Skip to content Skip to footer

Servo Motor Tamirinde Orijinal Yedek Parça Kullanım Önemi

Piyasada farklı pek çok marka son teknolojik servo ve spindle motorları farklı endüstriyel alanlarda kullanılır. Bu motorların arızalanması hâlinde üretimin yavaşlaması, birkaç gün durması gibi problemler ortaya çıkmaktadır ve makine sahibi firmalar müşteri ilişkilerinde, işleri yetiştirmekte çok ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle bir tamir veya bakım işlemi gerektiği zaman bunun maksimum hızda hâlledilip üretimin bir an önce kaldığı yerden devam etmesini sağlamak oldukça elzem. Bu içeriğimizde servo motor tamiri orijinal yedek parça, spindle tamiri ve orijinal parça kullanımı gibi konulardan, orijinal yedek parça tercih etmenin avantajlarından detaylı bir şekilde söz edeceğiz. 

Orijinal Yedek Parça Kullanım Önemi

Servo Motor Onarımında Orijinal Parça Kullanımı

Servo motor klasik motorların yerini giderek daha fazla alanda alan oldukça güçlü ve yüksek verimlilikle çalışan bir motor türü. Gücünü servo yükselticisinden gelen mekanik bir sistemden alan bu motorlar kuvvet ve tork uygulayarak dönen ve öteleyen işleve sahip. 

Açısal konum, hız, ivme gibi açılardan değerlendirildiğinde servo motorlar sistem içerisinde hassas bir kontrol mekanizması olarak çalışırlar. Kapalı devre kontrol sisteminin bir parçası olarak görev yapan servo sistemdeki çıkışı istenilen hâle dönüştürür. Aynı zamanda şaft hareketini ve son konumu kontrol eder ve bunun için pozitif geri besleme sistemi olarak çalışır. 

Arızalanması hâlinde servo motorlarda yapılan işlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Temizlik ve görsel olarak motorun muayene edilmesi
 • Yağ seviyesinin kontrolü ve yağlama
 • Bağlantı noktalarının kontrolü 
 • Isı kontrolü
 • Parçaların mekanik ve elektronik cihazlarla kontrolü 

Arızalanması hâlinde parçalarının servo motor onarım ile ömrünün uzatılarak eski performansına kavuşturulabileceği gibi parçalar miadını doldurduktan sonra veya tamir edilemez hâle geldikten sonra parça değişimi gerekir. Servo motor onarımında orijinal parça kullanımı oldukça önemli. Parçalar orijinal olmadığı zaman; motorla tam uyum göstermeyebilir, kısa zamanda tekrar aynı problem ortaya çıkabilir, motordan beklenen performans alınamayabilir, başka parçaların bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle daima servo motorun kendi markası ve modeline uygun orijinal servo motor parçaları kullanarak parça değişimi yaptırmalısınız. Yedek parça kalitesi çözümün kalıcılığını doğrudan etkiler.  

Spindle Tamiri ve Orijinal Parça Kullanımı 

Spindle motorlar yüksek elektrik mil gücü ve yüksek devirde çalıştırılan yarı doğrusal ilişkisi ile hızı ve yoğunluğu arttırarak makinenin performansını ciddi anlamda yükselten bir motor türü. Küçük hacimde büyük verimlilik açığa çıkardığından çeşitli endüstriyel alanlarda kullanımına rastlanır. Aralıksız 24 saat boyunca çalıştırılmalarında hiçbir sakınca yok. Isınması hâlinde ve motorun aşınma durumunda inverteri pasife çekerek ısınma sorununu ekarte edip makineyi çalıştırmaya devam etmek mümkün. Bu nedenle üretimin hiç durmaması gerektiği alanlarda tercih edilen bu motor türünde birkaç günlük kaybın makine sahibi için ciddi mali kayıp olduğunun bilincinde olan kurumsal bir firma tarafından bakım onarımlarının üstlenilmesi oldukça önemli. 

Spindle motor onarım süreci de servo motor ile benzer nitelikler taşır. Her ne kadar bu iki motor tipi birbirinden farklı olsa da tamirat sürecinde ele alınan işlemler yine; motorun parçalarına ayrılması, fiziki ve çeşitli teknolojik cihazlar kullanılarak muayene edilmesi, problemli kısımların tespit edilmesi, onarılabilecek parçaların tamir edilerek yerine geri yerleştirilmesi, gerektiğinde parça değişimi, motorun yeniden birleştirilmesi, son kontrollerin yapılması ve müşteriye teslim edilmesi basamaklarından geçilir. 

Tamiratta sıklıkla başvurulan yedek parça değişimi işlemi esnasında spindle motorlarda maksimum düzeyde yedek parça uyumluluğu için mutlaka spindle tamiri ve orijinal parça kullanımı konusuna dikkat edilmeli. Yedek parçalar her zaman spindle motorun markasına uygun şekilde orijinal çıkışlı olarak satın alınmalı. 

Orijinal Parça Avantajları 

Yedek parça değişiminde gerek spindle motorlar gerek servo motorlarda daima orijinali tercih etmelisiniz. Başlarda orijinal olmayan parça kullanımı size daha ekonomik bir çözüm gibi görünse de uzun vadeli düşünüldüğünde orijinal parça avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Sorunun kısa sürede yeniden ortaya çıkmasını engelleme 
 • Motorun ömrünü olabildiğince uzatma 
 • Motorun diğer parçalarına çalışma esnasında yük binmesine engel olma  
 • Tekrar bir arıza olduğunda bakım onarım için üretimin durmasını önleme 
 • Motor değiştirme gibi çok ciddi masraflardan korunma
 • Motorun performansını arttırma 
 • Enerji verimliliği sağlaması
 • Daha az bakım onarım masrafı çıkartması ve düşük arıza oranı
 • Üretimdeki hassasiyetin korunması 
 • Üretimin daha akıcı olmasını sağlama 
 • Üretimin sık sık durmasını ve buna bağlı sorunları engelleme 
 • Uzun vadede daha ekonomik sonuç elde etme 

Orijinal yedek parça garantisi sayesinde nadiren de olsa yeniden problem çıkması hâlinde herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmama şeklinde belirtilebilir. Orijinal yedek parçalarının belirli bir süre garanti kapsamında olması işin ne kadar güvenilir ve doğru ele alındığının adeta bir kanıtı niteliğinde. Yedek parça seçimi ve dayanıklılık açısından bu konu değerlendirildiğinde en doğru ve uzun vadede en ekonomik seçimin orijinalden yana olduğunu bilmenizi isteriz. 

Yedek parça değişimi; işlemlerini yaptırdıktan sonra kullanımın daha temiz, uzun ömürlü ve üstün performansta kalmasını istiyorsanız yıllık düzenli motor bakımlarını da aksatmadan yaptırmanız gerektiğini unutmayınız. Bu esnada her zaman olduğu gibi motorunuzun markasına uygun kurumsal bir servis ile iş birliği yaptığınızdan emin olmalısınız. Aksi bir durumda bakım, onarım gibi süreçler sizin için daha problemli, uzun ve maliyetli ilerleyebileceği gibi motorunuzun sağlığını tehlikeye atmış olursunuz. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?