Skip to content Skip to footer

Magnet Tamiri Nedir?

Endüstride sıkça kullanılan servo motor, düzenli bakımlar yapıldığında, temiz bir şekilde kullanıldığında ve onarımları kurumsal bir servis tarafından gerçekleştirildiğinde uzun ömürlü, sorunsuz çalışabilen, son derece dayanıklı ve güçlü bir motor olarak öne çıkar. Bazı parçaları zamanla yıpranabilen bu motorların sıklıkla onarıma gereksinim duyan parçalarından biri de servo motor magnetik sistem parçası olan mıknatıs hasarı onarımı şeklinde karşımıza çıkar. Bu parçanın onarımının mümkün olmadığı durumlarda mutlaka orijinal marka parça değişimi yapılmalı. Bu içeriğimizde servo motor mıknatıs tamiri konusu üzerine yoğunlaşarak tüm bilmeniz gereken detayları sizlerle paylaşacağız.

magnet-tamiri

Servo Motor Magnet Arızaları 

Motor tamirinin bir alt unsuru olan servo motor magnet arızaları, servo motorlardaki magnetlerin çalışma prensibini bozması veya yapısında deformasyon gelişmesi durumlarında ele alınan bir işlem. Mıknatıs onarımı süreci için ilk olarak motorun içi sökülerek magnetlerin olduğu alana ulaşılır. Motordaki arızanın kesin olarak mıknatıslardan kaynaklandığı düşünülüyorsa ilk burası kontrol edilir. Eğer motorda genel bir tamirat veya revizyon yapılıyorsa da manyetiği çok önemli olan mıknatıslar mutlaka kontrol edilir ve güçlendirilir. 

Ardından dahili testler yapılarak mıknatıslar arasındaki elektrik akımının durumu kontrol edilir. Bu esnada çeşitli teknolojik cihazlardan faydalanılır. Sonrasında güçlendirilebiliyorsa magnetik sistem onarım uzmanları tarafından güçlendirilerek eski yüksek performanslı hâline yeniden dönüştürülür. 

Eğer onarılamayacak bir problem tespit edilmişse servo mıknatıs yenileme işlemi yapılır. Mıknatıslar ve esasında diğer tüm motor parçalarının daima orijinal marka olmasına dikkat edilmeli. Örnek olarak CMS marka servo motor için mutlaka mıknatısların veya değiştirilmesi gereken herhangi bir başka parçanın da CMS marka olmasına dikkat edilmeli. Ancak orijinal parçalar motorun gerçek verimliliğini ve performansını göstermesine olanak tanıyacaktır ve ancak bu şekilde onarıldıklarında tamirat kısa sürede sorun çıkarmadan, kalıcı bir sonuç hâlini alır. 

Servo motor kullanılan magnet tamiri işlemi tamamlandıktan sonra motorun tüm sökülen parçaları yeniden eski hâline getirilir. Tüm testler yeniden tekrar edilerek servo motorun olması gerektiği gibi çalışıp çalışılmadığına bakılır. Sonuç uzmanlar tarafından olması gerektiği şekilde olduğuna karar verildikten sonra servo motor sahibine teslim edilir. Değiştirilen ve onarılan mıknatıslar uzun süre boyunca tekrar sorun çıkarmadan çalışır. Motorun ömrünü kısaltmamak adına mutlaka bakımlarını yaptırdığınızdan ve bu süreçte mıknatısların da manyetiklerinin güçlendirildiğinden emin olmanızı öneririz. 

Servo Magnet Yenileme Hizmetleri

Mıknatısların teknolojik cihazlar kullanılarak manyetik gücünün artırılması veya eski hâline getirilmesi mümkün. Mıknatıs onarımı için fikstür isimli oldukça yüksek elektromanyetik bir alanda mıknatıslar bir süre bekletilirler. Mıknatısların genelde çevrelerinde büyük kablo bobinleri yer alır. Bu bobinlerden manyetik alandaki akım mıknatısa geçerek mıknatısın gücünü arttırır. Bu şekilde onarılmadığı fark edilen veya çok eskimiş, artık miadını doldurmak üzere olan mıknatısların servo mıknatıs yenileme prosedürüne tabi tutulması gerekir. 

Servo magnet yenileme hizmetleri, kesinlikle kurumsal ve güvenilir teknisyenler tarafından verilmesi gereken hizmetlerden. Mutlaka bu konuda profesyonel yardım almanız gerektiğini, araştırmalarınızı yaparken motorunuzun markasını bildiğini söyleyen servislerden birini tercih etmenizin doğru olduğunu unutmamalısınız. Bir teknisyen her ne kadar servo motorlar konusunda bilgili olsa da motorlar farklı markalar için farklı yapılara sahip olabilirler. Tüm bu unsurlar servo magnet yenileme hizmetleri söz konusu olduğunda da aynen geçerli. 

Markasına göre belirli düzende servo motor mıknatıslarının kontrol edilmesi gerekir. Motor tamiri yapıldığında da her seferinde mıknatısların gücüne bakılmalı. Servo mıknatısının orijinal olması değiştirilirken de orijinal yedek parçanın tercih edilmesi oldukça elzem. 

Servo motor magnet onarım teknikleri konusunun bu denli önemli olmasının nedeni manyetiği bozulan servo motorlarda yapısal bozukluk ortaya çıkmasa da çalışma sırasında ciddi aksamaların olması ve işin kalitesinin, hızının, performansın düşmesi gibi sorunlara yol açması. Orijinal olmayan parçalar kullanılarak magnet yenileme işlemi yapıldığında da bu sorunlar ortaya çıkar. 

Servo motor magnet kaybı onarımı için mıknatısların her birinin manyetik gücünün arttırılması için teknolojik cihazlar kullanılır. 

Servo Motor Magnet Kaybı Onarımı Maliyeti 

Servo motor magnet kaybı onarım maliyeti; parça değişimi, onarımı, diğer servo motorda yapılması gereken işlemler, işçilik maliyeti gibi birtakım unsurların tamamının değerlendirilerek hesaplandığı miktarlarca belirlenerek müşterilere belirtilir. Son aşamada belirtilmesi gereken fiyat bilgisi hakkında önceden teknisyenler tahmini bilgi verebilirler ve müşteriler de buna göre bütçe planlarını yapabilirler. 

Parça değişimi sırasında orijinal olmayan magnet kullanımı başlangıçta motorun sahibine daha ekonomik ve mantıklı gibi görünse de bunun doğru olmadığını bilmenizi isteriz. Orijinal parça ucuz olarak düşünülüp takılırsa bir süre sonra yine magnetlerde sorun çıkabilir ve tüm süreci baştan yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum uzun vadede orijinal olmayan parçaların daha pahalı oldukları ve zaman kaybına yol açtıklarını gösterir. Benzer şekilde motorunuzun ömrünü korumak adına diğer parça değişimlerinde de aynı özeni göstererek orijinalden başka yedek parça kullanmamalısınız. 

Servo magnet yenileme hizmetleri sonucunun kalıcı olması adına motordaki arızanın neden kaynaklandığı bilinmelidir ve buna göre ileride tekrar sorun yaşamamak adına cihaz sahibi önlemler almalı. Örnek olarak magnet onarımı için sık sık işleme gerek duyulmaması için her motorunuzun bakımını yaptırdığınızda düzenli olarak teknisyeninizden magnetleri de kontrol etmesini, gücünü arttırılmasını talep edebilirsiniz. Bu tip bakımları sık ve düzenli ele almak motorunuzun ömrünü ciddi anlamda uzatır. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?