Skip to content Skip to footer

Servo Motor Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Servo motor arızaları ve tamirine girmeden önce servo motorun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını iyi bilmek gerekir. Aksi halde problemin ana kaynağını bulmak uzun sürer ve tamir de hayli zorlaşır. Servo motor, motorun dört farklı türünden biridir. Uzun yıllardır teknolojik alanda yaşanan gelişmelerle birlikte motorlar da geliştirildi, daha kararlı ve becerikli hale gelen motorlar üretildi. Önceden DC motor ve AC motor olarak sınıflandırılan motorlar, stator ve rotor iç yapısına eklemeler yapılarak servo motor ve step motor şekillerine dönüştürüldü.

Servo motor, bir sürücü tarafından kontrol edilir ve aldığı sinyale göre belli bir konuma, torka ve dönüş hızına göre döner. Endüstri alanında oldukça sık bir şekilde kullanılan servo motorlar da kendi içlerinde AC servo motor ve DC servo motor olarak ayrılır.

Servo Motor Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Servo Motor Tamiri Nasıl Yapılır?

Servo motor tamir süreçleri, dışarıdan motor gözlenerek başlar. Öncelikle fiziksel ve görsel açıdan herhangi bir anormal durum olup olmadığına bakılır. Gövdedeki çatlaklar, alınmış herhangi bir darbe ya da hasar kontrol edilir. Mekanik ya da manyetik bir kayıp olup olmadığının tespit edilmesi için servo motorlar dinamik test makinasına bağlanır. Rejeneratif testler ile servo motorda güç kaybı olup olmadığına bakılır. Servo motor performans kontrolü yapıldıktan sonra gövdenin içine bakma aşamasına gelinir.

Sonraki aşamada servo motor hasar analizi için servo motorun içi açılır. İçini açmadan önce servo motorun mekanik kodları düzenli bir şekilde not edilir. İçi açıldıktan sonra rotor ve statör için ayrı ayrı iç muayeneler yapılır. Motorun rulman yatağı ölçülür. Motor ile ilgili herhangi bir problem varsa problem çözülerek gerekli işlemler yapılır. Sargılar düzgün bir şekilde sarılır herhangi bir problem yoksa da yeniden verniklenir ve fırınlanır.

Servo motoru kapatmak ve yeniden toplamak için, açmadan önce kaydedilen mekanik kodlar kullanılır. Bu kodlara göre toplama işlemi hatasız bir şekilde yapılır. Gövdeyi topladıktan sonra resorver ve enkoderin bakımı ve kalibrasyonu yapılır. 

Gövde açılmadan önce makinelere bağlanarak yapılan testlerin aynıları gövde kapatıldıktan sonra kontrol amacı ile yeniden yapılır. Elektriksel ve manyetik alan testlerine ek olarak bu sefer dinamik yük testi de yapılır. Servo motorlar, istenilen tork, konum ve hıza göre hareket edebildiği ya da dönebildiği için servo motor bakımı yapılırken tork ve moment güçleri etiket üzerinde yazan değerler ile karşılaştırılır. 

Osilaskop testi yardımıyla resolver pulseleri ve enkoder kontrol edilir. Uygun değerlerde çalıştığı saptanırsa bakım ve tamir işlemleri artık tamamlanabilir. Servo motorun dış bakımı için herhangi bir hasar olup olmadığına bakılır, uygun renkte boyanır ve fırınlanır. Böylelikle servo motor arıza tespiti işlemi bitmiş olur ve servo motor fabrikadan yeni çıkmış gibi bir görünüm ile müşteriye teslim edilir.

Servo Motor Tamiri İçin Önemli Noktalar

  • Servo motor bakımı, arıza tespiti ve servo motor revizyonu büyük bir hassasiyet gerektirmektedir. Gözden kaçırılan herhangi bir aksaklık motorun düzgün bir şekilde çalışmasını engeller ya da tamamen sağlam olan bir servo motor, kontroller sırasında dikkatsizlik sonucu hasarlanabilir. Bu hasarların önüne geçmek için dikkatli davranılması gerekir ve uygun araç gereçlerin tercih edilmesi gerekir.
  • Servo motor da bir motor çeşidi olduğu için onarım sırasında bazı yerlerin yağlanması gerekir. Kirlenmiş olan parçaların da doğru bir şekilde temizlenmesi gerekir.
  • Servo motor bozulduğu zaman çoğunlukla tamiri mümkün olmaktadır. Fakat kimi zaman kullanıcılar servo motorda meydana gelen arızaları zamanında bildirmedikleri için üst üste alınan hasarlar motorun geri dönüşümsüz şekilde hasarlanmasına yol açar ve motor tamir edilemez hale gelir. Yani servo motor bileşen onarımı yapmak için motorda genel bir bütünlük olması şarttır.
  • Servo motor tamiri, onarım kapsamında yapılmayabilir, bu nedenle tamirin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi halde yapılan herhangi bir hata motorun kullanım ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle servo motor onarım garantisi veren yerlerde motorun bakımı ve tamirinin yapılması önemlidir.
  • Servo motor tamiri teknikleri vardır ve bu teknikler alanında uzman kişiler tarafından bilinmektedir. Bu uzmanlar haricinde farklı birinin motor tamirini üstlenmesi halinde motorda arızalar meydana gelebilir.

Servo Motorun Verimliliği

Servo motordan alınacak verim için motor üzerinde çeşitli ayarlamalar yapılabilmektedir. Bunun için iyi bir servo motor seçmek son derece önemlidir. Genellikle servo motorun ayarı, kullanmaya başlamadan önce yapılır ve bu işlem sık sık tekrarlanmaz. Aynı iş yapıldığı sürece ayar da aynı kalır. Servo motor seçimi, herhangi bir arıza durumunda tamir kolaylığı ve çıkacak olan masraflar yönünden de önemlidir.

Servo motorun verimliliği pek çok faktörden etkilenmektedir. Servo motor seçerken ilk olarak teknik özelliklerine bakmanız gerekir. Çünkü servo motorlar endüstriyel alanlarda çok sık kullanılmaktadır ve istenilen çalışma kapasitesi ve verim teknik özellik kapsamına girmektedir. Yüksek iş yükü yani çalışma kapasitesi gerektiren bir işte düşük güçteki bir servo motorun kullanılması yapılacak olan işin tamamlanma süresini uzatacağı gibi motorun da yüksek iş yükü nedeniyle bozulmasına yol açar. Bu nedenle yapılacak olan iş boyutuna göre servo motorun ayarlamalarının yapılması gerekir. Bu ayarlar tork, devir, güç gibi özelliklerle ilgilidir.Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?