Skip to content Skip to footer

Sürücü Tamiri Nedir? Sorunsuz Sürücü Tamiri İçin Neler Yapılabilir?    

Sürücü tamiri nedir dendiği zaman akla ilk olarak, motorlara verilen hareket komutlarını düzenlemek ya da motoru en baştan yapılandırmak gelmektedir. Euro Servo servis olarak her türlü AC / DC analiz frekansları ile Servo sürücü tamiratlarında kaliteli ve nitelikli hizmet vermektedir. AC, DC ve servoların sürücü tamiratı kontrol ve analizleri yapılır. Sürücü tamiri için gerekli olan esas adımlar, tamir sürecinden önce atılır. Bu sayede de en doğru bakım ve onarım işlemleri başlamış olur. Sürücü tamiri için atılan adımlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Sürücü testleri ve genel koordinatör olarak sorunların genel kaynaklarının ortaya çıkarılması,
 • Sürücü kasalarında ve dişlerinde bulunan arızaların tespit edilmesi,
 • Sürücü disklerinde kapaklarda ve hız testlerinde kesin çözümlü sorunların ortaya çıkarılması, 
 • Genel sürücüler ile dinamik sürücülerin testlerinin hemen yapılması,
 • Dinamik konforlar eşliğinde çıkan çözüm listelerinde bulunan kaynakların çözümlenmesi için tamir işlemlerinin başlaması gibi adımlar sürücü tamirleri olarak açıklanabilir.

 

surucu-tamiri-nedir

Sürücü Tamiri

Sürücü tamirinde, öncelikli olarak arıza yaratan parça tespit edilir. Tamir ve çalışma süreci boyunca hasar tespit ve kontrolleri de bu doğrultuda analiz edilir. Motor sürücü tamirlerinde, deneyimli teknisyenlerle yapılan bu işlemlerde kontrol ve kalite ön planda tutulur. Sürücü tamiri nasıl yapılır sorusuna cevap aranmaya başlandığı andan itibaren, uygulanan bakım ve onarımlar ile hızlı çözümler üretilmektedir. Sürücü tamirlerinde esas amaç, motor ve araç değişimlerinin öncelikli olarak onarım sistemidir. Bu şekilde yürütülmesi planlanan tamir süreçleri dinamik dişlerin ve disklerin de tamir ve onarım sürecini oluşturur. Sürücü tamiri esnasında uygulanan işlemlerin sırası ise şu şekilde açıklanabilir;

 1. Analiz
 2. Ölçüm
 3. Test sonucu 

 Servo ve sürücü test sürüşü gibi adımların her birinde olumlu sonuçlar beklenmektedir. Bu aşamaların pozitif ilerlemesiyle beraber tamir süreci hız kazanır ve yapılan bakım – onarım işleri, çok daha kısa zamanda tamamlanmış olur.

Spindle Motor Sürücü 

Siemens sürücü tamiri için sürücülerin bütün kaynakları tek tek incelemeden geçmektedir.  Kapsamlı ve titiz bir aşamada inceleme altına alınan sorunlar, arıza tespit işleminin geniş çerçevede yapılmasını destekler.

Gözden geçen kaynaklar ve listeler sayesinde de maliyet belirlemesi yapılır. Bu kapsamda yapılan onarımların büyük bir kısmını oluşturan ABB sürücü tamiri de tam olarak bu noktada önem kazanır. Kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir diğer bakım – onarımı da Allen Bradley sürücü tamiri olarak bilinir. Bu tamir sürecinde, diğer tekniklere ek olarak, dinamik kaynaklardan da yararlanılır. Bu süreçte gerçekleşen Baumüller sürücü tamiri sisteminde var olan parça değişimi ya da parça yenileme sürecini şekillendiren aşamalar ise şu şekildedir;

 • Mekanik baumuller tamiri,
 • Sistemsel baumuller tamiri olarak şekillenmektedir. Profesyonel bir disk tamiri için de gereken ekipman ve kaliteli ekip çalışması yapılır,
 • Sürücü tamir işlemlerinde parça değişimi ve yenilenmesi gereken alanlar,
 • Emerson sürücülerinde yapılan işlem ve değişimler,
 • Fanuc sürücü parçalarında genel testler ve değişim sonuçları,
 • Servo sürücü araçlarında yapılan işlemler gibi performans çalışmaları bulunur. 

