Skip to content Skip to footer

Servo Motor Kodları ve Arızaları

Toplamda üç parçadan oluşmakta olan servo motor çeşitleri, hız ve hassas pozisyon kontrolünün sağlanması amacıyla geliştirilmiştir. Bu motorların çalışması sırasında herhangi bir hatanın olması halinde servo motor kodları aktif hale gelmektedir. Arıza kodlarına karşılık gelen anlamlar da yaşanan sorunun tespit edilmesi amacıyla kullanılabilmektedir. Servo motor arızaları tespit aşamasında ise önemli bir avantaj olarak görülmektedir. Çalışmalar sırasında çok daha kolay bir rol çizmenize yardımcı olmaktadır. 

Servo motor hata kodları numaraları, anlamları ile birlikte listelenmektedir. Söz konusu listelere ulaşım sağlayarak servo motor çalışmaları sırasında hataların ne olduğu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda servo motor arızasının belirlenip alarmın düzeltilmesi ile ilgili ayarlamaları da yapabilirsiniz. Hata kodları içerisinde motora aşırı yüklenildiği, giriş geriliminin yüksek veyahut düşük olduğunu gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu kodlara göre uzman kişilerden destek alınması mümkündür. Servo motorun çalışması sırasında göstergede belirtilen kod, sorunun tespitine yardımcı olur. Bu şekilde sorunun belirlenmesi, arızanın tanımlanması sağlanır. Arızanın sizlere bildirilmesinin üzerinde onarım ve bakım aşamasına geçilir. 

Servo motor tamiri için belirli aşamalar ile işlem yapılmaktadır. Tespit, motorun açılımı, parçanın tamiri, motorun test edilmesi gibi süreçler birbirini takip etmektedir. Bu noktada servo motor kodları da işlemlere ışık tutmaktadır. Kodların değerlendirilmesi sırasında da motorun modeline, türüne göre doğru bilgilerle bir araya geldiğinizden de emin olmalısınız. Böylece servo motor ve sürücüleri için en doğru hizmeti alabilir ve arıza durumlarına engel olabilirsiniz. Çeşitli uyarıları alarak motorun yanması, bozulması gibi riskleri de ortadan kaldırabilirsiniz. 

 
servo-motor-kodlari

Servo Motor Arızaları 

Yapılarından ötürü hassas ve karmaşık olarak tabir edilen servo motor çeşitleri, teknolojik özelliklerle iç içedir. Bu yüzden yeni dönem teknolojilerinin cihazları arasındadır. Servo motor seçenekleri hassas pozisyon ile hız kontrolü prensiplerine bağlı olacak şekilde çalışmaktadır. Bunun yanı sıra servo motor çeşitlerinin olağan akışın dışına çıkması, tamir işlemlerini gerekli kılmaktadır. Yani servo motor tamiri hizmeti ortaya çıkmaktadır. 

Servo motor arızalarından söz etmek gerekirse de çokça görülen arızalar aşırı akımdan, ısınmadan kaynaklıdır. Aynı zamanda Servo motor tamiri İstanbul başvurularında kirlenme, vibrasyon ve akım çekilmesi kaynaklı başvurular da bulunur. Arızaların güç kaynağında olması, sürücüden çıkması gibi durumlar da olası seçenekler içerisinde yer alabilmektedir. En sık hatalar arasında da konumlandırma, akım baskılı fren, tozlu fren gibi detaylar bulunur. Bunlara bağlı olarak motorun çalışma prensibini bozan en küçük bir detay bile tamir işlemini zorunlu hale getirebilmektedir. Tamir işlemleri için ise servo motorları konusunda yetkili olan bir servisten destek almanız gerekir. Böylece uzman bilgisinden, teknik ekipmanlardan faydalanabilirsiniz. Servo motor tamiri Ankara ve diğer şehirler için de uzman hizmetlerden destek alınarak yapılabilmektedir. 

Oldukça hassas işlemler yapan servo motorların arızalanmayacağını düşünmek de oldukça yanlıştır. Çünkü bu motorlar kartları, mekanik parçaları, kabloları gibi noktalarla arızalanabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak tamir işlemlerinin öncesinde arıza kaynağının tespit edilmesi önem arz etmektedir. Arıza kaynağının tespit edilmesi sırasında da arıza kodları öne çıkmaktadır. Arıza alarmları da cihaza uygun olacak şekilde düzenlenebilmektedir. Alarmların düzenlenmesi, sıfırlanması gibi durumlar için ise uzmanlardan detaylı bilgi almak mümkündür. 

Servo Motor Tamiri ve Bakımı

Kullanım ve zamandan kaynaklı durumlarla arızalanması söz konusu olan servo motorlar, tamir ile yenilenebilmektedir. Yenilenme işlemleri sırasında arızaların giderilmesi için işlem yapılmaktadır. Bu noktada tamir işlemlerine başlamadan yapılması gerekenlere de dikkat etmekte fayda vardır. Bunlardan bahsedecek olursak da muhakkak güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olmalısınız. Bu yüzden cihazın elektrik bağlantısının kesilmesi şarttır. Elektrik bağlantısının olmaması, çalışma ortamının temiz ve düzenli olması gerekmektedir. Böylece tamir işlemleri sırasında tam bir düzen ve operasyon süreci içerisinde ilerlemek mümkündür. Tamir işlemi için gerekli olan malzemelerin önceden hazırlanması sağlanabilmektedir. 

Servo motor tamiri Bursa ve çevresi için aktif bir hizmet alınabilmektedir. Hizmetler içerisinde servo motorunun kontrolü yapılabilir. Tamir işlemlerinin başlamasının öncesinde motorun kontrol edilmesi faydalıdır. Aynı zamanda motorun hangi bölümünde arızanın olduğunun anlaşılması önemlidir. Bunun için arıza kodları kullanılırken teknik işlemler de uygulanabilir. Özellikle multimetre ölçüm araçlarının kullanıldığı bilinmektedir. Bununla beraber de motorun hangi bölümünde sorun olduğu kolayca belirlenebilmektedir. 

Tamir işlemlerinin yanı sıra periyodik bakım işlemlerinin de yapılması gereken servo motorlarda arızalı parça değiştirilebilmektedir. Ancak yeni parça, arıza tespit edilen parçanın tamir edilmesi mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktadır. Parçanın değişimi için de arızalı parçanın motor markasına, modeline uyumlu olması önem arz eder. Ek olarak parçanın montaj işlemlerinin de en doğru şekilde yapılması beklenir. Tamir işlemlerinde parçaların arasındaki bağlantı da hatasız olmalıdır. Uzman teknisyenlerden destek alındığı zaman bu aşamalar da sorunsuz şekilde tamamlayabilir.  

Profesyonel servo motor tamiri İzmir için de sunulmaya devam edilmektedir. Tamir işlemlerinin yapılmasının ardından da motor teste tabi tutulur. Bu işlem, motorda bulunan sorunun ortadan kalktığını anlamaya yardımcı olabilir. İşlemin gerçekleştirilmesi içinse motorun tüm bağlantıları kurulur. Bu şekilde motor çalıştırılır ve doğru, sorunsuz şekilde çalıştığından emin olunur. Bunun için de pozisyon ve hız ile ilgili kontroller yapılır. Servo motor tamiri maliyetleri ise farklı seçeneklerden oluşabilir. Yaşanan arızanın neden olduğu, hangi parçalarda değişikliğe gidildiği gibi detaylar süreci etkiler.  

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?