiri

Otomasyon sistemi diyince akla ilk gelen kavramlardan biri olan ve otomasyon sistemlerinin belki de en önemli parçalarından biri olan Fanuc, oldukça karmaşık bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomasyon sistemlerinde yer alan yapıların her birinde olabileceği gibi Fanuc’da da zaman zaman çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların tespit edilmesi ve hızla tamir edilmesi, otomasyon sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için gereklidir. 

Fanuc, farklı sistemler ile entegre olarak kullanılsa da en yaygın kullanım alanı cnc tezgahlardır. Cnc tezgahlar endüstriyel alanda oldukça sık kullanılan araçlardan biri olduğu için bunların parçalarında ya da sistemsel olarak meydana gelen herhangi bir arıza oldukça önem arz etmektedir. Cnc tezgahların Windows’u olarak da bilinen Fanuc, sorunsuz ve seri bir üretimin devamlılığı için gereklidir. Fanuc arızası halinde seri üretim durur ve bu da firmaları zor duruma sokar.

Fanuc sürücü onarım teknikleri ve arızalarını anlayabilmek için Fanuc nedir ve önemi nedir gibi soruların cevaplarının bilinmesi gerekir. Aksi halde ne tarz bir işlem yapıldığının bilincinde olmadan yapılan tamir işlemi dayanıklı olmaz ve kısa süre içerisinde Fanuc sürücü servisi gerektiren arızalara yol açar.

fanuc-surucu-ariza-tespiti

Fanuc Nedir?

Fanuc, hem yazılım hem kontrol kartının birlikte yer aldığı oldukça karmaşık bir sistemdir. Temelde otomasyon işleminde kullanılan Fanuc içerisinde servo motorlar ve elektronik kartlar yer alır. Bu kadar karmaşık bir sistem olması nedeni ile tamiri de zorlaşan bu sistem için farklı markalara ait modeller yer almaktadır. Kontrol sistemi olan Fanuc pek çok özelliği içerisinde bulundurur. Bunlardan en önemlisi kullanım rehberidir. Bu rehber sayesinde herhangi bir kodlama bilgisine ya da programlama sistemine ihtiyaç duyulmaksızın kullanıcılar Fanuc sürücü kullanabilmektedir.

Fanuc Sürücü Arıza Tespiti

Fanuc sürücü arıza tespiti işleminin hızlı yapılması oldukça önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte otomasyon sistemleri de gelişme göstermektedir. Otomasyon sistemleri içerisinde yer alan ve en önemli görevlerden birini üstlenen sürücülerde meydana gelen bir arıza otomasyon sisteminin tamamen devre dışı kalmasına neden olabilmektedir. Çünkü bu motor sürücüler doğrudan motorların frekansını ve hızını ölçmeye yaramaktadır. Hemen her markanın motor sürücüsünde meydana gelen arıza ve buna yaklaşım şekli benzer olsa da tamamen aynı değildir ve Fanuc sürücü onarımı da dahil olmak üzere tüm servo motorlar ve motor sürücülerin tamirinin alanında uzman kişilerce yapılması gerekir. Aksi halde meydana gelen arıza tespit edilemez ya da tamir sırasında daha büyük hasarlar oluşturularak ürünler kullanılamaz hale getirilir.

Motor Sürücü Kart Tamiri

Fanuc sürücü tamiri İstanbul içerisinde farklı merkezler tarafından yapılmaktadır. Fakat bu sürücüler oldukça karmaşık olduklarından tamirinin de uzman kişilerce yapılması gerekir. Alanında uzman ekip ile Fanuc sürücü motor da dahil pek çok farklı marka ve modelin onarımını yapan bu firmayı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Fanuc sürücü bakımı ve onarımı için öncelikle sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Kısa devre, nem, yanlış çalıştırma, yüksek voltaj gibi nedenler ile arızalanabilen motor sürücülerin tamirinden önce arızalanan parça 24 saat süre ile takip edilir. Bu süreçte arıza tespiti ve problem kaynağı saptanır. Bu tespit için çeşitli makineler ve testler kullanılır. Daha sonra tamirin ne şekilde yapılabileceği düşünülür ve tamirci tarafından ortalama bir masraf tutarı belirlenerek müşteriye iletilir. Müşteri tamiri ve tutarı kabul ederse gerekli tamir işlemleri başlatılır. Fanuc sürücü tamir raporu içeriğine arıza tespitinden tamir sürecinin bitimine kadarki tüm işlemler ve gerekli görülen bilgilendirmeler yazılır.

Motor Sürücü Tamirinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Fanuc sürücü motorunda meydana gelen herhangi bir arıza durumu testlerle tespit edilir ve yine farklı makineler yardımı ile tamirat yapılır. Fanuc sürücü teknik destek ekibi alanında uzman ve deneyimli olmalıdır aksi halde motor sürücü parçalarına zarar verilebilir ve bu da otomasyon sistemlerinin seri üretiminin bozulmasına ve yeni bir motor sürücü teminatına kadar sistemin durmasına yol açar. 

Fanuc sürücü onarım garantisi veren bu merkez, arıza tespiti ve sonraki tamir sürecinde bazı noktalara dikkat ederek ürününüzü kısa sürede tamir etmekte ve size teslim etmektedir. İşte motor sürücü tamirinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

  • Motor sürücüler için çeşitli testler bulunmaktadır. Fanuc motor sürücü bu testlerden geçirilir ve elde edilen parametreler not edilir. Daha sonra sonuç ile normal değerler karşılaştırılarak herhangi bir problem olup olmadığına karar verilir. Ayrıca bu testlerin tamir bittikten sonra da yapılması tamiratın başarılı olup olmadığını görmek açısından gereklidir.
  • Fanuc sürücü tamir hizmetleri veren bu merkezde motor parçalarının temizliği son derece önemlidir. Hangi marka ya da model olursa olsun servo motorların ve parçalarının temizlenmesi gerekir. Aksi halde motorda aksaklıklar meydana gelebilir ve bu da motorun kullanıldığı araçta bozukluklara neden olur. 
  • Fanuc sürücü tamiri yedek parça gereksinimi olan durumlarda merkezimiz motor için en uygun orijinal parçayı temin etmekte ve tamir işlemlerine bu şekilde devam etmektedir. Arızalanan parçanın markasına uygun olarak yüksek kalitede yedek parça seçilmesi, motorun daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Aksi halde uygun olmayan parçaların kullanılması ile motor kısa sürede yeniden arızalanma riski taşıyacaktır.
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?