Emerson sürücü tamiri testler ve performanslar ile her kaynak fabrikasyon kaynağına uygun olarak yapılır. Bütün bu test ve analizlerin tekrarlaması üzerine de tasarlanmıştır. Emerson tamir ve değişimlerinde de en hassas noktalardan bir tanesi de bu alanda işlem gören parçaların performans kalitesidir. Çünkü kullanıma bağlı olarak da yıpranan parçalar, bazı istemeyen sorunları da beraberinde getirmektedir.

Fanuc sürücü tamiri için ilk hedef, mümkün olan en doğru sonuca ulaşmaktır. Bu kaliteyi sağlamak için de sürücüde var olan sorunun tam anlamı ile tespit edilmesi gerekmektedir. Fanuc tamiri ile belirli bir süre dâhilinde sürücü testleri de yapılır. Fanuc sürücülerinin pozitif sonuçlarının listeleri de diğer bakım ve onarımlarda olduğu gibi kayıt sisteminde yer alır. 

Kaliteli servo sürücü tamir hizmetleri geniş kapasiteli ekipman ile yapılır. Yapılan tamir hizmetlerinden sonra da, servo sürücüde var olan sorunlar yapılan analizler sonrasında raporlanır. Bu raporların tamamlanmasıyla beraber de yapılan bakım ve onarımlar sonuca ulaşır. Kalitesini, güvenliğini ve rulman dâhil servo sürücü değişimlerini dikkat ve özenle yapan ekipmanlar, gerekli gördüğü yerlerde parça değişimlerini yaparak, üstün bir hizmet ortaya koyar. 

Bütün bu temel kavram ve aşamaların ardından değişen ve oluşan tamir listesinden sonra tüm problemler sırası ile bakım ve onarım işlemine dâhil olur. Teknik servis kapsamlarında gereken analiz ve sonuçlar doğrultusunda, nitelikli araçlar kullanılarak en güvenli sonuçlar elde edilmektedir. Servis zamanı ve tekrarlama süreçleri göz önüne alınarak gereken tahmini süreler de göz ardı edilmemektedir. 

Sürücü servislerin tekrarında gerekli olan analizlerin ve kontrol aşamalarının ne kadar süre ile devam edeceği konusu tamir ve tadilat işlemlerine bağlıdır. Karşılaşılan ilk arızanın tespiti ve bunun nedenlerini taşıyan raporlar ile sürecin tamamlanması gerekmektedir. Bu durumun altında yatan esas sebeplerinin nedenleri ile açıklamalar yapılır.  Var olan sorunun tamamen ortadan kalkması için, uzman ekip görüşü önem taşır. Çünkü profesyonel teknik servis olma özelliklerini sahip olan sürücü Euro servo çalışmalarında,  kalite ve geniş hizmet anlayışı yapı taşı niteliğindedir. Bu kapsamda çalışılan servislerin de bu kapasitelere sahip olması gerekmektedir.  Bu özelliklere sahip olan firmalar dâhilinde yapılan bakım ve onarım işlemleri de yüksek performansı beraberinde getirir.

Euro Servo sürücü ve tamir işlemlerinde var olan tüm özellikler, yaşanan aksaklıkların en kısa süre zarfı içerisinde yüksek performans ile sonuca ulaşmasını sağlar. Analiz süreçleri ile adım adım ilerleyen bir tamir süreci başlar. Tamir sürecinden sonra genel testleri analiz saptamaları ve iyileştirme süreci takip eder. Tüm bu süreçlerin yukarıda anlatıldığı gibi gerçekleşmesi sayesinde sahip olduğunuz servo motorların daha dayanıklı olmasını ve yüksek performansta çalışmasını sağlar.

Leave a comment

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?