Skip to content Skip to footer

Spindle Motor Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

Sürücü tamiri nasıl yapılır sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu soruyu detaylı olacak şekilde cevaplandırmak gerekirse spindle motor, 200 ile 90000 devir arasında çalışan bir motor çeşidi olarak biliniyor. Bundan kaynaklı olarak rulman yapıları, diğer motor türlerine kıyasla daha hassas ve yük ağırlıklı olarak geçiyor. Motorun rulman bakım ve onarım işlemlerinde ise titizlik oldukça önemseniyor. Rulmanlar hassas bir şekilde, özel kalıplardan yardım alınarak yerine takılıyor. Pres altında olacak şekilde yerleştirilen rulmanların zorlanmaması da oldukça önemli. Bu kısımda balyoz veyahut çekiç gibi ekipmanlardan destek almamak gerekiyor. Çünkü böyle zorlanarak yapılan sökme işlemleri istenilen sonuçları vermiyor. Spindle motor içerisinde yapılan bu uygulamaların ardından da rulman alınıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise spindle motor sürücü tamiri yapılırken ortamın tozundan kaçınmak oluyor. Çünkü işlemler sırasında tozdan bile etkilenme durumu söz konusu olabilmektedir. 

Birden fazla çeşitle karşınıza çıkan spindle motor sürücü çeşitleri öncelikli olarak gözden geçirilmektedir. Bu aşamada gözle görülür durumda olan sargıların kopuk ya da yanlış durumda olmamasına dikkat edilir. Sargıların ölçme işlemleri ve hesaplamalar yapılır. Sargıların arasına olacak şekilde izolasyon testi yapılır. Böylece varsa sorunlu olan sargılar tespit edilmektedir. Bu durumda da spindle motor sürücü tamiri içerisinde sargı işlemi yeniden yapılmaktadır. Sonrasında da vernikleme ve fırınlama işlemleri tamamlanmaktadır. Tüm bu işlemlerin bitmesiyle beraber de sıra testlere geliyor. Elektriksel bazı testler uygulanarak motor tamir işlemleri bitirilebilmektedir. 

Fanuc sürücü tamiri için öncelikli olarak arızanın tespiti sağlanır. Yaşanan sorunun tespit edilebilmesi için hassas ve dikkatli kontrol işlemleri yapılıyor. Bu süreç içerisinde uzmanlardan destek almak, sorunu önceden saptayabilmek gibi durumlar da bir hayli önemseniyor. Böylece spindle motor sürücü tamir işlemlerinde gerekli olan onarım ve yenileme aşamalarına geçiliyor. 

 
spindle-motor-surucu-tamiri

Spindle Motor Sürücü Tamiri ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Uzmanlık isteyen işlemlerden biri olan spindle sürücü tamiri için bu alanda çalışmalarını sürdüren servislerden destek almak gerekir. Çünkü Siemens sürücü tamiri gibi pek çok farklı sürücü çeşidi hizmeti veren firmalar, çalışmalarını istenen hassasiyetle sürdürmektedir. Böylece yapılacak en ufak bir hatadan etkilenmek zorunda kalmazsınız. Bu da cihazınızın zarar görmesinin önüne geçmenizi sağlar. Diğer yandan en küçük bir hatanın bile, spindle motor için ciddi bir zarara yol açabileceği unutulmamalıdır. 

Spindle sürücü onarım işlemleri yapılırken arızanın nedeninin ne olduğu da bilinmelidir. Bu sizin yararınıza olacak bir durumdur. Genel olarak bakıldığı zaman da spindle sürücü arızalarının nedenleri nem, yanlış çalıştırma, yüksek voltaj gibi seçeneklerden oluşur. Bunların dışında farklı arıza nedenleri de bulunuyor. Ayrıca yaşanan sorunun nedeni her ne olursa olsun, arızanın ortadan kaldırılması için bazı adımlar atılması gerekiyor. Bu adımlar, temel seçenekler arasında yer alıyor. Allen Bradley sürücü tamiri gibi pek çok işlem için de temel kuralları oluşturuyorlar. Bunlardan söz etmek gerekirse de;

  • Arızadan kaynaklı olarak getirilen spindle sürücünün fiziksel olarak kontrolü sağlanmaktadır. Kontrol sırasında varsa dışarıdan alınan darbeler belirlenir. Aynı zamanda nem ya da neme benzer olan unsurların olup olmadığı kontrol edilir. 
  • Arıza tespit işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber ilk kontrol de bitmiş olur. Sürücü için enerji verilip verilmeyeceği konusunda bir karar verilir. Motorun çalıştırılmasına engel bir durum yolsa o zaman enerji verilebilir. Bu kısımda da spindle sürücünün farklı noktalarındaki gerilim için ölçümler yapılır. Sürücünün temel özelliklerinin kullanılabilir durumda olup olmadığına bakılmaktadır. 
  • Tüm bu kontrollerin yapılması ve arızaların saptanması sonucunda da sürücü türüne göre çözümler üretilmektedir. Yani Baumüller sürücü tamiri için kullanılan çözüm, diğer sürücü türleri için geçerli olmayabilir. Onarım işlemleri genellikle bu şekilde yapılırken son aşamada sürücüye test yapılmaktadır. Bu testlerle birlikte de uygulanan işlemlerin başarılı olup olmadığına karar verilmektedir. 

Spindle Motor Sürücü Onarım Aşamaları Nelerdir? 

Sürücü tamiri işlemleri yapılmadan öncesinde ilk olarak takip işlemi yapılıyor. Ortalama bir gün kadar süren bu takip işlemi, arızanın tespitinin en doğru şekilde yapılması amacıyla uygulanıyor. Arıza tespitinin yapılması sırasında birbirinden farklı testlerin kullanıldığını söylemek de mümkün. Bu testler sayesinde de sorun net bir şekilde anlaşılmış oluyor. Sonrasında da sorunun nasıl çözüleceğine, nasıl bir maliyetin ortaya çıkacağına bakılıyor. Söz konusu onarım işlemleri ve masraf, sizlere ulaştırılıyor. Sizler, sürücü onarım işlemlerine onay vermeniz halinde tamir işlemlerine başlanmış oluyor. Tamir aşamaları eksiksiz olacak şekilde tamamlandıktan sonra da yeniden test sürecine giriliyor. Bu sefer de test uygulamaları, tamirin başarılı olup olmadığını anlamak amacıyla kullanılıyor. 

Uzman kişilerce, laboratuvar ortamında yapılmakta olan bu işlemler, günümüzün gelişmiş yöntemleri olarak kabul ediliyor. Onarım işlemlerinde yüksek teknoloji standartlarına sahip olan bilgisayarlar kullanılıyor. Böylece onarım için enerji vermeye gerek kalmadan arızalar kolayca tespit ediliyor. Tamir işlemleri de aynı şekilde tamamlanabiliyor. Spindle sürücü onarım aşamalarında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunuyor. Bu noktada elektronik cihazların tümünde kararlı bir çalışmanın olması gerekiyor. Yani cihazınız çalışma koşullarının dışındaysa o zaman arızalarıdır. Bu yüzden de motor sürücüleri için testlerin yapılması gerekir. Testlerde elde edilen parametreler, normal parametrelerle karşı karşıya getirilmektedir. Sonuçlar farklı çıkarsa o zaman arızanın ne olduğu belirleniyor. Aynı işlem, tamir uygulamalarından sonra da gerçekleştiriliyor. Böylece tamirin tamamlanmış olduğu netleşiyor.  

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?