Skip to content Skip to footer

Bobinaj Performansını Üst Düzeye Çıkarma İşlemleri

Bobinaj teknikleri ve motor sarımı ile ilgili bilgi vermeden önce bobinajın ne olduğunu kavramak gerekir. Aksi halde bu bilgiler akılcı bir şekilde kullanılamayacak ve pratik hayata geçirilemeyecektir. Bobinaj, motor içerisinde yer alan ve oldukça büyük fonksiyonları bulunan bir parçadır. Bu parça elektrik ile çalışan motorlarda yer alır ve elektrik akımının taşınmasını sağlar. Motor içerisinde bir manyetik alan oluşmasına yarayan bobinaj sayesinde iletken uçlar birbirlerine bağlanmış olur ve bunun sonucunda bir gerilim ortaya çıkar. 

Günlük hayatta kullandığımız pek çok araç gereç içerisinde bobinaj yer almaktadır. Bobinaj da kendi içinde iki çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler, bobinajın kullandığı makinedeki akım türüne göre şekillenmektedir. Örneğin doğru akım makinelerde endüvi ve endüktör bobinaj çeşitleri yer alırken alternatif akım makinelerdeki bobinajlar ise daha çeşitlidir. 

Bobinaj Performansını Üst Düzeye Çıkarma İşlemleri

Elektrik Motor Bobinajı

Elektrik motor bobinajı işleminden önce görsel olarak incelemeler yapılır. Klemens ve gövde gibi önemli birkaç parça vardır. Bu parçaların tespit edilip elde edilen bilgilerin de kayıt altına alınarak raporlanması gerekir.

Motorda yer alan kaplin ve kasnağın mil üzerinde bulunduğu yerler ölçülür ve elde edilen bilgiler de kayıt altına alınır. Hem müşteriden alınan bilgiler hem de yapılan ön incelemeler sonucunda elde edilen sonuca göre uygulanacak olan standart ve ileri expertiz adımlara karar verilir. 

Kasnak/kaplin demonte işlemi yapıldıktan sonra kaplin yeri salgısı ölçülür ve bu değerin normal değerler arasında yer alıp almadığına bakılır. Bu kısım sadece ön expertiz aşamalarını içermektedir. Bunun gibi demontaj, expertiz, sarım hazırlığı, sarım gibi aşamalar yer almaktadır. Sarım işlemi bittikten sonra motor sarımı tamamlanmış olmaz, sargı testleri ile yapılan işlemlerin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. 

Daha sonra her makine bakımında olduğu gibi burada da temizlik yapılır. Parçaların her birinin temizliği, bakım ve onarımı oldukça büyük bir öneme sahiptir. Daha sonra montaj yapılır ve son bir final testi yapılır. Uygun bir şekilde sarılan bobinajın ardından paketleme yapılır. Bu işlemler sırasında ve sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken adımlardan biri bobinaj performansı için yapılan basit ama oldukça etkili testlerdir.

Elektriksel bobinaj çözümleri için hizmet veren birbirinden farklı merkezler yer almaktadır. Bu merkezler arasından seçim yapılırken alanında uzman ekipler ile çalışan yerler tercih edilmelidir. Hemen her alanda kullanılan makinelerde yer alan bobinaj ve burada meydana gelen problemlerin hızlı bir şekilde çözülebilmesi ancak alanında bilgi sahibi ve tecrübeli kişilerin teknik desteği ile mümkündür. Aksi halde doğru bir şekilde yapılmayan bobinaj onarımı, kullanılan makinenin verimliliğini ciddi oranda düşürür ve bu makinelerin bozulmasına bile neden olabilir.

Bobinaj Makineleri

Bobinaj ustaları, bobinaj makineleri yardımı ile elektronik bileşenlerdeki bobinleri sarma işlemini gerçekleştirir. Bazen makine olmadan el aletleri kullanarak da bu işlemleri gerçekleştirebilen ustalar, bobinaj makinelerinden yardım alarak daha kısa sürede daha hızlı bir sarım işlemi gerçekleştirebilir.

Motor bakımı ve bobinaj işlemlerini yapabilen bu ustalar, işlerini yaparken çeşitli ekipmanlar kullanmaktadırlar. Yapılan işin kalitesini belirleyen temel faktör ustaların bilgi birikim seviyeleri olsa da onarım sırasında kullanılan ekipmanların kalitesi de oldukça önemlidir. Düşük kaliteye sahip gereçlerle iş yapılması halinde yapılan işten yeterli verim alınamayacak ve bobin sarımları yeterince dayanıklı olmayacaktır. 

Motor Sarım Kalitesi

Motor sarım kalitesi, elektronik makinaların verimliliğini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu işlemin doğru bir şekilde yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde düzgün sarılmayan bobinler kısa sürede kullanılan elektronik makinenin arızalanmasına neden olabilir. Oldukça büyük makinelerde motor sarımı yapıldığı düşünülürse düzgün yapılmayan sarımların vereceği hasarı anlamak daha da kolaylaşır.

İnternette ve pek çok kişi tarafından motor sarım teknikleri ile alakalı fazlaca bilgi yer almaktadır. Bu adımların uygulanması halinde motor sarımı kolaylaşsa da bu tarz işlemlerin alanında uzman kişilerce yapılması tavsiye edilir. Doğru yapılmaması halinde hem maddi hem de teknik açıdan pek çok problemi beraberinde getiren motor sarımının bobinaj ustalarınca yapılması önerilir. Bobinaj sarım ustaları, kaliteli bobinaj ekipmanları kullanarak daha doğru ve hızlı bir şekilde bu işleri yapabilmektedir. Ayrıca bir bobinaj ustası tarafından yapılan sarım ile sıradan bir kişi tarafından yapılan sarımın güvenilirliği ve alınacak olan verim aynı değildir. 

Endüstriyel Motor Tamiri

Endüstride yaşanan gelişmeler ile pek çok motor çeşidi farklı makinelerin içerisine girerek sanayi sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Bu motorların seri üretimde, robotik alanında ve havacılık gibi daha farklı alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Bu kadar sık bir şekilde kullanılan motorlarda zaman zaman farklı nedenlerle problemler ortaya çıkabilmektedir. Alanında uzman kişilere danışılması halinde kısa sürede endüstriyel motor tamiri işleri yapılabilmektedir. Bununla beraber konu hakkında detaylı bilgiye ve gerekli tecrübeye sahip olmayan kişilerce yapılacak olan her türlü bakım ve onarım işlemi motorun daha büyük şekilde arızalanmasına neden olabilir. Bu arızaların tamiri de güçleşeceğinden herhangi bir arıza durumunda en kısa sürede uzman görüşü alınmalıdır.

Motor tamir işlemleri, mekanik ve yazılımsal pek çok işlemi içinde barındırır. Motor sarım işlemleri de bu işlemlerden sadece biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygun kişilerce yapıldığı takdirde oldukça basit olan bu işlem bilgisiz kişilerce yapılırsa çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?