Skip to content Skip to footer

Servo Motor Yenilenmesi Nasıl Yapılır?

Ustalığın gerekli olduğu, detaylı çalışmalardan biri servo motor yenilemesi olarak bilinir. Servo motor yenileme işlemi, motorda karşılaşılan arıza durumlarında tamir ve sarım işlemlerinde uygulanır. Aynı zamanda endüstriyel motor bakımı sırasında, ömrü biten parçaların yenilenmesi amacıyla da uygulanması mümkündür. Detaylandırmak gerekirse servo motor onarım işlemleri sırasında birçok aşamanın olduğu bilinir. Bu aşamalar içerisinde en zor olan ise geri bildirimin onarılmasıdır. Motorun en doğru şekilde onarılmasında önemli bir rol üstlenir. Özellikle servo motor arızaları işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Çünkü hizalama kusursuz olmadan, yapılan işlemlerin tümü önemsiz kalır. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için ise servo motor tamiri yapan firmaların, profesyonel sistemlerden destek alması gerekir. 

Servo motor revizyonu sırasında gerekli olan işlemlerden birisi de parça yenilemedir. Servo motorlar pek çok sektörde üretim için kullanılır. Ancak üretim süreçlerinde bazı arızaların meydana gelmesi, üretimde yavaşlama ve duraksama gibi durumları beraberinde getirmektedir. Tüm bunların yaşanmaması için ise yenileme işlemleri yapılmaktadır. Böylece zaman ve maliyet kayıpları da ortadan kalkabilir. 

Sıkça karşılaşılan durumlardan arasında encoder hatası, rulman kitlenmesi seçenekleri yer alır. Böyle durumlarda servo motor yedek parça hizmeti verilir. Çünkü yedek parça değişimi gerekli bir hal almaktadır. Arızaların yaşanması da senelik olan bakımların aksatılması, motorun uygun olmayan bir ortamda çalışması gibi nedenlere bağlıdır. Aynı şekilde çalışma gücü, motorun içerisine giren yağ, su ve yabancı maddeler de nedenler arasında yer almaktadır. Söz konusu arızalar, spindle motorlarda yedek parça aşınmalarına yol açabilir. Motorlarda yeri dönüşü olmayan hasarlar da oluşabilir. Bunların engellenmesi için de yenilenmiş servo motor hizmeti verilmektedir. Yedek parçanın değişimi, motorun performansını arttırırken kullanımı ömrünün de uzamasına yardımcı olabilir. 

Servo motor revizyon hizmetleri kapsamında da yenileme işlemlerini uzmanlıkla yapmak gerekir. Yani servo motor yenilemesi, uzman teknik servis ile yapılmalıdır. Diğer türlü istenmeyen durumların yaşanması söz konusudur. Servo motorun markası ve modeli konusunda bilgi sahibi, kaliteli bir hizmet sunan firmalardan destek almak gerekir. 

 
servo-motor-yenilenmesi

Servo Motor Tamiri Nasıl Yapılır?

Endüstriyel alanda aktif bir rol üstlenen servo motorun tamir süreci farklı aşamalardan oluşur. İlk değerlendirme sonrasında demontaj, temizlik işlemleri, rulman değişimi yer alır. Bu adımların tamamlanmasının ardından da son test uygulamaları yapılır. Söz konusu olan tüm noktalarda ise özen ve uzmanlık olmazsa olmazlar arasında yer alır. Aynı zamanda her motora türüne, markasına ve modeline göre farklı işlemler uygulanması gerekir. 

Hassas motor revizyonu sırasında ilk değerlendirme yapılırken sistemdeki parçalar incelenir. Bunlar mil, kama yuvası gibi hem elektrikli hem mekanik parçalardır. Görsel incelemelerin yapılması ilk muayene olarak değerlendirilmektedir. Muayene sonrasında arıza tespiti yapılır. Bu süreçte servo motor yenileme ihtiyacının olup olmadığı da belirlenir. Yani sistemde önemli bir yere sahip olan statorun geri sarılması durumu netleşir. Bunun için de kısa test ya da gerilim karşılaştırma testi uygulanır. 

Test işleminin ardından servo motorun yalıtımı kontrol edilir. Bunun için de yalıtım direnci test edilir. İlk değerlendirme sırasında yapılan testlerin dengelendiğinden emin olmak amacıyla da faz dengesi testi yapılır. Ek olarak servo motor frenin doğrulandığı nokta olarak bilinir. Servo motorun mıknatıslarının koşulları belirlenirken cihazlar da test edilmektedir. Yetkili servo motor tamiri ile istenen sonuçların elde edilmesi mümkün hale gelir. 

Servo motorun hangi marka olduğuna bakılmaksızın temizlik aşaması uygulanır. Önemli bir aşama olmasının yanı sıra tüm parçaların özenle temizlenmesi gerekir. Ek olarak arıza rulmandan kaynaklı ise değişim gerekebilir. İyi özelliklere sahip, kaliteli rulmanlar kullanılır. Böylece servo motor yenilemesi yapılmaktadır. Sökülen arızalı parçanın yerine yeni parça konulur. Sonrasında da tüm parçalar toparlanır. 

Son kısımda yüksek performanslı servo motor için testler yapılır. Bu testler, servo motorun istenen şekilde onarıldığından emin olmak için uygulanır. Sonrasında cihaz yeniden hizalanır. Bu noktada da bellek testi yapılıp kontroller tamamlanır. Onarım testi doğrulandığı zaman da bakım işlemleri ile teslimat sağlanır. 

Servo Motor Yenilenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Farklı nedenlerden ötürü yaşanan arızalar, işletmelerin üretim süreçlerinde büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Bu yüzden hassas olan nokta, arızanın bir an evvel belirlenmesi ve giderilmesidir. Bunun için de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğu unutulmamalıdır. Çünkü servo motor arıza giderme ve yenileme işlemlerinde hata yapmak, daha ciddi sorunlara yol açabilir.  Özellikle üretim tesislerinde duraksama, cihazın yeniden kullanılamaması gibi durumlar olabilir. Bunların olmaması için ise servo motor yenileme işlemlerinde profesyonellik aramalısınız. Her teknik servisten destek almak yerine, hizmet alacağınız firmayı araştırmalısınız. Böylece ekibini, tecrübesini ve yenilemede kullandıkları yedek parçalarını öğrenebilirsiniz. 

Öncelikli olarak servo motor yenileme işlemleri sırasında destek aldığınız servisi doğru seçmelisiniz. Servisin güvenilir olması, uzman bir ekiple hizmet vermesi gerekir. Aynı zamanda yedek parça temini ve yenileme işlemlerinde, kaliteli seçenekler sunması önem arz eder. Servo motor yenilemesi ile garantili bir hizmet almanız gerekir. Tüm bunların sağlanıyor olması, beklentilerinizin çok daha üstüne çıkmanızı sağlar. Servo motor yenileme seçenekleri ile cihazınızın performansının artması mümkün hale gelir. Bu da üretim süreçlerinde, çok daha iyi sonuçlar elde edebilmeniz anlamına gelir. Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?