Skip to content Skip to footer

Yüksek Devirde Balans Nedir?

Yüksek devirde rotor balansı, makine veya cihazlarda yüksek hızda dönerek çalışan parçaların denge ayarının yapılması işlemi olarak tanımlanır. Bu tip ekipmanlara genel olarak; pervaneler, jeneratörler, yüksek devirli motor türlerinde rastlanır. Belirttiğimiz ekipmanlarda bir denge sorununun olmasını tespit etme, bunun için çeşitli ekipmanlar kullanma ve denge ayarının yapılarak problemin çözüme ulaştırılması şeklinde ilerleyen bu süreç yüksek devirde balans prosedürleri olarak adlandırılır. Bu içeriğimizde; yüksek devirde balans ekipmanları, servo motor yüksek devirde dengeleme, yüksek devirdeki motorların nasıl dengelendiği gibi en çok merak edilen elektronik konularında detaylı bilgi vereceğiz. 

yüksek-devirde-balans

Yüksek Devirde Balans Prosedürleri 

“Yüksek devir balansı nedir?” sorusunun yanıtını sizlere açıkladıktan sonra yüksek devirde balans prosedürleri konusuna geçelim. Düşük devirli cihazlara göre daha detaylı ve zorlayıcı bir süreci içeren yüksek devirli makinelerde balans işleminin nasıl yapıldığını alt başlıklar halinde daha detaylı açıklayalım. 

Vibrasyon Testi 

Yüksek devirde çalışan motor veya makinelerde titreşim olması düşük devirlere göre çok daha büyük bir problem olup daha büyük problemlere yol açabilir. Balans ayarını yaparak mutlaka titreşim sorununun ortadan kaldırılması gerekir.

Hassasiyet Durumu 

Yüksek devirde balans teknikleri ile rotor dengesizlikleri en iyi biçimde ele alınmalı. Hassas ölçümler ve çeşitli teknolojik cihazların kullanımını gerektiren bu uygulamalar son derece duyarlı yapılması gerekir. 

Balans Ayarının İvedisi 

Yüksek devirli makineler çok hızlı çalıştıklarından balans ayarı yapılmadan makinenin açılamaması sorunu olabilir. Bu da birçok iş kolunda üretimin durması demek. 

Teknolojik Cihaz Kullanımı 

Yüksek devirde balans teknikleri arasında yer alan teknolojik cihaz kullanımı çeşitli ölçümleri en hassas biçimde yapılmasını sağlar. Hassas ölçümler, uzman kişiye rehber niteliğinde olup ne yapması gerektiğini doğru tespit etmesini ve doğru sonuçlandırmasını sağlar.

Servo Motor Yüksek Devirde Dengeleme 

Servo motorun yüksek devirde performansı mutlaka değerlendirilmeli. Servo motorlar üretimde kullanılan yüksek hıza ve tork gücüne sahip olan motorlar olup kullanıldıkları alanlarda birkaç saatlik bir durma bile cihaz sahibi açısından ciddi mali kayıp, müşteri ilişkilerinde problemler, işlerin yetiştirilememesi gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu tip sorunlara karşı mağdur olmamak adına servo motor yüksek devirde dengeleme işlemi bir an önce bir uzman tarafından hızlı bir şekilde ele alınmalı. 

Bunun için parça değerlendirmeleri, teknolojik cihazlar kullanılarak çeşitli parametrelerin ölçülmesi ve servo motor titreşim kontrolü gibi unsurların kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrollerin mutlaka alanında uzman bir profesyonel tarafından ele alınması gerektiği unutulmamalı. Aksi halde, iş güvenliği ve cihazın beklenen performansını sürdürebilmesi gibi kritik faktörlerde riskli durumlar ortaya çıkabilir

Servo Motorun Yüksek Devirde Performansı Nasıl Optimize Edilir?

“Servo motorun yüksek devirde performansı nasıl optimize edilir?” diye merak edenler için bu işlemin şu şekilde gerçekleştiğini açıklayalım: 

 • Motor seçiminde marka ve özellikler açısından doğru seçim yapılmalı. 
 • Rotor dengesinin daima doğru olması gerekir.
 • Mekanik yapının iyi tasarlanmış olması gerekir.
 • Uygun soğutma sistemi dahil edilmeli.
 • Yüksek çözünürlüklü enkoder kullanılmalı.
 • Kaliteli bir güç kaynağı tercih edilmeli.
 • Yüksek hızda uyumlu kontrol sistemi kullanılmalı.
 • Kontrol algoritmalarının ileri teknolojiye dayalı olması gerekir.
 • Düzenli bakım ve takip yapılmalı.

Hem servo motorlar hem rotorun hızlı dengeleme yöntemleri olarak nitelendirebileceğimiz bu işlem basamaklarının oldukça önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Mutlaka uzman bir teknisyen ya da elektrik elektronik mühendisi tarafından yapılması gereken bu işlemin deneyimsizlik götürmediğini, son derece profesyonellik talep ettiğini belirtelim. Aksi halde makinenin çalışması esnasında çok ciddi sorunlar kısa süre içerisinde baş göstermeye başlar. Cihaz sağlığını korumak, ömrünü uzatmak ve maliyet açısından önemli kayıpları önlemek için denge sorunlarını fark ettiğinizde, makinenin çalışmasını durdurup derhal muayene ettirmelisiniz.

Yüksek Devirde Balans Ekipmanları

Yüksek devirde balans ekipmanları yerinde balans hizmetinde kullanılan cihazlardan farksız olup yalnızca ölçümler ve işlemler açısından uygulama farklılaşır. Bu cihazlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Şaft hizalama makinası
 • Vibrasyon analiz cihazı 
 • Taşınabilir bilgisayar destekli balans cihazı 
 • Termal kamera 
 • Ağırlık takip sistemi 
 • Lazer şaft uzunluğu ölçme makinesi
 • Akustik emisyon analiz ekipmanı
 • Spektral analiz cihazı

Yüksek Devirde Balans Hizmeti Maliyeti 

Yüksek devirde rot balansı hizmet almanın maliyeti üretimin durdurulması, makinenin kendi fiyatı, arıza onarım bedelleri vs. gibi unsurlar değerlendirildiğinde daha ekonomik bir çözüm. Ancak ihmal edilmesi halinde can güvenliğini tehlikeye atması, makinede çok daha ciddi zararlara yol açarak maliyetleri yükseltmesi gibi açılardan da durum değerlendirildiğinde maliyetin önemsenmemesi gerektiğini belirtmeliyiz. 

Bir an önce sorunu kalıcı ve etkili şekilde çözmek adına kurumsal bir firmadan hizmet alarak yüksek devirde balans prosedürleri uygulamalarını talep edebilirsiniz. Bir düzen kurmak ve denge ayarlarının kullanılan her cihaz için toplu ve düzenli biçimde yapılmasını sağlamak cihaz sağlığınızı korur. Makinenizin ömrünü uzatmak adına ona çok iyi bakmanız ve hiçbir masraftan kaçınmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bunun nedeni makine maliyetlerinin; parça değişimi, balans ayarı, bakım yaptırma vb. gibi işlemlerin maliyetleri ile kıyaslandığında çok daha ciddi meblağlar olması. 

Kurumsal ve güvenilir bir firmadan bu konuda teknik destek aldığınızda üretiminize kaldığınız yerden mümkün olan en kısa sürede devam edebilirsiniz. Zaman kaybı ve ekonomik kayıp yaşamamak adına yüksek devirli ve servo makinelerinizde tercihinizi daima kurumsaldan yana yapmanızı tavsiye ederiz. 

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?