Skip to content Skip to footer

DECKEL MAHO Spindle Tamiri

DECKEL MAHO spindle motor güç ve tork değerleri oldukça yüksek olan, yüksek devir gereksinimi duyulan alanlarda kullanılan bir motor çeşidi. Ahşap tornası, metal tornası gibi ağır işlerde CNC tezgahlarında kullanılan bu motor türü de diğer mekanik ve elektronik cihazlarda olduğu gibi arızalanabilir ve düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bu cihazın arızalanması, bakımının yapılması motor sahibinin üretiminin bir süre aksaması ve hatta birkaç gün durması anlamına gelir. Bu nedenle kendinize bir Spindle arızası çözümü ararken mutlaka motorunuzun markası olan Deckel Maho spindle teknik destek servislerinden birinden yardım aldığınızdan emin olmalısınız. Kurumsal ve güvenilir firmalar sizi mağdur etmeyecek şekilde mümkün olan en kısa zamanda motoru tamir edip tarafınıza teslim eder. 

DECKEL MAHO Spindle Tamiri

DECKEL MAHO Spindle Arızaları 

DECKEL MAHO spindle arızaları sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Bulunması gerekenden daha nemli bir ortamda olması
 • Çalışırken fazla toza ve kire maruz kalarak herhangi bir noktasında pislik birikmesi
 • Yanlış kurulmuş veya tamir amacıyla bir yerine zarar verilmiş olması
 • Çalıştırılırken kullanıcı hatası nedeniyle arızalanma
 • Zaman içerisinde çeşitli parçaların eskimesi
 • Düzenli bakımlarının yapılmamış olması
 • Yağının azalması

Bu arızaların nedenini bilmek üretimin devamlılığı ve motor ömrünün uzun olması açısından oldukça önemli. Örnek olarak nemli ortamdan kaynaklanan bir arıza olduğunu öğrenen spindle motor sahibi birey ortamın nemini uygun düzeye getirmek için bir çözüm bulduğunda sorunu tekrar yaşamaz. Bu sayede hem spindle onarımı süreci için üretimini durdurmamış olur hem motorun ömrünü kısaltmamış olur. Benzer şekilde DECKEL MAHO spindle bakımı için gereken uygulamaların zamanında ve aksatmadan yapılması gerektiğini unutmayınız. 

DECKEL MAHO Spindle Nasıl Tamir Edilir?

DECKEL MAHO marka spindle motorunuz varsa ve motorunuzu kısa zamanda tamir ettirip teslim almak, sorunun etkili şekilde çözüme ulaşmasını sağlamak, üretimde sürdürülebilirliğe devam etmek vb. gibi talepleriniz varsa motorunuzu tamir ettirmek için yalnızca Deckel Maho teknik destek sunan kurumsal bir servise güvenmelisiniz. 

Aksi durumda motorunuz bilinçsiz bir kimse tarafından tahrip edilebilir, sorununuz büyüyebilir, üretime devam için çok fazla gecikerek müşterilerinizin işlerini yetiştiremeyebilir ve çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, DECKEL MAHO spindle nasıl tamir edilir?

Tamir süreci motora özgü şekilde uzman kişi tarafından kararlaştırılıp her cihaz için farklı şekilde ilerlese de genel olarak yapılan işlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Fiziki muayene ile motorda darbe, kırık, çatlak, eskimiş parçalar, eziklik, kirlenmiş noktalar tespit edilir ve bunlara müdahale edilir. 
 • Sorunun ana kaynağını bulmak için motorun içini açmak gerekebilir. Motor özenle parçalarına ayrılır ve iç kısımdaki sıkıntılı olan yerler bulunarak parça değişimi, parça tamiri yapılabilir.
 • Parça değişimi esnasında kesinlikle orijinal DECKEL MAHO spindle yedek parça tercih edilmeli. Aksi hâlde başka parçalar kısa sürede sorunun tekrarlamasına veya uyumsuzluk gibi problemlere neden olarak sorunu tekrar yaşamanıza neden olabilir. 
 • Motorun her yeri temizlenir, denge ayarları yapılır, boyanacak yerleri boyanır, çeşitli cihazlar kullanılarak elektriksel ve mekanik kontrolleri yapılır. 
 • Tüm işlemler bittikten sonra parçalar özenle yeniden birleştirilir ve tertemiz, sorunsuz çalışır şekilde müşteriye teslimatı yapılır. 

DECKEL MAHO Spindle Revizyonu 

DECKEL MAHO spindle revizyonu işlemi ise yukarıda bahsedilen sürecin çok daha genişletilmiş başka bir versiyonu. Tamirat ile revizyonun farkı, tamirat sırasında sadece yaşanılan probleme odaklanılırken; revizyon esnasında motoru sıfır ayarına getirecek tüm işlemler sırasıyla ele alınır. Biraz daha uzun süreli bir işlem olsa da tecrübeli ellerde mümkün olan en kısa zamanda motor sıfır ayarına getirilip sahibine teslim edilir. 

DECKEL MAHO spindle revizyonu yaptırmanın cihaz sahibine en büyük faydası ise motorun ömrünün birkaç yıl daha uzaması. Yeniden motor satın alındığında çok ciddi masraf ortaya çıkabilir. Öte yandan cihazı revize ettirmek performansı arttırarak motorun ilk günkü gücüne yeniden kavuşması ve temiz çalışması demek. Bu nedenle hem bütçe açısından hem motor ömrü açısından yorulan cihazınızı değiştirmek yerine DECKEL MAHO spindle revizyonu yaptırmanızı tavsiye ederiz.

DECKEL MAHO Spindle Bakımı Maliyeti

DECKEL MAHO spindle sorunları birbirinden farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve problemin çözüm süreci her motor için kendine özgü ilerler. Bu nedenle burada standart bir prosedürden söz edilemez ve tek bir DECKEL MAHO spindle bakımı maliyeti olmaz. Bakım için geçerli olan bu durum arıza tamiri için de geçerli. Maliyeti etkileyen unsurlar arasında; parça değişiminin orijinal olup olmaması, işçilik maliyeti, parça onarımı gibi ufak çaplı iş yapılıp yapılmadığı, motorun temizlenmesi, motorun boyanacak parçalarının boyanması vb. durumlar yer alır. 

Kurumsal bir firma ile çalışıldığında iş sonrası motora nelerin yapıldığı tek tek tarafınıza raporlanarak bunların ücretlerinin neler olduğunu, toplam ücretin nasıl belirlendiğini açıkça öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kurumsala güvenmenin DECKEL MAHO spindle sorunları için çok daha hızlı, etkili ve verimli bir yol olduğunu unutmamalısınız. Bu tip firmalar bünyesinde çalıştırdıkları teknisyenlerin uzmanlaştıkları markalar için hizmet verir ve bilmedikleri markalarda sizi başka yerlere yönlendirerek herhangi bir şekilde mağdur olmamanız için elinden geleni yapar. Aynı şekilde işlem sonrası sorunun kaynağını tarafınıza bildirerek çözümün kalıcı olmasında iş birliği yapılır Siz de spindle motorunuzun bakımlarını aksatmayarak ömrünü ciddi derecede arttırabilirsiniz. 

Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?