Skip to content Skip to footer

Motor Sarımı

Endüstride kullanılan son teknolojik birçok motor tipinde elektrik motor sarımı adı verilen bir işlem yapılır. Bu işlem sayesinde birçok motor arızası giderilebilir. Yeni ve oldukça yüksek maliyetli olan elektrikli motoru değiştirme zahmetinden araç sahibi kurtulabilir. Servo, spindle gibi türleri olan elektronik motorlar genel olarak üretim yapılan sanayi alanlarında kullanılır. Yüksek verimlilik, kesintisiz çalıştırabilme, zorlu çalışma koşullarına karşı dayanıklılık, enerji tasarrufu, iş yükünün ciddi anlamda azalması ve daha pek çok konuda avantajlı olan elektrikli motorlar için bu içeriğimizde; motor sarım ipuçları, motor sargısı teknikleri, motor sarımı adımları gibi merak edilen konuları detayları ile inceleyeceğiz. 

Motor Sarımı

Motor Sarımı Adımları 

Motor sarımı adımları aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Elektronik makinelerde yapılması gereken işlemlerden biri olan motor sarımı öncesinde motor muayene edilerek görsel açıdan değerlendirilir. 
 • Klemens ve gövde parçaları analiz edilir ve tüm işlemler kaydedilir. 
 • Kasnak ve kaplin kullanılarak çektirme işlemine sokulabilir. Kasnağın vidalı olması durumunda önce vidaların yerinden çıkarılıp sökülmesi gerekir. 
 • 120 derecelik açı ile motor sarımı çektirme makinesinde çektirilir. Oldukça güçlü olan kasnaklar ısı ile demonteyi gerçekleştirilir. Bu yöntemin kullanılmaması durumunda diğer parçalar hasar görebilir. 

Aynı şekilde bu işlemin alanında uzman bir kimse tarafından ele alınmaması hâlinde de motordan beklenen performansı alamama, parçaların zarar görmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. 

Motor Sargısı Teknikleri 

Motor sargısı teknikleri söz konusu olduğunda bunun bir ince işçilik örneği olduğunu, bir mühendis tarafından ele alınması gerektiğini ve kurumsal olmayan herhangi bir yerden yardım alınmaması gerektiğini mağduriyet yaşamamak adına unutmamalısınız. Benzer biçimde uygulamayı motorun markasına dikkate alarak yaptırmalısınız. Örnek olarak bir firma CMS elektrik motorları için uzmanlaşmış teknisyenlerle çalışırken başka bir firma Baumüller elektrik motorlarını iyi bilir. 

Endüstride tercih edilen motor sargısı teknikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Ters yönlü çift sargı 
 • Zikzak sargı 
 • Dairesel sargı
 • Çift katlı sargı
 • Üçgen sargı
 • Yıldız sargı 

Bunların dışında sargı biçimlerinden iki tanesini kombinlemek de mümkün. Elektrik motorlarının statorunda bulunan bobinlerin sargılarında tercih edilen şeklin ne olduğu motora göre uzman kişi tarafından uygun şekilde kararlaştırılır. Sargılar motorun verimliliğini doğrudan etkilediği için sarım tekniğine doğru karar vermek aracın sahibinin kullanımı açısından oldukça önemli. 

Motor Sarım Garantisi 

Kurumsal firmalar ile çalışmanın sağladığı avantajlardan biri de motor sarım garantisi vermeleri. Garantili bir hizmet satın almak garanti kapsamı içerisinde olan süre zarfında motorunuzun işlem görmüş sargılarında herhangi bir problem çıkması hâlinde ücretsiz olarak yeniden tamir edilmesi anlamına gelir. Maliyet açısından araç sahibini koruma altına alan bu uygulama birçok üretim yeri tarafından tercih edilir. 

Düzenli olarak kurumsal firmalardan motor sargı bakımı almak da maliyet üzerinde aynı olumlu etkiyi ortaya çıkarır. Motor sargılarına gerektiği gibi düzenli ve hassas bakım yapıldığında herhangi bir sorun çıkmadan uzun süre boyunca elektrik motorunuzu yüksek verimlilikle kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Endüstriyel Motor Bakımı 

Endüstriyel motor bakımı mutlaka düzenli yapılmalı ve bu konuda eğitimli bir profesyonelce ele alınmalı. Bunun nedeni bakımı aksatılan bobinlerin bir süre sonra arıza yapması, motorun da arızalanması ve yeniden sarımının gerekmesi. Motor sarımı oldukça meşakkatli bir işlem olup motorun sağlıklı çalışır hâle getirilmesi uzun uğraşı isteyen ciddi bir işlem. 

Motor sarımı ipuçları ve bakımı konusunda edinmek istediğiniz bilgileri birlikte çalıştığınız firmadan bakım zamanı geldiğinde sorarak öğrenebilirsiniz. Motorunuzu sağlıklı ve uzun yıllar yüksek performansını yitirmeden kullanmak istiyorsanız ona iyi bakmanız gerektiğini unutmamalısınız. 

Yüksek Gerilim Motor Sarımı

Yüksek voltajlı motor sarımı olarak da adlandırabileceğimiz yüksek gerilim motor sarımı deneyimli kişilerin yapması gereken bir işlem. İşlem basamakları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Motorun ihtiyacı olan elektriksel parametrelerin bilinmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Sonraki işlemlerde de bu parametrelere uygun sarım yapılır. 
 • Bobin sayısı, tel kalınlığı, telin malzemesi gibi konular motorun markasının daha önceki kullanımlarına uygun şekilde belirlenir. 
 • Uygun sayıda bobin özel çekme makinesi kullanılarak sarılır. 
 • İletken ve yalıtkan malzemeler yerlerine monte edilir. Kısa devreyi engellemek adına yalıtkanlar oldukça önemli. 
 • Sargı bittikten sonra motora montaj yapmak için bağlantı noktaları ayarlanır. 
 • Son olarak parametreler teknolojik cihazlarla ölçülür ve motorun görevini sorunsuz yerine getirip getirmediği kontrol edilir. 

Endüstriyel Makinelerde Motor Sargısı Maliyeti 

Endüstriyel makinelerde motor sargısı maliyetini hem düşük tutmak hem yüksek verimli motor sarımı sonucu elde etmek için mutlaka kurumsal servislerden yardım almalısınız. Genel olarak yaygın kullanılan pek çok marka için çeşitli servis araştırması yapabilirsiniz. Cihaz veya işlem açısından değil marka açısından araştırma yapmanızı ve firmalarla iletişime geçerek yaptırmak istediğiniz işlemi, yaşadığınız problemi  görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Kurumsal firmalar zaten bilmedikleri markalarla ilgili sizi mağdur etmemek adına en başından uyarır ve bildiği başka bir yere yönlendirebilir. 

Ekonomik açıdan da en iyi bütçe planlamasını kurumsal servislerle çalışarak edinebilirsiniz. Bu, her bir işlemi detaylarıyla kayıt altına almaları ve işlem sonucunda bu bilgileri kullanarak makul bir fiyatlandırma yapmalarından kaynaklanır. Ayrıca, temiz çalışma prensipleri, işin uzmanı profesyonellerin motor sarım işlemlerini gerçekleştirmesi gibi faktörlerle birlikte, ekip çalışmasıyla hızlı sonuçlara ulaşma ve birçok avantajı da beraberinde getirir.

 
Whatsapp'dan ulaş
💬 İletişime geç
Merhaba, Euroservo Tamir Merkezi
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?