Skip to content Skip to footer

Servo Motor Performansı Nasıl Artırılır?

Kullanım alanları bir hayli fazla olan servo motorlar, yüksek çalışma performansına sahiptir. Hem küçük hem de büyük pek çok uygulama içerisinde kullanıldığını görmek mümkündür. Kontrol ihtiyacının fazla olduğu uygulamalarda da rahatlıkla kullanılması mümkündür. Servo motorların çalışma süreçlerinde hareketler için tam bir verimlilik ortamı sağlanmaktadır. İlgili kontrollerin sağlanmasıyla birlikte uygulamalar devam etmektedir. Servo motor içyapısı ve çalışma prensiplerinden ötürü komut ve yönlendirme şeklinde çalışmalar yapılmaktadır. Sürdürülen ayarlamalarla beraber servo motor verimliliği de üst seviyeye çıkarılmaktadır. Bu da çalışmaların istediğiniz gibi devam etmesini mümkün hale getirmektedir. 

Servo motor performans beklentilerinin karşılanması içinse dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki seçimini en doğru şekilde yapılmasıdır. Yani servo motor seçimi konusunda bilinçli olmak oldukça önemlidir. Servo motor seçiminiz sırasında uygulamaların işleyişine ve ileriye dönül olarak performans beklentilerinize uygun olan seçimler yapmalısınız. Çünkü kullanacak olduğunuz servo motor özellikleri ile beraber sisteminize uyumlu olmalıdır. İlk ayarların yapılması konusunda verdiğiniz emeğe ve harcadığınız zamana uygun sonuçlar almanız gerekmektedir.  

Servo motor seçiminizin ardından yaptığınız ayarlamalar, çalışmaların daha rahat şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Ayrıca servo motor parametre ve diğer bağlantı ayarları, markalara göre birbirinden ayrılmaktadır. Bundan ötürü seçim yaparken en iyi servo motoru almanız önem arz etmektedir. Servo motor performansı beklentilerinize uygun olsun istiyorsanız bu kesinlikle atlamamanız gereken bir detaydır. Aynı zamanda servo motorun çalışmalarınıza uygun olup olmadığını önceden test etmeniz de sizin faydanıza olacaktır.

servo motor performansı

Servo Motorun Performansını Arttırma Yolları Nelerdir?

Uygulama alanlarında seri ve kesintisiz olarak kullanılması gereken servi motorların performansının arttırılması önemlidir. Hemen her proje içerisinde istenen çalışma kapasitesine uyum sağlanması gerekmektedir. Ancak farklı projelerde farklı çalışma kapasiteleri ve farklı uygulama modelleri bulunmaktadır. Bundan ötürü servo motor performansının belirlenmesinde teknik özelliklerin önemi büyüktür. Seçim yaparken teknik özelliklerin verimi etkilediğini dikkate alarak hareket etmek gerekmektedir. Servo motor performansı konusunda etki eden özellikler ise güç, devir, tork gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Bunlar da modele göre birbirinden ayrılmaktadır. Sizler, projeniz için servo motoru seçerken istekleri ve performans beklentilerini göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Özellikle servo motor performansı kaç olmalı sorusuna güç ile cevap bulabilirsiniz. Elektrik enerjisi kullanılarak çalışan servo motorlarda ise bu oran en düşük 400 watt en yüksek ise 550 watt güç değerinde olmalıdır. 

Servo motor performansı arttırma yolları arasında yük istek değeri, motor sapma değeri kontrolü yer almaktadır. Bu detayları göz önünde bulundurduğunuz zaman projede yüksek bir değer elde etmiş olursunuz. Böylece servo motorun çalışması sırasında aşırı ısınma gibi durumlardan ötürü verimliliğin düşmesi gibi sorunlar yaşanmaz. Servo motorun teknik özelliklerine bağlı olarak seçimler yapıldıktan sonra da motor sürücüsünün seçilmesiyle ilgili seçimler yapılmalıdır. Motorun modeline ve markasına uygun olacak seçimler ve ayarlamalar yapılabilmektedir. 

Servo Motor Performansını Koruma Yolları Nelerdir?

Sahip olduğunuz servo motor performansını koruma yolları birden fazladır. Birden fazla detaya dikkat ederek, çalışmalarınızdaki başarının ve verimliliğin korunması mümkündür. Bu noktada ilk dikkat edilmesi gerekenlerden birisi doğru zaman aralıkları ile motorun kontrollerinin gerçekleştirilmesidir. Bu sayede kontrol işlemleriyle beraber ortaya çıkabilecek pek çok problemin engellenmesi de mümkündür. Servo motor çalışmaları kapsamında arıza ve bozulma durumlarının önüne geçmenizi sağlamaktadır. 

Uzmanlar servo sürücü hata kodları üzerinden var olan sorunları tespit etmektedir. Sizler de bu süreç içerisinde uzmanların öneri ve uyarılarını dikkate alarak hareket edebilirsiniz. Servo motor performansının korunması konusunda parçaların kullanım süreleri de önem arz etmektedir. Doğru zamanda yedek parça değişimlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak bu değişim süreçlerinde orijinal parçaların kullanılması var olan performans değerlerinin düşmesinin önüne geçecektir. Genel olarak bakıldığı zaman ise bakım süreçlerinde, temizleme ve yağlama işlemlerini eksiksiz olarak yapmak gerekmektedir. Bu gibi işlemlerin bilinçli bir biçimde uygulanması, uzmanlara düşen, onarım ve denetim süreçlerinin uzmanlar tarafından yapılması beklentilerinizi karşılamaktadır. Projelerinizde, çalışmalarda var olan servo motor performansının devamlı olmasında önemli bir rol oynamaktadır. 

Servo Motor Performansının Azalmasının Nedenleri Nelerdir?

Sıkça sorulan sorular arasında servo motor performansı neden düşer sorusu yer almaktadır. Bu aşamada birden fazla neden sıralamak da mümkündür. 

  • Servo motor performansı, yapılan işin, üzerinde çalışan projenin kapasitesi ile uyumlu olmadığı zaman düşüş yaşanabilmektedir. Motorun özelliklerini inceleyerek doğru proje içerisinde kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir.
  • Servo motor temizlik ve bakım işlemlerinin aksatılması, doğru şekilde yapılmaması performans değerlerinde düşüşe yol açmaktadır. Belirtilen zaman aralıkları içerisinde temizlik ve bakım işlemlerinin eksiksiz şekilde tamamlanması beklenmektedir.
  • Motor çalışmaları devam ederken, parçalardan herhangi birinde arızanın olması, performansın azalmasına neden olmaktadır. Motorda bulunan arızanın ciddiye alınması ve bekletilmeden arıza tespit işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. 
  • Servo motor arızalarında çözüme odaklanmamak, arızanın daha kötü sonuçlar doğurmasını engellememek de olumsuz durumlara yol açmaktadır. Bundan ötürü herhangi bir sıkıntı ile karşılaşıldığı zaman sorunun en kısa sürede ortadan kaldırılması gerekmektedir. Böylece servo motor için diğer parçaların da arızalanması gibi riskler yok olmaktadır.
  • Servo motor parça değişim süreleri vardır. Bu süreler geçtikten sonra parçaların değiştirilmemesi, motorun performansını direkt olarak etkilemektedir. Çünkü parçanın ömrü tamamlandığından, çalışmalar sırasında istenen verimlilik elde edilememektedir. Bunun önüne geçmek için doğru zamanda, doğru parçaların yenilenmesi gerekmektedir.Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?