Skip to content Skip to footer

Servo Motor Sarımı Nasıl Yapılır?

Servo motorun bulunduğu mekanizmada bulunan hızın ve ivmenin kontrolünün sağlanması önemlidir. Bu aşamada herhangi bir hatanın oluşmaması için kullanılan bir sistemdir. Servo motorlar günümüzde önemli bir yer kaplamaktadır. İncelendiği zaman günden güne klasik motorların yerini aldığı gözlemlenmektedir. Bunun temel sebebi ise yüksek aralıklarla hız kontrolünün sağlanmasıdır. Aynı zamanda düşük arıza oranının yaşanması, bakım işlemlerinin rahatça yapılabilmesi öne çıkmaktadır. Servo motor, robotik teknoloji seçenekleri içerisinde sıkça kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilk olarak uzaktan kumandalı arabalarda kullanıldığı bilinmektedir. Servo motor sarımı ise süreç içerisinde uzmanlık isteyen bir çalışma olarak geçmektedir. 

Servo sarım çalışması iyi yapılmadığı zaman bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında zaman içerisinde sargıda bozulmaların yaşanması yer almaktadır. Ayrıca bu sorunun son dönemlerde en çok yaşanan arıza türü olduğu bilinmektedir. Servo motor sargıları farklı türler içerisinde bulunan servo motorların içerisindeki bakır bobinler olarak geçmektedir. Motor çeşitlerinin her birinde de birbirinden farklı sargı setlerinin yer aldığı söylenebilmektedir. Servo motorların ıslanması, kirlenmesi gibi durumlarda servo motor arızaları yaşanması da mümkün. Ayrıca servo motorların sonsuza kadar sorunsuz bir şekilde çalıştığını söylemek yanlış. Motorun çalışmasıyla beraber titreşimler oluyor. Bu titreşimler de zaman içerisinde sargılarda bozulmaların yaşanmasına yol açıyor. 

Motor sarımı nasıl yapılır sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Servo motor bobinaj sarımı için bazı adımlar atılmaktadır. Yerine getirilmesi gereken ilk işlem ise eski verniği eritmektir. Böylece vernik esnek bir hal alır. Servo teller ısıtılmış ve sıcak durumdayken de uygun bobinler bakır kullanarak oluşturulabilir. Sonrasında sarım işlemi gerçekleştirilen tel bakırdan ayrılır. Demir laminasyonunun temizlenmesiyle beraber de yalıtım boyası ile boyama işlemi yapılır. Yeni bobinaj sarımı sırasında kullanılan telin boyutu da elde edilen manyetizmanın özelliklerini direkt olarak etkiler. Tüm bunlara dikkat ederek daha doğru seçimlerin yapılması ve istenen sonuçların elde edilmesi önem arz eder. 

 
servo motor sarımı

Servo Motor Sarım Aşamaları Nelerdir?

Bobin sarma işçisi belirli aşamalar içerisinde işlemi tamamlayabilir. Bu noktada öncelikli olarak oluk yalıtımı yapılır. Bunun için de F sınıfı olan nomex persbent kullanılıyor. Prensbantın her iki kısmında bulunan oluk içerisinden 1 santimetre olacak şekilde dışarı kesim gerçekleşir. Bu aşamada alt kısımda komple çember kullanılır. Bu da cam ya da makaron yalıtkan kullanımıyla bobin teller için destek yapılmasını sağlar. Oluk çıkışında yalıtımlar için bobinlerdeki manyetik yüklere mukavemet artmaktadır. 

Bobin satım aşamasında tel seçimi de dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Yüksek kalite standartlarına sahip, ısıya ve korozyona dayanıklı olan tel seçimlerinin yapılması gerekir. Aynı zamanda servo motor çalışması için gerekli olan sayıya uygun olarak kullanımı söz konusudur. Bu şekilde bobin hazırlığı yapılmaktadır. Bobin hazırlama işlemi sırasında sarma, gerdirme, kalıp gibi çeşitli makinelerden destek alınmaktadır. Bu makineler, ilgili iş için uygun şekillerde kullanılabilmektedir. 

Çeşitli işlemlerden geçerek hazırlanan sargı fırında ısıtma işlemi uygulanarak kurutulmaktadır. Bununla beraber sargılar fırından çıkıp sıcak haldeyken daldırma yapılır. Daldırma işleminin yanı sıra püskürtme yöntemi de kullanılmaktadır. Uygulanmakta olan fırın kurutmalı vernik yardımcıyla verniklenir. Bu yöntemle beraber vernik, sargı içerisine doğru yayılır. Sargı, vernikli haliyle beraber tekrar ısıtılır. Bu sefer verniğin kurumasının ardından üzerindeki kalıntılar temizlenir. Servo motor parçaları için sargı testleri de uygulanmaktadır. Sargı testleri izolasyon testleri olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda maksimum direnç testlerinin yapılması da mümkündür. Sargı için ısı kontrollerinin yapılması da mümkündür. 

Servo Motor Kullanım Alanları Nelerdir?

Farklı yapılara sahip olan servo motorların kullanım alanları da çeşitlilik gösteriyor. Çeşitli özelliklerinin olmasından kaynaklı olarak kullanım alanlarında da genişlik bulunuyor. Genel olarak bakıldığı zaman ev elektroniğinde ve oyuncaklarda sıkça kullanımı da mümkün. Genel olarak kullanıldığı alanlardan bahsetmek gerekirse de robotik sistemlerde önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Yapısal olarak bakıldığı zaman küçük olmaları, hafiflikleri nedeniyle yüksek performans fırsatları sunar. Bundan ötürü sektör içerisinde çokça kullanılan motor şekli olarak da görülür. 

Servo motorlar incelendiği zaman simülasyon uygulamalarında da kullanıldığı gözlemleniyor. Simülasyon uygulamalarında hız, hassasiyet ve tork gibi avantajlarla kullanılmaktadır. Servo motor, savunma sanayisinde de önemli bir yer edinir. Yüksek sıcaklığa ve ayrıca şoka dayanıklı olması sayesinde öne çıkmaktadır. Çünkü bu özellikleriyle beraber pek çok zor ortama uyum sağlayabildiğini ve zor şartlar altında çalışma yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Servo motor kullanım alanlarını incelediğiniz zaman hassasiyet, hız gibi artıları ile matbaa da karşınıza çıkabilir. Matbaa sektörünün yanı sıra denizaltı, gaz sanayi, yiyecek sektörü gibi noktalarda da sıkça kullanımı söz konusudur. 

Servo Motor Sargı Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Sarım işlemi yapılmamış olan sargılar, özel yıkama kabini kullanılarak temizlenmektedir. Temizlik aşamasında ise basınçlı sıcak su ve deterjandan yardım alınabilir. Temizlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından da sargılar sarım yapılan motorların geçtiği fırınlama işleminden geçmektedir. Sonrasında da koruyucu vernik kullanılarak vernikle yapılır. Servo motor sargı temizleme ve bakımı için kumlama makinesi işe oksitleme işlemi de uygulanabilir. Ayrıca yüzeyler taşlanır, pürüzlük değeri istenilen seviyeye getirilir. Aşınmış olan kısımlar temizlenmektedir. Bozuk olan yüzeylerde de onarım işlemleri yapılıp ilgili kontrollerin sağlanması mümkündür. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?