Skip to content Skip to footer

Servo Motorun Ömrü Ne Kadar? Doğru Bakım Nasıl Yapılır?

Endüstriyel uygulamalarda büyük bir role sahip olan servo motorlar, düzenli bakıma ihtiyaç duyan sistemlerdir. Çalışmalarının yüksek performanslı olabilmesi için ise doğru bakım yöntemlerinin kullanılması büyük bir önem arz etmektedir. Bakımının doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulanıyor olması da servo motorun ömrü için oldukça iyi bir durumdur. Kullanılma süresinin hızlı bir biçimde artmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. 

Doğru servo motor bakımı için dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi uzman desteğinden faydalanılmasıdır. Küçük temizlik ve bakım işlerini kendi başınıza yapabileceğiniz gibi bir plana tabi kalarak, belirli aralıklarla uzman desteğinden faydalanmanız da sizin faydanıza olacaktır. Çünkü servo motoru bakımı içerisinde yalnıza yüzeysel temizlik işlemleri yapılmaz. Aynı zamanda dış bakım, fırınlama ve boyama gibi işlemlerin de yapıldığı bilinmektedir. Bu süreçte de profesyoneller tarafından uygulanan aşamalarla beraber servo motor temizliği sonlandırılmaktadır. Hatasız, motorun iyileşmesine, ortaya çıkabilecek sorunların engellenmesine yönelik yapılan işlemlerle avantaj sağlanmaktadır. Çünkü hasara yol açacak parçalar, orijinal parçalarla değiştirilmektedir. Bu da servo motorun kullanım ömrünün büyük ölçüde değişmesine yardımcı olan bir durumdur.

 
servo-motorun-omru

Servo Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

Detaylı bir servo motor bakımı yapılacağı zaman ilk olarak muayene işlemleri gerçekleştiriliyor. Görsel incelemelerle yapılan servo motor muayenesi içerisinde motorun genel durumu gözden geçirilmiş oluyor. Bağlantı noktalarının ne durumda olduğu, kabloların düzenli olup olmadığı gibi pek çok detay kontrol ediliyor. Yapılan görsel incelemelerle beraber de var olan hasar, kirlilik durumu ve bağlantı sorunları tespit ediliyor. Tespit işlemleriyle beraber de hızlı bir şekilde müdahale işlemi gerçekleşiyor. 

Varsa motorun etrafında bulunan kirlerin temizlenmesi sağlanıyor. Çünkü servo motor arızaları çoğunlukla kir, toz gibi durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Servo motor temizliğinin düzenli olacak şekilde yapılması gerekiyor. Bu sayede servo motor uzun ömürlü kullanım standartlarıyla bir araya gelmiş oluyor. Temizlik işlemleri sırasında da yüksek basınçlı havadan ve özel temizlik malzemelerinden destek alınıyor. 

Doğru bakım işlemleri içerisinde uygulanması gereken diğer aşama yağlamadır. Servo motorunun içerisinde bulunan hareketli parçalar düzenli olarak yağlanıyor. Yağlanma işlemiyle beraber aşınma noktalarında da azalma yaşanıyor. Bu da servo motor performansının değişmesine yardımcı oluyor. Bu aşamada da dikkat edilmesi gereken üreticinin belirlemiş olduğu yağlama noktalarını kullanmak olarak biliniyor. Belirlenmiş olan malzemelerin kullanımıyla beraber motorun düzenli aralıklarla olacak şekilde yağlanması gerekiyor gerekiyor. Servo motor bakımı sıklığı da bir planlama üzerinden belirleniyor.  

İşlemler sırasında elektriksel testler de yapılıyor. Motorun elektrik bağlantılarının düzenli olarak kabul edilmesi gerekiyor. Çünkü bağlantıların gevşek olması, aşırı ısınma ya da kısa devre gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu durum da motor sağlığının ciddi oranda zarar görmesine yol açıyor. Bu aşamada ise testler, çeşitli ekipmanlar kullanılarak yapılıyor. Gerekli durumlarda servo motorun kullanım ömrünün uzaması için yedek parça değişimi yapılıyor. Servo motor bakımı sıklığı içinse periyodik bakım zamanlarına dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü ömrü tamamlanmış olan parçaların değiştirilmesi, motorunuzun var olan performansını koruması önemlidir. 

Servo Motor Tamiri ve Parça Değişimi Nasıl Yapılır?

Bakım uygulamalarının doğru şekilde yapılması, büyük problemlerin ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynuyor. Detaylı olarak incelendiği zaman bir uzmandan destek almanın da şart olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bu sayede servo motor içerisinde yer alan sorunlar kolayca tespit ediliyor. Hatta ilerleyen süreçlerde soruna yol açabilecek parçalar da belirlenmiş oluyor. Bu noktada da servo motor tamiri işlemleri takip ediliyor. Servo motor tamiri önemi ise motorun ömrünün uzaması açısından oldukça fazla olarak görülüyor. 

Farklı pek çok sektör içerisinde yer edinen servo motorlar arızalarının yaşanması üretim sahasında yavaşlamalara yol açıyor. Bazı durumlarda üretimle ilgili çalışmaların durmasına neden olacak kadar büyük olması da mümkün oluyor. Bu durum da elbette ki firmaların zamandan ve maliyetten kayıp yaşamasına yol açıyor. Son dönemlerde en çok karşı karşıya kalınan servo motor arızaları içerisinde yedek parça değişiminin yapılmaması ile ilgili sorunlar yer alıyor. Gerekli olan zamanda bakımların yapılmaması, yedek parça değişiminin gerçekleştirilmemesi, bu arızaların meydana gelmesinde önemli bir rol üstleniyor. Motorun çalışmakta olduğu ortam, hız, çalışma gücü ve çok daha fazlası da arızaların devam etmesine neden oluyor. Bunların yanı sıra yedek parçaların orijinal olmaması motorlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hatta bu sorunların geri dönüşü olmayan hatalara neden olması da olası sebepler içerisinde yer alıyor. 

Servo Motor Orijinal Yedek Parçaların Faydaları Nelerdir? 

Orijinal yedek parça kullanımı oldukça önemli olan servo motorlar, performans açısından büyük oranla etkileniyor. Çünkü servo motor orijinal yedek parça kullanıldığı zaman motorların kullanım ömrünün uzamasına yardımcı oluyor. Bakım işlemlerinin profesyonellerce yapılması sayesinde arıza durumu da kolayca fark ediliyor. Bu süreç içerisinde bakım işlemleri gibi gerekli olan yedek parça değişimleri de garantili olarak sağlanmış oluyor. Bu da çalışmalarınız sırasında beklenmedik arızaların ortadan kalkmasını, yaşayacağınız mağduriyetlerin en aza inmesini sağlamaktadır. 

Orijinal yedek parça kullanımlarının sağlanmasıyla beraber servo motorların durumu anlaşılmaktadır. Çeşitli testlerin yapılmasıyla birlikte çalışabilirlik durumu kontrol edilmektedir. Aynı zamanda servo motor parçalarının değişim zamanlarına uyum sağlandığında, bakım işlemleri olumlu şekilde sonuçlanabilmektedir. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?