Skip to content Skip to footer

Rexroth Indramat Sürücü Arızaları ve Tamiri

Rexroth Indramat, otomasyon sistemleri ve hareket kontrol sistemlerinde yaygın bir şekilde kullanılan bir Alman firması olarak kullanılmaktadır. Bu firmanın çeşitli sistemlerin kullanımı için üretmiş olduğu servo motorları, çeşitli sebepler ile arızalanabilmektedir. Bu arızaların giderilebilmesi için servo motorların ne işe yaradığı, hangi parçalardan oluştuğu ve çalışma prensipleri gibi detayların açıkça bilinmesi gerekir. Aksi halde Rexroth Indramat sürücü arızaları tespit edilemez ve bu nedenle onarım da gerçekleşemez.

Onarım işlemlerinin alanında uzman kişilerce yapılması çok önemlidir. Bu alanda uzman ekipler tarafından incelenmeyen servo motorların tamiri hayli güçleşir. Ayrıca bilgisiz kişilerce yapılan tamirler sırasında farklı arızalar da meydana gelebilir ve bu da servo motorun geri dönüşümsüz olarak hasarlanmasına neden olabilir. Oldukça karmaşık bir yapıları olan servo motorlar, kullanıldıkları sistemler için temel yapı taşlarından biridir ve bunların hasarı endüstriyel araç gereçlerin çalışmasını engeller. 

Rexroth Indramat Sürücü Arızaları ve Tamiri

Rexroth Indramat Sürücü Onarım Süreci

Rexroth Indramat sürücü onarım süreci için ilk aşama sorunun ne kaynaklı olduğunun tespit edilmesidir. Sorunun servo motorun hangi kısmından kaynaklandığı bilinirse buna göre bir yol haritası çizilebilir ve daha kısa sürede tamir işlemi gerçekleştirilebilir. 

Sorun elektriksel kaynaklıysa ya da güç kaynağı nedenli bir problem varsa, sorun kablolardan kaynaklanıyor olabilir. Servo motor içerisinde yer alan kabloların her biri kablolara zarar vermeden tespit edilmeye çalışılır.

Mekanik arızalarda sorun rulmandaki teknik hasarlardan kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanında dişli mekanizması problemleri ya da şaft kırıkları da mekanik arızalar içerisinde değerlendirilir. Motor gücünün zayıflamasına neden olan bu tür arızalarda mekanik arızanın onarımı için genellikle eski parça çıkarılarak yedek parça sayesinde tamir yapılır.

Motordaki aşırı ısınmalar, motorun aşırı iş yüküne maruz kalması gibi durumlar termal arızalar kategorisi içerisinde yer alır. 

Elektronik sistemsel arızalar, Rexroth Indramat sürücü tamir işlemleri gereksinimini ortaya çıkaran en sık sebepler arasında yer alır. Sürücü kartındaki arızalar özellikle de Encoder arızaları yazılımsal arızalara yol açabilir. Bu hataların tespit edilmesi sırasında çeşitli makinelerden yardım alınır ve sürücü çeşitli testlere girerek herhangi bir problem olup olmadığına bakılır. 

Rexroth Indramat sürücü tamiratı, alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Aksi halde servo motora daha büyük hasarlar verilebilir. Ayrıca tamiri yapan kişi ve kişiler dışında tamir sırasında kullanılan ekipmanlar da önemlidir. Kaliteli ekipmanlar ile yapılmayan tamirler, sürücüye ciddi hasarlar verebilir. 

Rexroth Indramat Sürücü Bakım ve Onarımı

Rexroth Indramat sürücü bakım ve onarımı sırasında yapılan tüm işlemlerin analiz kaydının yapılması gerekir. Böylelikle meydana gelen sorun daha açık bir şekilde görülür ve bir sonraki aşamada tamir işlemleri daha kolay bir hale gelir. Sürücü bakım ve tamiri aşamaları aşağıda kısaca yer almaktadır.

  • Tamir için en önemli aşama teknik ölçüm aşamalarıdır. Tamir sırasında performans ayarlarının her birinin ayrı ayrı optimize edilmesi gerekir. Optimize edilen ve tamir edilen servo motor parçalarının performans ölçümleri yapılır ve bu ölçümler kayıt altına alınır. Tamir aşaması kadar önemli olan bu kayıt aşamalarının dikkatli bir şekilde ve uzman kişilerce yapılması gerekir.
  • Tamir edilen parçanın eski ve yeni performans ölçümleri kayıtlara bakılarak karşılaştırılır. Yani tamir sürecinde tamirin yapılması kadar doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi de önem taşır.

Endüstriyel açıdan pek çok kullanım alanı olan servo motorlarının bakımlarının ve onarımlarının düzenli olarak yapılması, motorların verimliliğine katkı sağlayacaktır. Bu da uzun yıllar boyunca bu motorların maksimum düzeyde iş yapmasına olanak tanıyacaktır.

Rexroth Indramat Sürücü Teknik Destek

Rexroth Indramat sürücü teknik destek hizmeti sunan bu merkezde her biri kendi alanında uzman çalışanlar yer almaktadır. Pek çok farklı markaya ait servo motor modellerinin bakımını ve tamirini üstlenen bu merkezde kullanılan ekipmanlar da yüksek kaliteye sahiptir. Oldukça karmaşık bir yapıları bulunan ve bir o kadar da hassas olan sürücülerin tamiratında yüksek kaliteli ekipmanlar kullanılırken bu motorların herhangi bir yerinde arıza tespit edilmesi halinde gereken parça değişimleri de bu merkezce sağlanmaktadır. Her bir marka ve model için ayrı ayrı yedek parçalara sahip olan bu merkezde servo sürücülerinizin tamiratını gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Rexroth Indramat sürücü onarım teknikleri, diğer markalara ait servo motor sürücülerine benzer şekilde yapılmaktadır. Bununla beraber kimi zaman farklı adımlar da bu sürece eşlik etmektedir. Bu merkezde çalışan deneyimli uzmanlar sayesinde motor arızaları çok kısa süre içerisinde tespit edilebilmekte, son model makineler sayesinde motorlar çeşitli performans testlerinden geçirilmekte ve tamirat sonrası gerekli temizlik ve boyama işlemlerinin ardından servo motorlar müşterilere teslim edilmektedir.

Rexroth Indramat sürücü onarım servisi diyince önde gelen merkezler arasında yer alan burada sadece bir Alman markası olan Rexroth Indramat değil aklınıza gelebilecek diğer her türlü markaya ait modellerin servisi ile ilgilenilmektedir. Rexroth Indramat motorlar da kendi içlerinde oldukça geniş bir çeşitlilik bulundurmaktadır. Temelde tamir işleri benzer olan bu motorların bazı sık kullanılan modellerinin tamiratı daha hızlı yapılmaktadır.

Siz de Rexroth Indramat sürücü arıza tespiti ve sürücü tamiri gibi pek çok konuda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız alanında uzman bu ekibi gönül rahatlığıyla tercih ederek kısa sürede motorunuzun fabrika ayarlarıyla aynı şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?